Brytfanna indukcyjna do pieczenia GRANITEX
Golonka w piwnej marynacie doskonale sprawdzi się jako danie podawane w trakcie wspólnych spotkań rodzinnych, czy też spotkań z przyjaciółmi. Do jej przygotowania przyda się wygodna brytfanna. Sprawdź przepis Adama Borowicza, który zawsze wychodzi!
Co jest potrzebne na golonkę w piwnej marynacie?
- 4 golonki przednie górne (ok. 500 g szt.)
- 1 butelka piwa typu pils lub łagodny lager
- Sól i pieprz do natarcia mięsa
- 1 kg kiszonej kapusty
- 2 duże cebule
- 2 marchewki
- 3-4 gałązki świeżego tymianku i lubczyku
- 3-4 liście laurowe (najlepiej świeże)
- kilka liści kapusty do wyłożenia brytfanny
- 3 ząbki czosnku
Marynata:
- 1 szklanka piwa
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżeczka musztardy
- 1 łyżeczka musztardy francuskiej
Dodatek:
- 1/2 łyżeczki miodu
- 1 łyżeczka musztardy
- 2 łyżki piwa
Porcja na 4 osoby.
Jak zrobić grillowaną golonkę w piwnej marynacie?
Przepis zakłada przygotowanie golonki w marynacie na grillu gazowym lub w piekarniku z funkcją grill.
Przed przystąpieniem do marynowania sprawdź, czy skóra golonek jest pozbawiona włosów i w razie potrzeby opal ją, aby je usunąć. Umyte i osuszone golonki natrzyj solą i pieprzem. Wymieszaj ze sobą składniki marynaty i zalej nią golonki, pomiędzy kawałki mięsa włóż pokrojone plastry z jednego czosnku. Przykryj i odstaw do lodówki na 12 godzin.
Po tym czasie zalej wszystko ok. 2 l wody i gotuj ok. 1,5 h – do miękkości, ale nie do stanu, w którym golonka mogłaby się rozpaść (kontroluj widelcem).
Odsączoną z wody kiszoną kapustę wymieszaj z plastrami marchewki oraz z cebulą pokrojoną w większą kostkę. Następnie odstaw na bok – będzie jeszcze potrzebna. Żaroodporną brytfannę Gerlach posmaruj smalcem. Jej spód i boki wyłóż liśćmi kapusty. Do tak przygotowanego naczynia przełóż przygotowaną kiszoną kapustę z marchewką, czosnkiem i cebulą. Na kapuście ułóż zamarynowane wcześniej golonki i przelej pozostałą marynatę. Dodaj świeże zioła: gałązki tymianku, lubczyku i liście laurowe. Całość oprósz solą i zalej szklanką piwa (najlepiej łagodny pils lub lager), może być 0%, jeśli ktoś preferuje.
Odpal palniki na grillu lub funkcje grill w piekarniku i rozgrzej do temperatury 200°C. Wstaw do środka grilla brytfannę Gerlach. Zapiekaj przez ok. 45-60 minut. Pod koniec posmaruj golonki mieszanką miodu, piwa i musztardy. Następnie piecz bez przykrycia jeszcze przez 10 minut. Podawaj ze świeżym pieczywem musztardą i chrzanem. Smacznego!
Czym jest golonka?
Golonka to mięso z kością, a dokładniej fragment nogi świni. Odcina się ją od szynki na wysokości ok. 1/3 kości goleni, kierując się w dół od stawu skokowego. Dobrze przygotowana golonka nie powinna mieć fragmentów zmiażdżonych kości, nie powinna być też przekrwiona. Zazwyczaj waży ok. 0,3-0,4 kg.
Jaki miód wybrać do dania?
Tak naprawdę każdy naturalny miód będzie dobrym wyborem, jednak jeśli masz pod ręką miód spadziowy warto spróbować postawić właśnie na niego. Jest on nieco mniej słodki i ma naprawdę głęboki smak, który doskonale pasuje do wielu dań mięsnych i nie tylko. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, postaw też na miód z lokalnej pasieki. W ten sposób wspierasz lokalnych przedsiębiorców, ale nie tylko. To również działanie proekologiczne, które m.in. pozwala na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska związanego z transportem na duże odległości.
Jaką brytfanną wybrać do golonki?
Do stworzenia smacznej golonki warto wybrać brytfannę wykonaną z wysokiej jakości materiałów, która nadaje się do użytkowania w piekarniku. W ofercie Gerlach znajdziesz m.in. brytfannę GRANITEX z nieprzywierającą powłoką ceramiczną oraz wygodnym aromatyzerem oraz model NATUR IRON wykonany z żeliwa i pokryty emalią. Obydwa doskonale sprawdzą się do przygotowywania dań tego typu.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.