Kiełki to dobrodziejstwo natury, które dzięki domowej uprawie w doniczkach na kuchennym blacie lub parapecie, zawsze możemy mieć pod ręką. Gdy urosły nam już dorodne kiełki, pojawia się pytanie do jakich potraw i z jakimi składnikami najlepiej będą się one komponować. Dzięki temu z Twoich garnków zawsze będzie unosić się aromatyczny zapach. Wszystkie potrzebne informacje odnośnie zastosowania oraz właściwości poszczególnych kiełków znajdziecie poniżej.
Kiełki rzodkiewki
Zastosowanie:
Podobnie jak rzodkiewka, same kiełki również posiadają ostry, pieprzny smak, który pasować będzie do dań na bazie jajek, na przykład pasty jajecznej lub faszerowanych jajek. Kiełki możemy również dodać na kanapki z twarożkiem lub do lekkich sałatek warzywnych.
Właściwości:
Kiełki rzodkiewki są bogate w witaminę C oraz siarkę. Wzmacniają układ odpornościowy i pozytywnie wpływają na wygląd skóry, włosów i paznokci.
Kiełki słonecznika
Zastosowanie:
Ze względu na swój delikatnie orzechowy posmak są to jedne z ciekawszy odmian kiełków, których możemy użyć w kuchni. Doskonale smakują jako dodatek do kanapek z wędliną, pasztetem i serem, oraz do lekkich sałatek na przykład z roszponką i pomidorami.
Właściwości:
Kiełki słonecznika bogate są w żelazo, fosfor, magnez, wapń i cynk.
Kiełki brokułów
Zastosowanie:
Lekko pikantny smak kiełków brokułów sprawia, że dodane na surowo do kanapek, twarożków i sałatek będą smakować wybornie.
Właściwości:
Kiełki brokułów chronią przed występowaniem nowotworów oraz choroby wrzodowej.
Kiełki lucerny
Zastosowanie:
Chrupiące o lekko orzechowym smaku kiełki lucerny doskonale współgrają ze smakiem pomidorów, serów pleśniowych i awokado.
Właściwości:
Kiełki lucerny są bardzo popularne wśród wegetarian i wegan ze względu na dużą zawartość białka. Dodatkowo dostarczają one naszemu organizmowi nienasycone kwasy tłuszczowe, selen, magnez, cynk oraz witaminy C i E. Wzmacniają kości, mięśnie i zęby, wspomagają także dolegliwości reumatyczne.
Kiełki soi
Zastosowanie:
Kiełki o delikatnie orzechowy smaku, idealnie nadające się do dań kuchni chińskiej. Pasują doskonale do ryżu, makaronu ryżowego i sosu sojowego.
Właściwości:
Są źródłem żelaza, fosforu, magnezu, białka i witamin A, B, C, K. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Regulują pracę układu nerwowego i hormonalnego, pomagają w walce z nadciśnieniem i poprawiają wygląd skóry
Kiełki fasoli Mung
Zastosowanie:
Są bardzo lubiane ze względu na swój delikatny i neutralny smak, dodatkowo są chrupiące. Najczęściej dodaje się je do potraw kuchni azjatyckiej złożonych z makaronu lub ryżu, oraz do duszonych mięs. Kiełki dobrze komponują się z sosem sojowym i sosem teriyaki.
Właściwości:
Kiełki fasoli Mung są skarbnicą niezbędnych do życia pierwiastków, takich jak wapń, potas, żelazo, magnez, fosfor, miedź i mangan. Ponadto zawierają witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, E i K oraz kwas foliowy.