Chłodnik warszawski z pastą paprykową to przepełniona smakami i witaminami zupa, doskonała na upalny dzień. Przepis został przygotowany przez profesjonalnego kucharza i orędownika idei zero waste, Kubę Korczaka.
Co jest potrzebne na chłodnik warszawski?
- 3 kromki pieczywa
- 200 ml kefiru
- 200 ml jogurtu typu greckiego
- 1 pączek kopru
- 1 ogórek
- 30 g świeżego imbiru
- Kilka łodyg kolendry
- Sól i pieprz
- Kilka łodyg buraka
- 1 ząbek młodego czosnku
- Połowa wędzonego węgorza
- 1 rzodkiewka
- 2 jaja kurze
- 2 jaja przepiórcze
- Pasta z pieczonej papryki
- 1 czerwona papryka
- Olej wg. uznania
- Imbir
- Szczypta soli
- Jogurt do smaku
Składniki na ok. 3 porcje.
Jak przygotować pastę paprykową?
Aby przygotować pastę z papryki, upiecz ją. Skórka powinna stać się czarna. Należy ją zdjąć, wyczyścić paprykę z pestek, zblendować, dodać olej tłoczony na zimno, imbir i odrobiną jogurtu oraz soli. Przechowuj w szczelnym pojemniczku.
Jak przygotować chłodnik warszawski?
Koper posiekaj razem z łodygami. Pokrój również ogórka. Obieraczką usuń skórkę z imbiru, a następnie tym samym narzędziem potnij go na cieniutkie plasterki. Posiekaj je. Razem z ogórkiem dodaj go do miski. Wlej do nich kefir i jogurt. Posól i popieprz, używając do tego zestawu NATUR.
Obierz szparagi. Przygotuj łodygi z młodych buraczków. Można je zblanszować, ale nie jest to konieczne. Posiekaj je i dodaj do chłodnika. Czosnek przeciśnij przez wyciskacz SOLID od razu do miski z daniem.
Wyciągnij wędzonego węgorza. Odkrój jeden kawałek i odłóż na bok. Pozostałą część pozbaw ości i skóry, tworząc filet. Następnie pokrój go w kostkę. Rzodkiewkę pokrój na cienkie plasterki: powinny przepuszczać światło.
Jajka kurze i przepiórcze ugotuj na twardo. Te pierwsze pokrój na plasterki. Jaja przepiórcze przekrój ostrym nożem na pół w skorupce. Dzięki temu będą lepiej wyglądać ułożone na talerzu. Chleb pokrój na równe kromki.
Gęsty, bogaty chłodnik wyłóż na talerz. Dodaj do niego pasty paprykowej i udekoruj plasterkami rzodkiewki i pozostałymi składnikami przygotowanymi wcześniej. Smacznego!
Przygotuj chłodnik warszawski razem z Kubą Korczakiem
Kliknij tutaj, aby zobaczyć, jak przygotować chłodnik warszawski razem z Kubą Korczakiem. Żyj w duchu zero waste!
Jaka jest historia chłodnika warszawskiego?
Chłodnik warszawski jest tradycyjnym polskim daniem, które swoje korzenie ma w staropolskiej kuchni. W czasach przedwojennych często podawano go w upalne dni, korzystając z lokalnie dostępnych składników. Dodatek pasty paprykowej to nowoczesna wariacja, która wprowadza świeżość i nowy wymiar smaku.!
Jakie właściwości zdrowotne posiadają główne składniki chłodnika warszawskiego?
Kefir i jogurt grecki są bogate w probiotyki, które wspierają zdrowie układu trawiennego. Ogórek i rzodkiewka dostarczają witamin i minerałów, podczas gdy imbir działa przeciwzapalnie. Dodatek wędzonego węgorza zapewnia zdrowe tłuszcze omega-3, które wspierają zdrowie serca.!
Dlaczego warto dodać pastę paprykową do chłodnika warszawskiego?
Pasta paprykowa nadaje chłodnikowi wyrazisty smak i dodaje głębi dzięki pieczonej papryce i imbirowi. Wprowadza lekko pikantny i słodki element, który doskonale komponuje się z kremową bazą kefiru i jogurtu, wzbogacając tradycyjny smak chłodnika.!
Autor przepisu:
Kuba Korczak
Kuba Korczak – szef kuchni i orędownik idei zero waste. Od ponad dekady zajmuje się promowaniem najdoskonalszych polskich produktów. Organizuje i realizuje pokazy, warsztaty, mistrzostwa i inne wydarzenia kulinarne na całym świecie.