Spożywanie ryby może okazać się prawdziwym wyzwaniem przy stole. Wiele osób może zastanawiać się jak jeść rybę sztućcami? Zanurz się w tajniki spożywania morskich przysmaków i dowiedz się, dlaczego sztuka jedzenia ryby sztućcami to coś więcej niż tylko kwestia techniki. Zapraszamy do niezwykłego świata rybnych specjałów!
Jak elegancko jeść rybę?
Ryby należą do pożywienia, które cechuje bogactwo smaku i wartości odżywczych. Spożywanie ich regularnie jest bardzo ważne dla utrzymania odpowiednio zbilansowanej diety. Dania z ryby to prawdziwa uczta dla podniebienia. Jednak jedzenie ryb może być nieco kłopotliwe. Poznaj wygodną i elegancką sztukę jedzenia ryby sztućcami.
Na początek należy wybrać odpowiednie narzędzia. Można użyć sztućców do ryb lub klasycznego widelca i noża. Nóż jednak powinien mieć możliwie gładką krawędź, bez ząbków, aby nie uszkadzać delikatnego mięsa.
To, co jest najważniejsze podczas jedzenia ryby to uważność na ości. Ości to cienkie, twarde struktury w formie długich kości, które znajdują się wewnątrz ciała morskich zwierząt. Różnią się one w zależności od gatunku ryby. Podczas jedzenia należy być czujnym i ostrożnym, gdyż połknięta ość może być dość niebezpieczna dla zdrowia. Aby zminimalizować ryzyko, istotne jest, aby usunąć z ryby ości jeszcze przed jedzeniem. Lecz nawet jedząc najlepiej oczyszczony filet należy być czujnym, bo może trafić się mały kawałek nieusuniętej ości. Rybę należy spożywać w skupieniu. Dzięki temu można czuć komfort i jeszcze mocniej cieszyć się jej niezwykłym smakiem!
Jak jeść rybę sztućcami?
W zależności od formy podania ryby na talerzu należy ją odpowiednio przygotować do spożycia. Jeżeli ryba podana jeść w całości należy rozpocząć od oddzielenia skóry. Delikatnie za pomocą noża i widelca należy podważyć ją i ściągnąć ją z powierzchni rybiego mięsa. Następnie za pomocą noża należy oddzielić mięso od kręgosłupa. Zazwyczaj dobrze przygotowane mięso bez najmniejszego problemu samo odchodzi od szkieletu ryby.
Następnie możesz przystąpić do delikatnego oddzielania mięsa. Nóż do ryb nie służy do krojenia, ale oddzielania. Pamiętaj, aby przygotowywać do spożycia małe kęsy, które pozwolą na wyeliminowanie ryzyka zjedzenia ości. Kiedy masz już przygotowany do spożycia kawałek ryby na widelcu, unieś go do ust i ciesz się niezwykłym bogactwem tego przysmaku.
W restauracji sztućce dobrane zostaną pod zamawiane menu. Jeśli jednak menu jest z góry ustalone, na stole znajduje się już wcześniej pełny komplet, zacząć należy od tych, które ułożone są po zewnętrznej stronie talerza i trzymać się tej zasady do końca całego posiłku.
Jakie sztućce do ryby?
Rybę można jeść klasycznymi sztućcami lub specjalnymi sztućcami do ryb. Wybierz nóż, który pozwoli na delikatne ruchy. Nie powinien on posiadać ząbków, które mogą przyczynić się do szarpania delikatnego mięsa ryb.
W przypadku specjalnych sztućców do ryb nóż ma specjalną łopatkową budowę. Jego kształt jest zaokrąglony, a powierzchnia płaska. Należy bowiem pamiętać, że funkcja noża w przypadku ryb jest nieco inna niż zwykle, gdyż niezależnie od tego czy spożywasz filet czy też całą rybę, nóż służy do oddzielania kawałków, a nie ich krojenia. Widelec natomiast występuje w dwóch wariantach – z trzema szeroko rozstawionymi zębami (krótszy od widelca do przystawek) do spożywania potraw rybnych oraz z czterema zębami do ich serwowania. Ponadto istnieją także specjalne sztućce do owoców morza oraz innych przysmaków jak raki czy ślimaki.
Jakie sztućce do ryb?
W przypadku spożywania ryb można postawić na klasyczne sztućce. Warto pamiętać, aby nie kroić rybiego mięsa, ani nie używać do jedzenia ryb np. dwóch widelców. Postaw na linię sztućców o lekko zaokrąglonym kształcie i wzornictwie, które umożliwi delikatne dzielenie i komfortowe spożywanie ryby. Poznaj wysokiej jakości sztućce marki Gerlach:
Sztućce ANTICA
Linia klasycznych i tradycyjnych sztućców, wykonanych z najwyższej jakości stali nierdzewnej 18/10. Ich wzornictwo nawiązuje do klasyki, a wyjątkowy styl doskonale sprawdzi się podczas wytwornej kolacji, w trakcie której głównym daniem będą ryby. Linia noża jest delikatnie zaokrąglona, a krawędź pozbawiona ząbków, które potencjalnie mogłyby uszkodzić mięso ryby. Sztućce te wykończone są w wysokim połysku. Ich precyzyjne wyważenie sprawia, że doskonale układają się w dłoni.
Komplet ANTICA to 68 elementów niezwykłej klasy sztućców. Stal nierdzewna, z jakiej wykonane są sztućce sprawia, że utrzymanie ich w nienagannej czystości jest bardzo proste, a same sztućce bez problemu można myć mechanicznie w zmywarce.
Sztućce CELESTIA
To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli klasycznego wzornictwa i elegancji. Sztućce, które pełną wyjątkową ozdobą podczas każdego posiłku. Ich stylowy design oraz wysokiej klasy wykonanie doskonale sprawdzą się zarówno na co dzień jak i od święta.
Linia CELESTIA to kolejna propozycja uniwersalnych sztućców, które z powodzeniem można podać jako sztućce do ryb. Delikatna linia krawędzi noża sprawi, że mięso ryby bez problemu delikatnie rozdzielisz, a perfekcyjnie wyważony widelec doskonale nada się do celebracji każdego kęsy. Sztućce marki GERLACH wykonane są z najwyższej jakości stali nierdzewnej 18/10 i posiadają wieczystą gwarancję.
Sztućce FLOW
Wyjątkowa linia zaprojektowana z myślą o użytkownikach ceniących zarówno minimalizm, jak i tradycję. Sztućce wyróżnia prosta, jednak wyrafinowana linia, która sprawia, że doskonale służyć będą do tradycyjnych posiłków, a także dań z ryb. Ich tradycyjny kształt sprawia, że perfekcyjnie układają się w rękach i pozwalają na wygodne użytkowanie. Nóż jest delikatnie zaokrąglony, więc bez problemu poradzi sobie nawet z rybą podaną w całości.
Podobnie jak poprzednie sztućce, i te wykonane są ze stali nierdzewnej 18/10. Sztućce wykonane z tego materiału są odporne na działanie korozji i na długo utrzymują swój naturalny blask.
Savoir vivre jedzenia ryby
Ryba serwowana na talerzu należy z pewności do jednych z trudniejszych do konsumpcji dań. O ile w przypadku fileta, czy też ryby podanej jako przystawka, problem jest mniejszy, o tyle ryba podana w całości, może być prawdziwym wyzwaniem.
Jedzenie ryby w całości należy zacząć od usunięcia płetw. W kolejnym kroku, delikatnie operując nożem należy naciąć skórę wzdłuż tułowia. Do przygotowania ryby na talerzu używać należy zarówno noża jak i widelca. Po delikatnym udzieleniu skóry, należy odłączyć mięso od całego szkieletu. Zazwyczaj, dobrze przygotowane mięso bez problemu pozwala na odseparowanie go od kręgosłupa i ości. Czynność te powtórzyć należy po obu stronach grzbietu ryby. Wszystkie resztki jak płetwy, ogon, głowę, szkielet i ości odłóż na dodatkowy talerzyk, który przeznaczony jest specjalnie na odpadki. Czyste mięso jest gotowe do delektowania. Jeśli trafisz na pozostałości ości, to delikatnie językiem wysuń ją na widelec i odłóż na brzegu talerza lub dodatkowego talerzyka.
Bardzo często do ryby dołączona jest cytryna, która służy temu by pozbyć się specyficznego smaku i zapachu amin. Ponad to połączenie smaku ryby i cytryny to prawdziwa uczta dla podniebienia! Smacznego!