Pikantne leniwe z dynią w słodkim chili to naprawdę wyśmienity pomysł na obiad w dyniowo-jesiennym sezonie. Sprawdź, jak przygotować to danie według Tomka Mędrka. Jego stworzenie nie będzie wcale trudne. Pamiętaj, tylko aby zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednie akcesoria kuchenne takie jak np. szpatułka.
Co jest potrzebne na pikantne leniwe z dynią w słodkim chili?
Leniwe:
- 180 g tofu
- ok. 250 g upieczonej dyni (hokkaido, bez obierania) lub purée z dyni
- 3-5 łyżek mąki pszennej
- 3-5 łyżek mąki ziemniaczanej
- 1/2 łyżeczki soli
- 2-3 łyżki oliwy lub oleju
- Parę kropel kwasu mlekowego lub 1-2 łyżeczki soku z cytryny (opcjonalnie)
- Mąka pszenna do podsypywania
Sos:
- 1 łyżka oleju
- 2 ząbki czosnku
- Kawałek imbiru (2-3 cm)
- Pęczek zielonej cebulki lub szczypiorku
- 1/2 łyżeczki przyprawy 5 smaków
- 2 łyżeczki do 2 łyżek chrupiącego chili (według ostrości)
- 8 łyżek ketchupu (lub 4-5 łyżek ketchupu i 1 łyżka cukru kryształu)
- 1-2 łyżki sosu sojowego
- 3 łyżki octu ryżowego (lub sok z limonki)
- 50-150 ml wody
Do podania:
- Sezam
- Orzeszki ziemne
- Kolendra
- Świeży ogórek w plastrach
Jak przygotować pikantne leniwie z dynią w słodkim chili?
Przygotowanie tej potrawy zajmie Ci około 30 minut. Zacznij od zblendowania tofu lub rozdrobnienia go na drobne granulki. Dynię rozgnieć za pomocą widelca lub przeciśnij ją przez praskę. Dodaj do niej sól oraz olej lub oliwę. Na początek dodaj do masy 3 łyżki mąki pszennej oraz 3 łyżki skrobi. Całość zagnieć szpatułką. Jeśli ciasto się przelewa przez palce, dodaj po łyżce mąki i skrobi, aż uzyskasz pożądaną konsystencję. Odstaw ciasto na kilkanaście minut pod przykryciem.
Obierz czosnek i imbir, a następnie zetrzyj je na tarce lub drobno pokrój. Szczypiorek pokrój w poprzek, dzieląc na białą i zieloną część. W osobnym naczyniu wymieszaj chili, ketchup, sos sojowy, ocet, wodę, przyprawę 5 smaków i ewentualnie cukier.
Na patelni rozgrzej olej na średniej mocy. Podsmaż białą część cebulki, czosnek i imbir przez 1-2 minuty. Następnie dodaj sos i zwiększ moc kuchenki, gotuj do zgęstnienia sosu, przypominającego konsystencją syrop lub marmoladę.
W garnku zagotuj ok. 1,5-2 l wody, ewentualnie z dodatkiem soli. Odetnij ¼ ciasta na leniwe, a resztę roluj w walce o średnicy 3 cm, krojąc ukośnie kluski długości ok. 2-3 cm. Gotuj kluski partiami, delikatnie mieszając, aż wypłyną. Po ich wypłynięciu gotuj jeszcze przez 1-2 minuty.
Podgrzej patelnię z sosem, dodaj kluski prosto z wody i dokładnie je obtocz w sosie.
Podawaj danie na głębokim talerzu, posypując szczypiorkiem, sezamem, kolendrą i orzeszkami. Dodaj świeże plastry ogórka. Smacznego!
Dlaczego warto użyć dyni hokkaido do leniwych?
Dynię hokkaido poleca się do tego przepisu, ponieważ nie trzeba jej obierać – skórka mięknie podczas pieczenia i dodaje kremowej konsystencji klusek. Jest to wygodne rozwiązanie, oszczędzające czas. Jednocześnie ta dynia nada potrawie delikatnie orzechowy smak, który dobrze komponuje się z pikantnym sosem.
Czy można zastąpić tofu?
Jeśli nie masz tofu, możesz zastąpić je np. ugotowanymi ziemniakami, które również nadadzą kluskom gładką i zwartą konsystencję. Tofu jednak zawiera więcej białka i sprawia, że danie jest bardziej sycące, dlatego warto rozważyć użycie tego składnika, szczególnie w wersji wegańskiej.
Czy kluski leniwe z dynią można zamrozić? Jak je później podgrzać?
Tak, leniwe z dynią można zamrozić. Najlepiej ugotuj kluski, ostudzić, a następnie zamróź na tacy, aby nie sklejały się. Po zamrożeniu możesz je przechowywać w woreczku lub pojemniku. Aby je podgrzać, wystarczy wrzucić zamrożone kluski do wrzącej wody na 1-2 minuty.
Autor przepisu:
Tomek Mędrek
Bloger, influencer i propagator wegańskiej kuchni. Wraz z żoną od kilku lat tworzy autorskie przepisy w stylu comfort food na swoim blogu veganhigh.pl oraz Instagramie: tomek.medrek. Pokazuje, że dieta roślinna może być tania, pyszna i nie musi wiązać się z wyrzeczeniami.