Bób to roślina strączkowa wykorzystywana w wielu kuchniach świata, m.in. śródziemnomorskiej. Jest zdrowy, bogaty w witaminy A i C, białko, błonnik, potas oraz żelazo. Doskonale smakuje po ugotowaniu.
Pełen wartości odżywczych bób zapewnia uczucie sytości na dłużej, a wszystko to dzięki zawartości błonnika. Żeby mieć pewność, że będzie smaczny, należy wybrać świeże nasiona i odpowiednio je przyrządzić.
Jak wybrać bób?
Chcąc kupić najlepszy bób, zwróć uwagę na jego wygląd. Nasiona powinny być gładkie, pozbawione brązowych plamek i pleśni.
Wskazówka
Świeżego bobu nie powinno się przechowywać w worku foliowym, zwłaszcza na słońcu, ponieważ wówczas szybko się psuje. Jeśli nie przyrządzisz go od razu, trzymaj nasiona w lodówce (maksymalnie do 4 dni).
Jak dobrze ugotować bób?
Zanim ugotujesz bób, trzeba go odpowiednio przygotować. Jeśli masz całe strąki, wyjmij z nich nasiona (w jednym strąku na ogół znajduje się 2-5 ziaren i każde z nich posiada bladozieloną skórkę). Możesz je pozostawić w skórce lub obrać (młode można zjeść ze skórką). Nie zapomnij wypłukać bobu pod bieżącą wodą.
Jednym z najpopularniejszych sposobów jest gotowanie bobu w wodzie, ale są również inne metody – na parze lub w piekarniku.
Wskazówka
Jeśli chcesz obrać bób wcześniej umieść go w gotującej się wodzie na maksymalnie 2 minuty. Po odcedzeniu zalej nasiona zimną wodą i przystąp do obierania.
Umieść ziarna w garnku, zalej je wodą (woda powinna je przykryć – na jedną szklankę bobu użyj 2 szklanek wody) i dodaj płaską łyżeczkę cukru (1 łyżeczka na 1 kg bobu). W momencie, gdy woda zacznie się gotować, dosyp 1-1,5 łyżeczki soli na 1 kg bobu. Gotuj pod przykryciem przez 15-30 minut w zależności od tego, czy bób jest młody, czy nieco starszy (jeśli bób jest obrany ze skórki, czas gotowania będzie krótszy i może wynosić 8-10 minut). Dostosuj ten czas również do wielkości nasion oraz tego, jaką miękkość chcesz uzyskać (wyjmij kilka z nich i sprawdź, czy są wystarczająco ugotowane). Rozpoznasz to m.in. po pomarszczonej skórce.
Świeżo ugotowany bób najlepiej umieścić w durszlaku i nieco ochłodzić go pod bieżącą wodą. Jeśli nasiona gotowały się razem ze skórką, to odpowiedni moment, aby je obrać.
Wskazówka
W zależności od własnych upodobań smakowych do gotującej wody dodaj kilka ząbków czosnku lub ulubione zioła (np. kminek lub świeży koper łagodzą dolegliwości trawienne).
Do czego wykorzystać bób i jak go podawać?
Bób najlepiej zjeść od razu po ugotowaniu bez dodatków jako przekąskę lub z odrobiną masła i czosnku. Jest jednak wiele dań, do których będzie idealnym dodatkiem np. sałatek, purée, zup, past czy makaronów.
Bób przygotowuje się szybko i poradzi sobie z nim każdy. Zawiera w sobie wiele wartości odżywczych, z których warto skorzystać. Niestety trzeba pamiętać, że sezon na bób jest dość krótki.