Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Gniazdka kataifi z puddingiem mahalabia to przepis inspirowany kuchnią grecką oraz arabską. Ten deser nie tylko fenomenalnie się prezentuje, ale również wyśmienicie smakuje. Sprawdź, jak go przygotować, wykorzystując do tego foremki na muffiny. Przepis został przygotowany we współpracy z Pracownią Smaku.
Co jest potrzebne na gniazdka kataifi z puddingiem mahalabia?
Syrop cukrowy:
- 1 szklanka cukru
- 1/2 szklanki wody
- 2 łyżki wody różanej
- ćwiartka cytryny
Ciasto:
- 200 g ciasta kataifi (kadayif)
- 150 g masła
Pudding mahalabia:
- 500 ml mleka
- 2 łyżki cukru
- 3 łyżki wody różanej
- 3 czubate łyżki skrobi kukurydzianej
Dekoracja:
- 50 g posiekanych pistacji
- suszone płatki róż
Jak przygotować gniazdka kataifi z puddingiem mahalabia?
Zagotuj wodę z cukrem, wodą różaną i ćwiartką cytryny ze skórką. Zmniejsz ogień i gotuj jeszcze kilka minut, aż syrop lekko zgęstnieje.
Przygotowanie ciasta
Masło rozpuść. Lekko rozluźnij ciasto, nie rozrywając jego nitek. Skrop je masłem. Formuj gniazdka palcami i przełóż do formy na muffiny. Smaruj silikonowym pędzelkiem każde gniazdko odrobiną masła. Piecz w 180°C przez ok 20-25 minut do zrumienienia. Jeszcze gorące zalej w foremce syropem cukrowym. Odstaw do wystudzenia.
Przepis na puddingiem mahalabia
Zimne mleko wymieszaj trzepaczką z cukrem, skrobią kukurydzianą i wodą różaną. Zagotuj, ciągle mieszając. Na niewielkim ogniu gotuj 2-3 minuty od momentu, kiedy pudding zacznie gęstnieć, cały czas mieszając. Przelej do naczynia i przykryj folią w kontakcie do wystygnięcia.
Jak przygotować dekorację gniazdek?
Wystudzone gniazdka wyjmuj z formy i wypełnij puddingiem mahalabia. Posyp posiekanymi pistacjami i płatkami róż.
Czym jest mahalabia?
To rodzaj bezglutenowego puddingu, który jest typowy dla krajów Bliskiego Wschodu oraz Maghrebu. Można podawać go na wiele różnych sposobów, np. z pistacjami, owocami czy czekoladą. Przygotowanie go nie zajmuje dużo czasu, a jest bez wątpienia naprawdę smaczny i aromatyczny.
Czym jest kataifi?
Kataifi to ciasto filo pocięte na bardzo drobne nitki. Filo przypomina nieco ciasto francuskie przez wzgląd na powstające w nim warstwy. Wywodzi się z kuchni Europy środkowo-wschodniej oraz bałkańskiej. Przygotowuje się je z mąki, oliwy, soli i wody, z dodatkiem masła. Może być podawane zarówno na słodko, jak i na słono.
Czym jest woda różana?
Wodę różaną uzyskuje się przy produkcji oleju różanego. Wykorzystuje się ją w kuchni od ok. VII w. Charakteryzuje ją przyjemny aromat oraz orzeźwiający smak. Używa się jej również w kosmetyce – dobrze odświeża skórę i ma działanie antybakteryjne.
We współpracy z:
Pracownia Smaku w Katowicach
Autorka przepisu: Marlena Starzec
Zdjęcia: Karol Fatyga Fotografia
Miejsce warsztatów: Pracownia Smaku Jolanty Kleser, ul. Kościuszki 12/oficyna 9 w Katowicach