Patelnia do naleśników HARMONY CLASSIC 26cm
Naleśniki to z pewnością jedno z ulubionych dań na całym świecie. W tym dniu miłośnicy naleśników spotykają się, aby dzielić się ulubionymi przepisami i eksperymentować z nowymi smakami oraz wariacjami. Tym razem czas na coś dla wegan. Przygotowaliśmy dla Ciebie doskonałe pomysły na naleśniki wegańskie!
Naleśniki – przysmak małych i dużych
Popularność dania, jakim są naleśniki wynika z łatwości ich przygotowania oraz uniwersalności – mogą być podawane zarówno na słodko jak i słono. Naleśniki dają szerokie pole do kulinarnego popisu. Ciasto można wykonać na bazie wielu różnych produktów, a nadzienie tworzyć z nieskończonej możliwości kombinacji smakowych. Co ciekawe, naleśniki są daniem, które równie dobrze sprawdzi się na śniade, obiad, kolację jak i na deser. Ta wszechstronność sprawia, że są one obecne w kuchniach wielu kultur na całym świecie. Do wykonania najbardziej tradycyjnej wersji naleśników potrzebna jest: mąka, jaja, mleko, tłuszcz i odrobina soli. Jednak i te składniki można nieco modyfikować w trakcie tworzenia naleśnikowych wariacji.
Dzień Naleśnika
Nietypowe święto jakim jest Dzień Naleśnika obchodzone jest dnia 2 lutego. Najmocniej celebrowane jest ono we Francji, Szwajcarii i Belgii, jednak coraz częściej i w Polsce tego dnia chętnie oddajemy serce i żołądek temu przysmakowi. Dzień naleśnika jest doskonałym pretekstem, aby zagłębić się nieco w tajemnice tego dania i poeksperymentować z jego różnymi obliczami. Do celebrowania smaku naleśnika możesz dołączyć nawet wtedy gdy Twoja dieta wymaga pewnych ograniczeń. Wystarczy wprowadzić kilka modyfikacji, aby naleśniki były bez laktozy, glutenu lub w pełni dostosowane do diety wegańskiej.
Przepisy na naleśniki wegańskie
Tradycyjne naleśniki wykonuje się z mąki, mleka i jaj. Jednak składniki te bez większego problemu można zamienić. Krowie mleko bez problemu zastąpisz mlekiem roślinnym, tradycyjną mąkę pszenną innymi gatunkami, a jaja płatkami owsianymi, siemieniem lnianym lub bananem. To, czym posmarujesz naleśnika zależy już wyłącznie od Twojej fantazji. Podpowiadamy kilka ciekawych propozycji na podanie tego dania w wersji wege. Poznaj łatwe i proste przepisy na wegańskie naleśniki.
Naleśniki wegańskie na słodko
Składniki:
-
- 160 g mąki
- 1/3 szklanka zmielonych płatków owsianych
- 180 ml mleka sojowego
- 1 łyżka oleju (np. z. winogron)
- 1 łyżeczka cukru trzcinowego
- szczypta sody
- szczypta soli
- słodki syrop (np. klonowy)
Przygotowanie:
Płatki owsiane zmiel na drobną mąkę. W miejsce wymieszaj zmielone płatki, mąkę, sodę, sól i cukier oraz mleko. Aby ciasto zgęstniało należy je na 15 minut odstawić. Następnie patelnię do naleśników za pomocą silikonowego pędzelka NATUR posmaruj cienką warstwą oleju i rozgrzej. Gdy patelnia osiągnie odpowiednią temperaturę za pomocą chochli wylej odrobinę ciasta równomiernie ją rozprowadzając po całej powierzchni naczynia. Smaż z obu stron do momentu zarumienienia. Naleśniki polej ulubionym słodkim syropem!
Wegańskie naleśniki z owocami
Składniki:
-
- 500 ml napoju owsianego (lub innego roślinnego)
- 200 g mąki
- 4 łyżki oleju (np. z winogron)
- owoce sezonowe
Przygotowanie:
W dużej misce wymieszaj mąkę, napój owsiany oraz olej. Odstaw na 15 minut, aż ciasto zacznie delikatnie gęstnieć i nabierać odpowiedniej konsystencji. Patelnię rozgrzej. Ze względu na obecność oleju w cieście, nie musisz smarować jej powierzchni dodatkowym tłuszczem. Możesz wybrać specjalną patelnię do naleśników lub patelnię CONATRST THERMOCOAT, która zasygnalizuje idealną temperaturę nagrzania patelni. Smaż naleśniki aż do momentu zarumienienia. Pamiętaj, aby do obracania naleśników używać silikonowych akcesoriów kuchenny, które nie porysują patelni. Naleśniki serwuj posypane ulubionymi owocami sezonowymi.
Wegańskie naleśniki bezglutenowe
Składniki:
-
-
- 1 szklanka białego ryżu
- 250 ml wody
- 1 łyżka mąki ryżowej
- szczypta soli
- olej winogronowy
-
Przygotowanie:
Noc wcześniej namocz ryż w zimnej wodzie. Następnie należy go odcedzić, zalać 250 ml świeżej wody i dodać szczyptę soli. Całość dokładnie zmiksuj na jednolity, rzadki płyn. Dodaj łyżkę mąki, które ujednolici ciasto. Następnie patelnię dokładnie posmaruj olejem za pomocą pędzelka NATUR. Ciasto należy wlać za pomocą chochli (idealną porcję nałożysz chochlą SOLID) dopiero gdy patelnia będzie odpowiednio nagrzana. Naleśniki bezglutenowe należy smażyć z każdej strony po ok. 2-3 minuty. Można je serwować zarówno na słodko jak i słono!
Z czym naleśniki wegańskie?
To, czym posmarujesz ulubione naleśniki zależy wyłącznie od Twoich fantazji. Większość ciast na naleśniki umożliwia jedzenie tego dania zarówno w formie słodkiej jak i wytrwanej. To, na jaki smak naleśników postawisz, może też zależeć od wybranej przez Ciebie pory posiłku. Przykładowo przygotowując naleśniki na deser możesz podać je na słodko, a w wersji kolacyjnej postawić na ich wytrawną wersję. Naleśniki wegańskie także mogą być komponowane w różnorodny sposób. Poznaj ciekawe formy na podanie naleśników i dowiedz się, z czym smakować będą najlepiej!
Bananowa nutella
Składniki:
-
-
- 1 duży banan lub dwa małe
- 1 dojrzałe awokado
- 1 łyżka kakao
- 1 łyżka syropu z daktyli
- 1 łyżka masła orzechowego
- 1 łyżka serka śmietankowego
-
Przygotowanie:
Piecz banana w silikonowej formie przez około 15-20 min w temperaturze 180°C. Następnie zblenduj go z pozostałymi składnikami na jednolitą masę i wstaw do lodówki, aż do całkowitego schłodzenia. Idealnie sprawdzi się jako pasta śniadaniowa do naleśnika wegetariańskiego!
Pasta marchewkowa
Składniki:
-
-
- 3 marchewki
- 2 łyżki zmielonych migdałów
- 100 g suszonych fig
- sok z cytryny
- 1/2 łyżeczki kardamonu
-
Przygotowanie:
Figi należy namoczyć na całą noc. Marchewkę ugotować i zmiksować z namoczonymi figami na jednolitą masę. Dodać zmielone migdały i wszystkie składniki wymieszać, a na koniec dodać kardamon. Jest to doskonały dodatek do wszystkich naleśników!
Pasta z suszonych pomidorów
Składniki:
-
-
- 1 szklanka czerwonej soczewicy
- 1/2 słoika suszonych pomidorów w zalewie
- odrobina powyższej zalewy (oleju)
- pieprz kolorowy
- 2 ząbki czosnku
- świeża bazylia
-
Przygotowanie:
Soczewicę należy dobrze ugotować i odcedzić. Następnie zblenduj jeszcze ciepłą soczewicę i dodaj do niej suszone pomidory, odrobinę oleju, pieprz, czosnek oraz świeżą bazylię. Możesz także dodać swoje ulubione zioła i przyprawy.
Warto pamiętać, że chociaż przepis na naleśniki jest prosty, to każdy robi je nieco inaczej. W każdym domu smakują więc nieco inaczej. Dołącz do naleśnikowych mistrzów i stwórz swój autorski przepis na to danie!