Poniższy artykuł jest skierowany do osób, które chciałaby pochwalić się zadbanymi roślinami w mieszkaniu, ale nie mają zbyt wiele czasu, aby ich systematycznie doglądać. Istnieje wiele gatunków roślin, które nie potrzebują częstego nawadniania, zraszania, nawożenia, czy też przycinania. Dodatkowo są odporne na choroby grzybowe, ataki szkodników oraz zmieniające się warunki temperaturowe w domu. A jeśli staną się zbyt przesuszone lub zbyt intensywnie podlane, wciąż będą możliwe do odratowania.
Aloes (Aloe)
Aloes to bardzo popularna roślina w uprawie doniczkowej ze względu na swój ciekawy wygląd oraz małe wymagania pielęgnacyjne. Jeśli zapewnimy mu dużą ilość światła słonecznego oraz dodatnią temperaturę zimą i latem, będzie się pięknie prezentować w naszym mieszkaniu. Aloes podlewa się rzadko, dzięki czemu istnieje małe prawdopodobieństwo, że go łatwo przesuszymy. Aloes najlepiej nawadniać po prostu wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce jest sucha. Nie musimy go również zraszać, gdyż czynność ta może doprowadzić do szybkiego rozwoju grzybów na liściach. Do uprawy tej rośliny zaleca się stosowanie podłoża dla sukulentów – ziemię, piasek i żwir łączymy w proporcji 2:1:1.
Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)
Kolejna bardzo popularna roślina, zwłaszcza wśród instagramowych blogerów. Jej popularność zawdzięcza się małym wymaganiom w pielęgnacji oraz dużym liściom o charakterystycznym kształcie. Monstera dziurawa podobnie jak aloes ceni sobie średnie temperatury: zimą ok. 12 °C, latem ok. 22 °C. Nie lubi ona nadmiaru wody, więc nie sprawi ona nam trudności podczas podlewania. Wystarczy jedynie pamiętać o jej nawodnieniu raz w tygodniu latem, oraz raz na dwa tygodnie zimą. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje przede wszystkim dużej donicy i przestrzeni, gdyż rozrasta się do znaczących rozmiarów. Monstera jest rośliną tropikalną, dlatego wymaga również powietrza o dużej wilgotności oraz regularnego zraszania wodą. Nawozimy ją w okresie wiosennym, najlepiej podłożem torfowym, średnio co trzy tygodnie.
Pieniążek (Pilea peperomioides)
To mała roślinka, którą pokochali fani nowoczesnego designu. Pieniążek dzięki swoim drobnym, zielonym listeczkom o regularnym, okrągłym kształcie doskonale pasuje do wnętrz minimalistycznych o stonowanych, harmonijnych kolorach z małą ilością dodatków. Pilea dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, dodatkowo jest mało wymagająca w kwestii podłoża – wystarczy jej ziemia uniwersalna lub ta przeznaczona dla roślin doniczkowych. Podobnie jest z podlewaniem, pieniążek nie ma zbyt dużych wymagań, nawadniamy go raz na kilka dni latem, zimą zaś raz na 1,5 tygodnia. Jeśli zapomnimy go podlać na przykład przez tydzień, nie martwmy się, nie powinno mu to zbytnio zaszkodzić. O wiele mniej toleruje nadmiar wody, gdyż zaczyna po prostu gnić. Pieniążek postawmy najlepiej w okolicy okna, ale nie bezpośrednio na parapecie, gdyż silne promienie słoneczne mogą mu zaszkodzić.
Do pielęgnacji naszych roślin i delikatnego ich przycinania polecamy sekator nożycowy jednoręczny.