Kotleciki z kalafiora są delikatne w smaku i doskonale sprawdzą się jako obiad dla wszystkich członków rodziny, w tym dla dzieci. Do ich przygotowania przyda Ci się duży garnek wysokiej jakości, w którym wygodnie ugotujesz i odcedzisz warzywo.
Co jest potrzebne na kotleciki z kalafiora?
- 1 duży kalafior
- 3 łyżki bułki tartej + 2 łyżki do przygotowania panierki
- 2 jajka
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka poszatkowanego, świeżego koperku
- Olej rzepakowy
- Sól i pieprz
Jak przygotować kotleciki z kalafiora?
Obierz kalafior z liści, odkrój twarde części, podziel go na różyczki i opłucz pod bieżącą wodą w durszlaku.
Następnie umieść kalafior w dużym garnku, zalej go zimną wodą, dodaj sól i wymieszaj. Doprowadź zawartość naczynia do wrzenia. Gdy woda zacznie się gotować, zmniejsz płomień i gotuj jeszcze przez 15 minut.
Po tym czasie zdejmij kalafior z ognia, odcedź go i odstaw do wystygnięcia na ok. 20 minut. Aby rozdrobnić kalafior, użyj blendera. Masę kalafiorową przełóż do miski, dopraw solą i pieprzem, dodaj bułkę tartą, jajka, koperek i czosnek przeciśnięty przez praskę. Całość dokładnie wymieszaj.
Nagrzej piekarnik do 190°C. Przygotuj blachę i ułóż na niej papier do pieczenia. Za pomocą łyżki stołowej formuj na dłoni kotleciki. Obtocz je w bułce tartej, a następnie poukładaj na blaszce, zachowując odstępy. Każdy z kotletów posmaruj olejem (możesz do tego wykorzystać pędzel silikonowy Gerlach).
Blachę z kotletami włóż do rozgrzanego piekarnika i piecz przez 15 minut. Po tym czasie przewróć je na drugą stronę i piecz kolejne 15 minut. Gdy kotlety będą zarumienione po obu stronach, wyjmij je z piekarnika. Danie podawaj z lekką sałatką, kaszą lub purée ziemniaczanym.
Czy warto jeść kalafior?
Kalafior warto włączyć do swojej diety. Zawiera on nie tylko błonnik pokarmowy i białko, ale również witaminy, takie jak A1, C, E czy B6 i K. Ponadto znajdują się w nim składniki mineralne, np. magnez, żelazo czy fosfor. Jest też niskokaloryczny: w 100 g produktu znajduje się zaledwie 25 kcal. Dlatego będzie dobrym elementem zbilansowanej diety.
Czy kalafior zawsze jest biały?
Nie, kalafior nie musi być biały! Dostępne są również odmiany w innych kolorach, np. w fioletowym. Zwykle jednak trudno je dostać stacjonarnie. Czasem jednak warto przygotować obiad na specjalną okazję właśnie z takiego warzywa, zwłaszcza że znajdujące się w takich kalafiorach barwniki również mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie.
Czy kalafior można rozdrobnić widelcem?
Przepis na kotleciki z kalafiora wymaga rozdrobnienie warzywa. Najwygodniejszym sposobem będzie użycie blendera, jednak jeśli go nie posiadasz, możesz zrobić to również za pomocą widelca, lub innego narzędzia.