Patelnia NATUR 20 cm z powłoką ceramiczną
Kotlet schabowy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni polskiej. Jest powszechnie spożywany i uwielbiany przez Polaków w każdym wieku. Stanowi nieodłączny element tradycyjnych obiadów rodzinnych oraz często serwowany w restauracjach. To klasyka kuchni północnowłoskiej i polskiej, dlatego warto wiedzieć, jak przygotować go krok po kroku. Do stworzenia tego obiadu przyda Ci się wygodna patelnia. Przepis został opracowany przez Adama Borowicza.
Jakie składniki są potrzebne do przygotowania schabowego?
Schabowy:
- 4 plastry schabu wieprzowego
- 2 jajka
- około 1/2 szklanki mąki pszennej
- około 1 szklanki bułki tartej
- sól i pieprz do smaku
- olej do smażenia
Ziemniaki:
- 4-6 dużych ziemniaków
- sól do smaku
- 2 łyżki masła
Surówka z kiszonej kapusty:
- 2-3 szklanki kiszonej kapusty
- 1 średnia cebula
- 2 łyżki octu jabłkowego
- 1 łyżeczka cukru
- sól i pieprz do smaku
- opcjonalnie: 1 łyżka oleju rzepakowego
Jak przygotować kotlet schabowy z ziemniakami?
Zacznij od rozbicia jajek w głębokim talerzu. Roztrzep je widelcem. Następnie w kolejnych naczyniach umieść mąkę oraz bułkę tartą.
Mięso oczyść z tłuszczu i kości, a następnie korzystając z tłuczka lekko rozbij każdy plaster schabu. Oprósz mięso solą i pieprzem z dwóch stron, a następnie obtaczaj je w mące, jajku i w bułce tartej (dokładnie w tej kolejności).
Na patelni rozgrzej olej. Możesz użyć naczynia całostalowego, np. patelni PRESTIGE, lub takiego z nieprzywierającą powłoką (MONOLIT, GRANITEX, NATUR itd.). Kotlety smaż po 4-5 minut z każdej strony. Powinny być rumiane i dobrze przypieczone. Wyciągaj je na ręcznik papierowy, aby odsączyć z nich nadmiar tłuszczu.
Jak przygotować ziemniaki?
Ziemniaki dokładnie umyj i obierz. Następnie pokrój je na mniejsze kawałki o podobnych wielkościach. Weź duży garnek, dodaj do niego wody, posól ją i dodaj ziemniaki. Gotuj je do miękkości.
Jak przygotować surówki z kiszonej kapusty?
Kapustę odsącz z nadmiaru soku i przełóż ją go dużej miski. Cebulę posiekaj na drobną kostkę i dodaj ją do kapusty razem z octem jabłkowym, cukrem, solą, pieprzem oraz olejem rzepakowym. Całość wymieszaj dokładnie, aby wszystkie składniki się połączyły, a następnie odstaw na przynajmniej kilka minut. Dzięki temu wszystkie smaki się „przegryzą”, łącząc się w całość.
Jak podać obiad z kotletami schabowymi?
Schabowe z ziemniakami i surówką podawaj na ciepło. Ułóż wszystkie składniki na eleganckim, dużym talerzu i udekoruj je świeżymi ziołami, takimi jak natka pietruszki, czy koper. Smacznego!
Czy kotlet schabowy to naprawdę polskie danie?
Kotlet schabowy to jedna z wersji cottoletta Milanese. To klasyczne danie kuchni włoskiej, które składa się z cienkiego plastra mięsa, zazwyczaj cielęcego, panierowanego i smażonego na złocisto. Nazwa „Milanese” odnosi się do Mediolanu — stolicy regionu Lombardia we Włoszech, skąd pochodzi to danie.
Czego, zamiast bułki tartej, można użyć jako panierki do kotleta schabowego ?
Możesz użyć nasion słonecznika, sezamu, lub lekko podprażonego siemienia lnianego.
Jak sprawić, żeby kotlet schabowy nie był suchy?
Istotne jest smażenie mięsa przez odpowiednią ilość czasu. Po wyjęciu z marynaty trzeba je osuszyć przed panierowaniem ręcznikiem papierowym. Dzięki temu panierka nie będzie odchodzić nam z mięsa. Dopiero tak przygotowane mięso obtaczaj panierką.
Czy warto moczyć mięso na kotlet schabowy w mleku?
Dzięki moczeniu mięsa w mleku miękną włókna i staje się ono bardziej delikatne. Zasadniczo, schab należy moczyć w mleku przez 2 do 4 godzin. Mięso przesiąknie wtedy mlekiem i nabierze jego subtelnego smaku. Możesz również do mleka dodać pokrojoną w piórka cebulę.
Jak przygotować dobrą panierkę?
Sprawdź nasze nagranie, aby dowiedzieć się, jak krok po kroku stworzyć pyszną panierkę!
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.