Zestaw noży w bloku SMART GRANIT
Potrawka z kury z warzywami to idealny pomysł na codzienny obiad, jeśli akurat masz nieco więcej czasu. Początkowo przygotowuje się ją jak rosół, jednak następnie zamiast zupy, tworzy się smaczny sos. Danie można podawać z surówkami, ziemniakami, kaszą czy w jakikolwiek ulubiony sposób, a dzięki temu, że jest niezwykle delikatne, jest bardzo lubiane również przez dzieci. Do jego przygotowania możesz wykorzystać żeliwny garnek.
Co jest potrzebne na potrawkę z kury z warzywami?
- 1 cała kura
- 300 g włoszczyzny (bez kapusty)
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżka masła
- 2 żółtka
- sok z 1 cytryny
- skórka starta z 1 cytryny (opcjonalnie)
- sól
- 3 łyżki śmietany 18%
- 1 pęczek natki pietruszki
Jak przygotować potrawkę z kury z warzywami?
Kurę dokładnie oczyść i ugotuj go jak na rosół wraz z warzywami oraz solą. Zalej wszystko zimną wodą w 5 l garnku. Po ok. 1,5 godzinie kurczaka wyjmij z wody. Oddziel mięso od kości, a następnie pokrój na mniejsze kawałki i lekko odparuj wywar.
Masło rozpuść na patelni. Dodaj do niego mąkę pszenną, tworząc zasmażkę. Powinna mieć jasny kolor. Możesz dodać do niej skórkę z cytryny. Następnie dodaj do niej 250 ml wody z wywaru i zagotuj. Do sosu dodaj żółtka rozbełtane ze śmietaną oraz sokiem cytrynowym. Masę możesz doprawić również solą. Sos nie powinien na typ etapie mocno się gotować!
Do sosu włóż pokrojone mięso i ostrożnie je podgrzej. Sos nie może się zagotować, dlatego bardzo na to uważaj. Na koniec posiekaj natkę pietruszki i dodaj ją do sosu. Tak przygotowane danie podawaj z ziemniakami lub ryżem. Smacznego!
Jaką kurę wybrać do potrawki?
Wybierając kurę do potrawki zwróć uwagę na pochodzenie mięsa. Warto wybierać takie z ekologicznej hodowli, lub innego sprawdzonego źródła. Ważne jest również to, aby mięso było świeże. Nie powinno źle pachnieć. Wybieraj takie egzemplarze, które nie są zbyt mocno przerośnięte.
Czy mięso z kury jest zdrowe?
Mięso z kury ma stosunkowo niską zawartość tłuszczu (zwłaszcza pierś z kurczaka). To dobre źródło białka, które jest łatwo przyswajalne dla ludzkiego organizmu. Zawiera ono aminokwasy egzogenne, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć i musi pobierać je z pożywienia. Ponadto drób jest ze swojej natury lekkostrawny. To wszystko sprawia, że może być dobrym składnikiem pełnowartościowej diety.
Czym jest włoszczyzna?
Włoszczyzna określa grupę warzyw, takich jak marchewki, pietruszki, bulwy selera korzeniowego, kapustę włoską, por czy cebule. Wykorzystuje się je często do tworzenia zup i sosów jako baza wywaru. Nazwa wzięła się z przekonania, że warzywa te trafiły do Polski za sprawą królowej Bony, która sprowadziła je z Włoch.