Łosoś a’la Philadelphia z chipsami ryżowymi i serem halloumi sprawdzi się doskonale na lato. To prawdziwa feeria smaków, którą warto zaserwować rodzinie w ciepły dzień. Przepis został stworzony przez Adama Borowicza.
Co jest potrzebne do przygotowania łososia a’la Philadelphia?
- 100 g wędzonego na zimno łososia
- 200 g serka typu Philadelphia
- 100 g tartego chrzanu
- 50 g kwaśnej śmietany
- 100 g sera halloumi
- 50 g kaparów w zalewie
- 1 cebula szalotka (mała)
- świeży koperek
- 1 łyżka musztardy francuskiej
- 3-4 świeże jeżyny
- sok z połówki cytryny
- sól pieprz do smaku
Jak przygotować łososia a’la Philadelphia?
Serek typu Philadelphia wymieszaj z chrzanem, śmietaną, sokiem z cytryny, szczyptą soli oraz pieprzu za pomocą trzepaczki NATUR. Następnie odstaw masę na ok. 15 minut. W tym czasie pokrój ser Halloumi w małą kostkę, przełóż go na patelnię i przyrumień go na złocisty kolor.
Za pomocą ostrego noża szalotkę pokrój w cienkie paski. Kapary odsącz z płynu i delikatnie pokrój. Kilka sztuk pozostaw w całości. Następnie papier ryżowy pokrusz na mniejsze kawałki. Na patelnipodgrzej olej rzepakowy i smaż na nim papier przez ok. 30 sekund od wypłynięcia na powierzchnię. Następnie odsącz powstałe chipsy na kuchennym ręczniku papierowym.
Łososia pokrój na cienkie talarki. Wyłóż na talerz serek oraz pozostałe dodatki. Skrop danie oliwą. Chipsy podawaj na osobnym talerzu lub w salaterce jako dodatek do łososia a’la Philadeplpia.
Jaki serek wybrać do tego przepisu?
Do tego przepisu wybierz kremowy serek kanapkowy bez dodatków smakowych, o zawartości tłuszczu minimum 20%. Jeśli nie masz do niego dostępu, możesz zastąpić go serkiem Mascarpone. Ma on podobną konsystencję, jednak znacząco różni się smakiem, więc weź to pod uwagę.
Dlaczego akurat cebula szalotka?
Szalotka jest mniej intensywna w smaku od zwykłej cebuli. Ma też nieco bardziej czosnkowy aromat. To sprawia, że doskonale nadaje się do łagodniejszych dań, takich jak łosoś a’la Philadelphia. Podkreśli ona jego smak, zamiast w całości go zdominować.
Czym jest ser Halloumi?
Ser Halloumi wywodzi się z Cypru i jest wytwarzany z mleka owczego, bądź też z mieszanki mleka owczego, koziego i krowiego. Ma biały kolor i jest bardzo elastyczny, przez co doskonale nadaje się np. na grilla. Powinien zawierać co najmniej 43% tłuszczu.
Autor przepisu:
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.