Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
To polskie danie nierozerwalnie kojarzy się z polskim, świątecznym stołem. Można jednak przygotować go na wiele sposobów. Jakie pierogi na wigilię ulepić? Sprawdź nasze propozycje i zainspiruj się, tworząc niezwykle smaczną kolację dla siebie i swoich bliskich.
Pierogi – prawdziwie polski klasyk
Pierogi to polski klasyk, który w niektórych domach jest obecny przez cały rok, w innych – tylko w trakcie świąt lub ważnych wydarzeń rodzinnych. To kawałki elastycznego ciasta, zlepione i napełnione różnorodnym farszem: ten może być mięsny, grzybowy, warzywny, na bazie sera, czy owoców. To pozwala na dostosowanie dania do potrzeb i preferencji rodziny, a także do okazji, bo pierogi w końcu równie dobrze sprawdzą się na wigilię, co na letnie przyjęcie.
Bez wątpienia to wygodne do przygotowania, świąteczne danie. Chociaż są dość czasochłonne, można zrobić je już wcześniej i np. mrozić. To pozwoli na zaoszczędzenie czasu w sam wigilijny dzień. Farsz czy ciasto można przechowywać też przez krótki czas, używając pojemników kuchennych.
Skąd pierogi wzięły się w Polsce?
Według jednej z legend Jacek Odrowąż, polski duchowny żyjący na przełomie XII i XIII wieku odwiedził Kijów, gdzie spróbował pierogów. Podobno to dzięki niemu pojawiły się w Polsce. Ten dominikanin i misjonarz miał karmić tą potrawą lokalną biedotę.
Dziś uznaje się to danie za typowo polskie, jednak prawdopodobnie zwyczaj nadziewania ciasta, a potem gotowania go lub smażenia przybył na Ruś z Chin, aby następnie rozprzestrzeniać się na całą Europę.
Na terenach Polski pierogi były na pewno znane już w XIII wieku. Wówczas traktowano je zwykle jako dania świąteczne, przygotowywane tylko na specjalne okazje. Istniały na przykład kurniki, duże pierogi, przygotowywane z okazji wesel. W styczniu pieczono koladki, a knysze były pierogami żałobnymi podawanymi na stypie.
Do przygotowania pierogów na pewno przydadzą Ci się garnki!
Jakie pierogi na wigilię?
Na wigilię można podać właściwie każde bezmięsne pierogi. Zwróć szczególną uwagę na:
- pierogi z kapustą i grzybami,
- pierogi ruskie,
- pierogi z suszonymi śliwkami,
- pierogi z makiem,
- pierogi z soczewicą,
- pierogi z ziemniakami i grzybami,
- pierogi z kaszą gryczaną i z grzybami.
Do wigilijnych pierogów możesz dodać też różnorodne dodatki, takie jak np. klarowny barszcz czerwony, sos grzybowy, masło z cebulką przygotowane na patelni itd.
Pierogi z kapustą i grzybami – tradycyjnie wigilijne
Pierogi wypełnione farszem z kapusty i grzybów należą do jednych z najbardziej wigilijnych dań. To połączenie smaków jest tradycyjne dla Wigilii. Farsz wykonuje się z suszonych grzybów, kiszonej kapusty oraz dodatków, takich jak cebula, sól, pieprz i inne przyprawy. Takie danie często podaje się wraz z klarowanym barszczem, który można serwować z porcelanowej bulionówce, albo nawet, czasem, w szklanej zastawie – w niektórych domach podaje się go w szklankach, czy kieliszkach.
Pierogi ruskie – jedne z najpopularniejszych na stołach
Pierogi ruskie są jednymi z najpopularniejszych rodzajów w Polsce. Podaje się je również na co dzień i to je najczęściej można spotkać w restauracjach, czy w trakcie niedzielnych spotkań rodzinnych. Wywodzą się one z terenów dawnej Rusi Czerwonej. Bazę ich farszu stanowią ziemniaki, twaróg oraz cebula. Tradycyjnie, gdy pojawiały się na wigilijnym stole, rezygnowano z twarogu, aby zachować postny charakter dania. Współcześnie w wielu domach nie ma to aż takiego znaczenia. Pierogi, serwowane na porcelanowym półmisku, w towarzystwie eleganckich sztućców, mogą prezentować się naprawdę fenomenalnie!
Wigilijne pierogi z suszonymi śliwkami
Choć nie zaliczają się do tych najpopularniejszych, mogą doskonale uzupełnić świąteczny stół. Tradycyjnie przygotowuje się je między innymi na Podkarpaciu. Do ich wykonania wykorzystywano śliwki pozostałe po kompocie z suszu. To jedna z niewielu propozycji pierogów na słodko, która tradycyjnie pojawia się na stołach, a to za sprawą owoców, które były nie tylko popularne, ale również łatwe do przechowywania w formie suszonej. Ich smak na pewno będzie idealnym przełamaniem innych dań, które znajdują się na stole.
Do przygotowania farszu pierogów na pewno przydadzą Ci się noże kuchenne.
Pierogi z makiem – kolejna tradycyjna propozycja
Pierogi z makiem to kolejna tradycyjna, choć nie aż tak popularna propozycja na wigilijne danie. Ich farsz jest bardzo słodki i doskonale łączy się ze świątecznymi aromatami. Poza makiem do ich przygotowania przyda się również mleko, miód, rodzynki, orzechy włoskie i żółtko kurzego jaja. Przygotowana na bazie tych składników mieszanka pozwoli na stworzenie naprawdę wyśmienitych pierogów. Serwuje się je z kwaśną śmietaną, lub ze słodkimi dodatkami, takimi jak płynny miód.
Pierogi z soczewicą to zapomniana polska klasyka
Soczewica jest znana na polskich stołach od bardzo dawna, jednak współcześnie pierogi wypełnione farszem właśnie na jej bazie odchodzą w zapomnienie. A niesłusznie! Mogą być równie doskonałe na świąteczny stół, co te ruskie, czy z grzybami. Ich farsz jest bardzo prosty: poza soczewicą, potrzebna jest do niego cebula, nieco oleju, sól oraz pieprz. To doskonały pomysł na postne danie, zwłaszcza jeśli chcesz przygotować coś mniej oczywistego.
Jak lepić pierogi?
Dla wielu osób najtrudniejsze w trakcie przygotowywania wigilijnych pierogów jest ich lepienie. Po przygotowaniu ciasta należy rozwałkować je na grubość ok. 2 mm. Następnie należy wycinać z ciasta okręgi. Możesz użyć do tego foremki, albo… szklanki! Wypełniaj każde kółko farszem, składaj ciasto na pół i łącz ze sobą brzegi. Możesz po prostu je złożyć, lub tworzyć różnorodne wzory. Nie martw się, jeśli początkowo Twoja falbanka nie będzie idealnie równa – najważniejsze, aby ciasto dobrze się skleiło. Następnie pierogi należy wrzucać do gotującej się, posolonej wody.
Na co uważać, gdy przygotowujesz pierogi?
Nim zabierzesz się za przygotowanie pierogów zadbaj o to, aby w kuchni panował porządek. To w końcu dość czasochłonne zajęcie i dużo lepiej będzie Ci się pracować, gdy zbędne rzeczy zostaną schowane. Pomogą Ci w tym akcesoria do organizacji kuchni.
Gdy przygotowujesz pierogi warto zwrócić uwagę na to, aby ciasto było równomiernie rozwałkowane. Ponadto sprawdzaj dokładnie, czy brzegi pierogów są dobrze do siebie dociśnięte – w innym przypadku farsz może wypłynąć w trakcie gotowania. Jeśli nie gotujesz pierogów od razu, nie kładź ich bezpośrednio na blacie. Rozkładaj je na ściereczkach lub na warstwie mąki.
Sprawdź również nasze akcesoria kuchenne!