Kieliszki do czerwonego wina MODERN 6 el
Czy wiesz, jakie kieliszki należy podać do likieru? Sprawdź, jaką powinny mieć pojemność i w jaki sposób je serwować. Dlaczego dobór odpowiedniej jakości szkła jest tak ważny i jak dobrać naczynia odpowiednie do mycia w zmywarce?
Czym jest likier?
Likier przez niektórych jest uznawany za rodzaj nalewki. To słodki w smaku trunek, tworzony poprzez aromatyzowanie różnorodnych alkoholi takimi składnikami jak owoce, zioła, wiaty, orzechy, różnorodne przyprawy itd. Przez to, że ma zwykle bardzo wysoką zawartość cukru często jest używany jako dodatek do koktajli, deserów, a nawet kawy. Likier zwykle zawiera ok. 23-45% alkoholu.
Tworzony jest poprzez macerację, czyli moczenie składników w alkoholu. Następnie destyluje się go i słodzi, a następnie dojrzewa przez co najmniej kilka tygodni (nawet do kilku lat).
Jak podaje się likier?
Likier może być podawany na wiele różnych sposobów, zarówno samodzielnie, jak i jako dodatek do czegoś. Zależnie od rodzaju likieru podaje się je w różnych temperaturach. Niektóre chłodzi się nawet do ok. 10°C, inne podaje się w temperaturze pokojowej wynoszącej ok. 22°C. Jeśli dodaje się go do kawy czy herbaty podaje się go na ciepło, zwykle w temperaturze ok. 60°C.
Zazwyczaj na czysto podaje się ok. 20-40 ml alkoholu. W koktajlach podaje się go w ilości ok. 15-30 ml na jeden drink.
Kiedy podawać likier?
Likier możesz podać przed posiłkiem, zwłaszcza jeśli posiadać takie stworzone na bazie owoców lub anyżu. Podaje się je również do deserów lub też po prostu po posiłku. W trakcie np. wystawnego obiadu czasem można podać likier jako dodatek do przystawek. Raczej jednak nie podaje się tego typu trunków w trakcie głównej części obiadu.
Sprawdź również nasze propozycje na idealne kieliszki do szampana.
Jakie kieliszki do likieru?
Ten rodzaj alkoholu zwykle podaje się w specjalnie stworzonych do niego kieliszkach. Mają one pojemność ok. 20-40 ml. Posiadają krótką nóżkę. Te o nieco większej objętości pozwalają na podanie likieru z lodem. Likier można też podać w kieliszkach do degustacji, czy w kieliszkach do shotów.
Do podawanego samodzielnie likieru nie sprawdzą się np. kieliszki do wina, ponieważ mają zbyt dużą pojemność.
Jakie kieliszki do jakiego rodzaju likieru?
Ogólne zasady dotyczą większości likierów i podanie jakiegokolwiek trunku w wyżej opisanych kieliszkach nie będzie błędem. Jednakże istnieje kilka rodzajów likierów, do których lepiej wybrać nieco inny rodzaj naczynia.
Likiery ziołowe oraz gorzkie można podawać w kieliszkach do sherry o pojemności ok. 90-120 ml, co pozwoli lepiej wydobyć ich aromaty. Likiery miętowe mogą dobrze sprawdzić się, podane w kieliszkach do koktajli o pojemności 150-300 ml. Warto podawać je z jakimiś dodatkami. Z kolei likiery anyżowe można serwować w kieliszkach do brandy, które mają pękaty kształt i pojemność wynoszącą do 300 ml. Pozwalają one na odpowiednie podgrzanie alkoholu w dłoni.
W niektórych przypadkach dobrze mogą sprawdzić się również kieliszki do wina deserowego. Są one mniejsze od klasycznych kieliszków do wina i mogą sprawdzić się do drinków z likierem.
Kieliszki do likieru – jakość szkła
Wybierając kieliszki do likieru, koniecznie musisz zwrócić uwagę na jakość szkła, z którego zostały wykonane. To powinno być bezpieczne dla zdrowia oraz w odpowiedni sposób przepuszczać światło. Zwracaj uwagę na to, aby kieliszki nie posiadały w swoim składzie ołowiu, który może być szkodliwy, a czasem pojawia się w naczyniach tego typu, zwłaszcza w modelach vintage. Ponadto powinny być przejrzyste, aby po nalaniu alkohol prezentował się w elegancki sposób.
Dobrej jakości szkło jest również bardziej wytrzymałe na zarysowania, a w razie stłuczenia się tworzy duże odłamki.
Jakie kieliszki do zmywarki?
Kieliszki do zmywarki powinny być wykonane z wysokiej jakości szkła, dzięki czemu przez dłuższy czas zachowają nieskazitelny wygląd mimo mechanicznego czyszczenia. Warto wybierać naczynia o nieco grubszych ściankach, które nie będą pękać w trakcie mycia w wyższych temperaturach. Ponadto warto stawać na naczynia bez dodatkowych zdobień, takich jak malowanie złotem, które może ścierać się pod wpływem silnych detergentów oraz wysokich temperatur.
Pamiętaj, aby przed umyciem kieliszków sprawdzić, czy producent zaleca tego typu czyszczenie. Do zmywarki nie wkładaj naczyń w żaden sposób uszkodzonych – może to skończyć się ich pęknięciem, co będzie niebezpieczne dla osoby wyciągającej naczynia ze zmywarki.
Jak przechowywać kieliszki do likieru?
Kieliszki do likieru przechowuj w szafce. Chowaj je po pełnym wysuszeniu, układając obok siebie, w stojącej pozycji. Nie powinny dotykać siebie nawzajem. W ten sposób zapobiegniesz rysowaniu się szkła. Możesz również użyć specjalnych systemów do przechowywania kieliszków.
Jak ustawiać kieliszki do likieru na stole?
Zgodnie z przyjętymi zasadami, kieliszki do likieru zwykle podaje się już po posiłku, kiedy ze stołu znikają talerze. Wówczas są stawiane na tacy na środku stołu. Jeśli jednak chcesz podać je wcześniej, powinny zostać postawione tak jak inna zastawa szklana, po prawej stronie nakrycia, na wysokości noża do dania głównego, powyżej. Kieliszki powinny być ułożone od najmniejszego do największego.
Jakie są rodzaje likierów?
Likiery to naprawdę pojemna grupa alkoholi, w której znajdziesz wiele różnych smaków. Warto więc podzielić je na kilka mniejszych grup:
- likiery owocowe: takie jak np. Cointreau (pomarańcze), Limoncello (cytryny), czy Chambord (maliny);
- likiery ziołowe: takie jak np. Chartreuse, czy Benedictine;
- likiery kremowe: zwykle zawierają w składzie śmietanę i są wśród nich np. Baileys, Amarula (z owocami maruli), czy jajeczny Advocaat.
Wśród innych grup likierów można znaleźć likiery orzechowe, anyżowe, miętowe, miodowe, czy kwiatowe.
Prezent dla miłośnika likierów
Jeśli wśród swoich bliskich masz osobę, która uwielbia likiery, możesz przygotować dla niej specjalny prezent. Możesz wybrać jej ulubiony likier, ale nie tylko. Dobrze sprawdzą się również kieliszki na prezent, czy też kosmetyki i dodatki, które będą kojarzyć się z likierem, np. przez jego zapach. Jeśli wiesz, że bliska Ci osoba ma wszystkie potrzebne przedmioty związane z likierami, dobrym pomysłem mogą być kieliszki do wina na prezent jako uzupełnienie jej kolekcji.
Stwórz tematyczny prezent, który będzie pięknym wspomnieniem na bardzo wiele lat! Inną opcją jest np. zorganizowanie wycieczki do miejsca, które słynie z produkcji likierów bądź też pozwala na kosztowanie najróżniejszych alkoholi tego typu. Dzięki temu bliska Ci osoba będzie mogła poszerzyć swoją wiedzę na ich temat.