Zestaw noży w bloku czarnym MODERN
Befsztyk po tatarsku jest podawany na surowo. Dlatego kluczowe w jego przypadku jest wykorzystanie wysokiej jakości mięsa wołowego ze sprawdzonego źródła. Powinno być jak najświeższe.
Ponadto do jego stworzenia przydadzą się marynowane grzybki oraz korniszony, które warto przygotować już wcześniej. Możesz skorzystać z kupnych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować je w warunkach domowych, jeśli masz taką ochotę.
Co jest potrzebne do przygotowania befsztyku po tatarsku?
- 400 g polędwicy wołowej
- 2 surowe żółtka
- 60 g cebuli
- 40 g musztardy
- 60 g korniszonów
- 60 g grzybków marynowanych
- 3 łyżki oliwy
- Sól i pieprz do smaku
Jak przygotować befsztyk po tatarsku?
Polędwicę wołową oczyść uważnie z żył. Zmiel ją w maszynce i dodaj do niej drobno posiekaną cebulę, pieprz, sól oraz oliwę. Do ich przygotowania użyj ostrego noża, np. LOFT oraz deski do krojenia. Wymieszaj dokładnie za pomocą łyżki lub umytych rąk. Tak przygotowaną masę ułóż na półmisku i uformuj z niej piramidkę. Dookoła obłóż siekanymi, marynowanymi grzybkami lub korniszonami, według uznania. Można również stworzyć mniejsze porcje, tak aby od razu podawać je na talerzu. Wówczas w każdym z nich należy zrobić niewielki otwór. Przełóż do każdego z nich surowe żółtko i również obłóż grzybkami bądź korniszonami. Smacznego!
Poznaj ciekawostki o befsztyku tatarskim Adama Borowicza!
Skąd wziął się befsztyk po tatarsku?
Istnieje opowieść, według której tureccy wojownicy zmiękczali mięso, trzymając je pod siodłem. Spopularyzował ją w XIII wieku jeden z francuskich kronikarzy, który jednak nigdy nie spotkał Tatarów. Wykorzystywał jednak tę opowieść, aby pokazać, że lud ten nie jest cywilizowany. Samo danie powstało później. W XIX wieku popularny stał się stek hamburski z mielonego mięsa. Początkowo podawany był na surowo, z dodatkiem surowego mięsa Stał się szczególnie popularny w USA. W ten sposób z czasem narodził się tatar, czyli befsztyk po tatarsku.
Co jest najważniejsze w przygotowaniu befsztyka tatarskiego?
Przede wszystkim mięso. Ponieważ podaje się go na surowo, koniecznie musi być wysokiej jakości. Dlatego stawiam na świeże mięso z ekologicznej hodowli. Do tego typu dania nie używaj wieprzowiny! To bardzo ważne przez wzgląd na sposób jego podania.
Kiedy podaje się befsztyk po tatarsku?
Befsztyk po tatarsku jest przystawką. Można podać go przed głównymi daniami, bądź wykorzystać jako niewielkie danie w trakcie swobodnego spotkania ze znajomymi.