Czy wiesz, jak ugotować kompot z suszu na wigilię? Dowiedz się, jak przygotować ten pyszny, tradycyjny napój, a także poznaj jego pochodzenie. Jak zrobić go w warunkach domowych?
Kompot z suszu – czym jest?
Jak wskazuje jego nazwa to kompot przygotowywany z mieszanki suszonych owoców. Do jego przygotowywania wykorzystuje się między innymi wędzone śliwki, gruszki, jabłka, modele, figi i rodzynki. Ponadto dodaje się też często do niego różnorodne dodatki, takie jak imbir, sok z cytryny czy cynamon. Jest to więc bardzo aromatyczny napój, który tradycyjnie podaje się do wieczerzy wigilijnej.
Skąd wziął się kompot z suszu?
Kompot z suszu ma długą tradycję w kuchni polskiej. Dawniej w zimowym czasie trudno było o świeże owoce. Suszenie ich było jednym z najłatwiej dostępnych sposobów na zakonserwowanie ich. Dlatego też to one stanowiły podstawę do przygotowywania różnorodnych dań i przetworów. Dawniej pito takie kompoty przez całą zimę i dopiero z czasem tradycja ta ograniczyła się tylko do wigilii Bożego Narodzenia.
Co ciekawe, śliwki nie bez powodu pojawiają się w wielu wigilijnych przepisach, w tym właśnie w kompocie. Ich symbolika jest powiązana z oczyszczaniem, co doskonale łączy się ze świętowaniem.
Czy kompot z suszu na wigilię jest zdrowy?
Kompot z suszu posiada wysoką zawartość błonnika. Zawiera witaminy, w tym z grup A i B, a także dużą ilość potasu. Suszone owoce zawierają również peptydy oraz żelazo. To wszystko sprawia, że jest to zdrowy napój, który przy tym jest dość lekkostrawny, a dodatek imbiru, czy cynamonu wspomaga trawienie, co może być przydatne zwłaszcza w trakcie obfitej kolacji. Jest to więc dobry wybór jako napój na wigilijny stół również ze względów zdrowotnych. Warto jednak ograniczyć cukier w trakcie przygotowywania.
Jak ugotować kompot z suszu na wigilię?
Ugotowanie kompotu z suszu na wigilię nie jest trudne, jednak warto się do tego odpowiednio przygotować. Zacznij od przygotowania odpowiednich składników.
Jakie składniki na kompot z suszu?
Gdy chcesz przygotować kompot z suszu, możesz wybrać jedną z kilku „ścieżek”. Najłatwiejszą z nich jest wybranie gotowych już mieszanek z suszonymi owocami. Dzięki nim w prosty i szybki sposób przygotujesz kompot. Jednak tego typu „gotowce” nie będą każdemu odpowiadały. Kolejnym sposobem jest zakupienie osobno różnego rodzaju suszonych owoców. Możesz również zabrać się za przygotowanie kompotu wcześniej i samodzielnie wysuszyć świeże owoce. To idealna opcja dla tych, którzy nie tylko mają trochę czasu, ale również np. mają dostęp do własnych plonów.
Składniki na kompot z suszu możesz zbierać przez całą jesień. Do ich przechowywania przydadzą Ci się akcesoria do organizacji kuchni. Szczególnie pomocne będą pojemniki kuchenne, które dzięki szczelnemu zamknięciu nie dopuszczą do owoców nadmiernej ilości wilgoci.
Jeśli chcesz samodzielnie przygotować mieszankę, możesz skorzystać na przykład z takich proporcji suszonych owoców:
- 200 g suszonych śliwek (wędzonych lub nie),
- 100 g suszonych jabłek,
- 100 g suszonych gruszek,
- 1 garść rodzynek,
- 2-3 plastry suszonych pomarańczy.
Ponadto, do przygotowania kompotu przydadzą się również:
- 1-2 laski cynamonu,
- 4-5 goździków,
- 2-3 ziarna kardamonu,
- 2-3 cm korzenia imbiru,
- cukier lub miód do smaku.
Podane składniki wystarczą na ok. 1,5 l wody.
Pamiętaj, że ilość składników i sposób doprawienia zawsze możesz zmodyfikować. Warto również wykorzystywać resztki. Dlatego jeśli masz jakieś inne suszone owoce również możesz spróbować dodać je do kompotu.
Sprawdź nasze akcesoria kuchenne!
Kompot z suszu na wigilię – przepis
Przygotowanie kompotu z suszu jest naprawdę proste. Zacznij od umycia i rozdrobnienia owoców. Do tego mogą przydać Ci się dobrej jakości noże kuchenne.
Następnie przełóż je do garnka z wodą. Najlepiej sprawdzą się do tego naczynia z systemem odcedzania, który później ułatwi pracę. Sprawdź garnki Gerlach wykonane ze stali.
Do owoców możesz dodać do nich przyprawy, takie jak laska cynamonu, czy goździki. Zostaw całość na ok. 40 minut, aby owoce mogły nieco nasiąknąć. Następnie zagotuj garnek z owocami. Gdy woda zacznie wrzeć zmniejsz moc kuchenki i gotuj przez kolejne 10 minut. W tym czasie owoce powinny zmięknąć, ale nie powinny się rozpadać.
Wyłącz grzanie spod kompotu. Jeśli jest taka potrzeba, dodaj do niego cytryny oraz miodu bądź cukru. Odstaw kompot na 2-3 godziny, a następnie możesz go odcedzać i przelać do dzbanków lub karafek.
Czy do kompotu z suszu można dodać świeże owoce?
Jak najbardziej, jednak wówczas możesz nie uzyskać już w pełni tradycyjnego smaku. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie domowych przetworów, a następnie dodanie odrobiny marmolady lub dżemu do przygotowanego kompotu. Możesz na przykład obrać jabłka, pokroić je i podsmażać je, używając do tego patelni. Dodaj do nich cukier i podgrzewaj, mieszając, aż masa zgęstnieje. Wówczas możesz dodać ją do przygotowanego kompotu.
Kompot z suszu – podawać na ciepło czy na zimno?
Przyjęło się, że w trakcie wigilijnej wieczerzy podaje się kompot, gdy jest jeszcze lekko ciepły. Pomoże on rozgrzać organizm zwłaszcza w zimne dni. Ponadto taki kompot wydziela piękny aromat, kojarzący się ze świętami.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać go również na zimno. Taki napój będzie bardzo orzeźwiający i bez obaw podasz go w każdej zastawie szklanej. Pamiętaj, że nie wszystkie karafki czy szklanki nadają się do serwowania napojów na ciepło!
Co zrobić z pozostałymi z kompotu owocami?
Jeśli po przygotowaniu kompotu zostaną Ci jakieś owoce, nie wyrzucaj ich! Doskonale sprawdzą się jako deser lub dodatek do ciasta. Możesz sięgnąć po swoją porcelaną i wyłożyć je na półmisek. Jeśli przygotujesz odpowiednie sztućce i małe talerzyki, Twoi goście będą mogli nakładać je sobie na talerze. Ewentualnie możesz też przygotować tego samego dnia pyszne ciasto.