Patelnia GRANITEX 20 cm z powłoką ceramiczną
Czy wiesz, jakie ryby na wigilię oprócz karpia będą dobrym pomysłem? Nie każdy lubi tę słodkowodną rybę przez jej charakterystyczny smak i zapach. Sprawdź, co jeszcze może znaleźć się na Twoim świątecznym stole i świętuj z bliskimi dokładnie tak, jak lubisz.
Czemu karp stał się symbolem świąt?
Karp nie zawsze był w Polsce kojarzony ze świętami. Hodowla tej ryby sięga XII-wieku, kiedy to w klasztorach zakładano sztuczne stawy. Przez wieki był to gatunek chętnie podawany na szlacheckich stołach, zwłaszcza w święta, przez wzgląd na jego dostępność i łatwość przygotowania. Jako symbol Wigilii został wypromowany w latach 50. XX-wieku, kiedy to pojawił się program rządowy właśnie z nim. Wynikało to z braku innych towarów na rynku: karp, jako ryba hodowana w stawach, był po prostu dostępny.
Dlatego, choć ryby od dawna są kojarzone ze świętami, tak karp na stole wigilijnym to stosunkowo nowa tradycja.
Jakie ryby na wigilię oprócz karpia? Lista
Na wigilii nie należy jeść mięsa białego i czerwonego, jednak wszystkie ryby są jak najbardziej dozwolone. Możesz więc przygotować potrawę z dowolnego gatunku, jednak niektóre są bardziej popularne na świątecznych stołach, niż inne. Warto przyjrzeć się:
- śledziowi,
- łososiowi,
- pstrągowi,
- sandaczowi,
- dorszowi,
- makreli,
- halibutowi,
- tuńczykowi,
- flądrze,
- jesiotrowi.
Który z nich będzie najlepszy dla Ciebie i Twojej rodziny? Zapoznaj się z niektórymi z nich bliżej poniżej!
Sprawdź nasze akcesoria do organizacji kuchni!
Śledź – drugi klasyk ryb na wigilię, obok karpia
Śledzie to, zaraz obok karpia, najczęściej spotykany rodzaj ryb wśród tych podawanych w Wigilię. Wynika to z jego dostępności. Nawet w okresie PRL-u był stosunkowo łatwo dostępny między innymi przez łatwość w jego transporcie. Mocno zasolona ryba mogła trafić do każdego rejonu w Polsce bez obaw o to, że ulegnie szybkiemu zepsuciu.
Może być podawany na wiele różnych sposobów: jako koreczki, w oleju z cebulą, w śmietanie z jabłkiem, czy w sosie pomidorowym. Jego łatwa dostępność sprawia, że to ryba, na którą decyduje się naprawdę wiele osób. Ponadto jego spożywanie raz na jakiś czas pozwala na uzupełnianie kwasów Omega-3, czy witaminy D, dlatego warto wprowadzić go do swojej diety.
Śledź to ryba, którą możesz w łatwy sposób zamarynować, przechowując ją w szczelnych słoikach lub pojemnikach kuchennych.
Łosoś na wigilię dla delikatnego podniebienia
Łosoś to idealna ryba dla tych, którzy cenią sobie delikatne smaki. Ponadto uważa się go za jedną ze zdrowszych ryb. Ten wysokiej jakości może być jednak dość drogi, jednak z okazji świąt warto sobie na niego pozwolić. Można przygotować go bez panierki, zapiekając w piekarniku lub korzystając z patelni grillowej. Ta ryba ma tak bogaty smak, że w jej przypadku mniej znaczy więcej – odrobina przypraw i cytryna wystarczą, aby zachwycał na stole.
Pstrąg – dobry zamiennik łososia
Pstrąg, zwłaszcza ten tęczowy, może być bardzo dobrym i nieco tańszym zamiennikiem łososia. Można podawać go podobnie jak łososia, po upieczeniu lub usmażeniu bez panierki, ale nie tylko. Dobrze sprawdzi się podany z sosem, np. koperkowym, który przygotujesz, sięgając po niewielkie garnki. Dobrze sprawdzi się również rondel. Taki sos przygotujesz na bazie masła, z dodatkiem świeżo pokrojonego zioła.
Sprawdź też nasze akcesoria kuchenne!
Sandacz to elegancka i delikatna ryba
Choć sandacz nie pojawia się na stole tak często, jak pstrąg, czy łosoś to warto mieć go na uwadze, gdy wybierasz rybę na świąteczny stół. To ryba o subtelnym, delikatnym smaku, która dobrze sprawdzi się dla osób ceniących sobie nieco bardziej wykwintne dania. Podany na eleganckiej porcelanie, wraz z zastawą szklaną wysokiej jakości, w której będzie znajdowało się np. wino, będzie stanowił piękną kompozycję. Możesz upiec go z ziołami i cytryną, usmażyć na maśle lub podać w sosie śmietanowo-koperkowym na bazie śmietanki 30%.
Jak na święta podać dorsza?
Dorsz charakteryzuje się miękkim, delikatnym w smaku mięsem. Jeśli wybierzesz dorsza czarnego możesz spodziewać się w nim lekko pikantnych nut, jednak co do zasady jest on dość neutralny, a co za tym idzie, można przyrządzić go na wiele sposobów. Na święta możesz podać tę rybę w smażoną w panierce, zapiec go w ziołach, albo podać go na zimno w galarecie. Pamiętaj, aby do ryby podać odpowiednie sztućce. Taki komplet ma zwykle płaski nóż z ostrym czubkiem, ale bez krawędzi tnącej, ponieważ mięso ryb jest delikatne i nie wymaga krojenia.
Makrela – idealna do podawania z rusztu
Jeśli jesteś w stanie w wigilię przygotować rybę na ruszcie lub na patelni grillowej, makrela będzie idealnym wyborem. To dość tłusta, z miękkim i wilgotnym mięsem, która świetnie sprawdzi się podawana w taki sposób. Możesz również przygotować z niej pastę kanapkową, sałatkę czy galaretę. Aby odpowiednio przygotować rybę, na pewno przydadzą Ci się ostre i wygodne noże kuchenne, dzięki którym nie tylko przekroisz rybę, ale też przygotujesz dodatki, takie jak warzywa, czy owoce.
Halibut – wykwintna ryba podobna do flądry
Halibut to ryba o wykwintnym charakterze, która – podobnie jak flądra – pływa przy dnie, dlatego ma spłaszczony kształt. Może jednak przybierać naprawdę duże rozmiary. Wiele osobników ma nawet 3,5 m długości i osiąga 200 kg wagi. Żyją nawet do 50 lat. Warto przygotować go poprzez duszenie z dodatkiem białego wina. Dobrze sprawdzi się również smażony, w panierce z orzechów albo w sosie musztardowym.
Jakie inne ryby na stół wigilijny?
Powyższe przykłady ryb są łatwo dostępne i na pewno dobrze sprawdzą się, jeśli zastanawiasz się jakie ryby na stół wigilijny oprócz karpia. Istnieją jednak jeszcze inne gatunki, które możesz wziąć pod uwagę, jeśli żaden z powyżej wymienionych Ci nie odpowiada. Sprawdź na przykład takie ryby jak:
- lin,
- węgorz,
- amur,
- morszczuk,
- sieja,
- tilapa,
- sum,
- szczupak,
- żabnica.
Jeśli chcesz przygotować nowoczesną wieczerzę wigilijną nie musisz ograniczać się do ryb. Dobrze sprawdzić mogą się również owoce morza, takie jak krewetki, ośmiornica, czy mule. Pamiętaj, aby dobierać dania do preferencji Twojej rodziny. Jeśli uwielbiacie kuchnię śródziemnomorską nic nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie na jej tradycjach oprzeć to, co pojawi się na świątecznym stole. Klasyczne tradycje są piękne, jednak jeśli mają być ciężarem, warto wymyślić swoje własne, rodzinne zwyczaje.