Przepis na sajgonki warto spróbować zrobić samodzielnie w domu. Sprawdź, jak krok po kroku stworzyć to azjatyckie danie i cieszyć się jego unikatowym smakiem. Sprawdzą się zarówno jako obiad, jak i przystawka!
Co jest potrzebne do przygotowania sajgonek?
Składniki:
- 200 g wieprzowiny
- 200 g kiełków fasoli
- 30 g kiełków bambusa z puszki
- 1 żółta papryka
- 3 cebule dymki
- 1 łyżeczka mąki kukurydzianej
- 2 łyżeczki sosu sojowego
- 2 łyżeczki cukru trzcinowego
- 1 łyżeczka oleju sezamowego
- 1 łyżeczka oleju słonecznikowego
- 2 łyżeczki wody
- Olej słonecznikowy
Ciasto:
- 130 g mąki
- 6 łyżek mąki kukurydzianej
- 3 łyżki oleju słonecznikowego
- 500 ml wody
Jak przygotować sajgonki?
Posiekaj wieprzowinę i wymieszają ją w misce razem z sosem sojowym, olejem sezamowym oraz cukrem. Miskę przykryj pokrywką i wstaw do lodówki na godzinę. Obierz cebulę i drobno poszatkuj, a paprykę pokrój w kostkę. Do krojenia polecamy ostre noże np. zestaw w bloku STYLE PLUS.
Rozgrzej w woku (polecamy wok MONOLIT) olej słonecznikowy. Dodaj kiełki bambusa oraz fasoli, a także paprykę i cebulę. Smaż je przez 5 minut, a po tym czasie dodaj zamarynowane mięso. Następnie smaż przez kolejne 5 minut i dodaj wymieszaną łyżeczkę mąki kukurydzianej z odrobiną wody. Całość wymieszaj.
Przygotuj ciasto. Wymieszaj mąkę kukurydzianą i pszenną, stopniowo dolewając wody. Ciasto powinno być delikatne i lejące. Do mieszania polecamy łyżkę NATUR. Na mniejszej patelni rozgrzej olej i wlej ciasto, tak aby dno patelni zostało przykryte cienką warstwą. Placek smaż przez 3 minuty. Powtarzaj te czynności do czasu, aż skończy Ci się ciasto.
Mając już gotowe placki, możesz zająć się faszerowaniem. Na środku każdego z nich układaj po 2 łyżki nadzienia z woka. Brzegi zwilż wodą i zagnij do środka, a następnie zroluj. Sajgonki smaż w woku na głębokim oleju przez 4 minuty (na złoty kolor). Następnie wyjmij je i ułóż na papierowym ręczniku, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
Sajgonki najlepiej podawać na gorąco. Smacznego!
Skąd pochodzą sajgonki?
Sajgonki to danie typowe dla krajów Azji, takich jak Chiny. Mają wiele różnych nazw i można przygotować je na najróżniejsze sposoby. Najbardziej znana w Polsce wersja to wietnamski przepis. Dla rozróżnienia często inne wersje, np. krokiety w papierze ryżowym, nazywa się spring rollsami, a nie sajgonkami.
Czy sos sojowy można zastąpić magi?
Polska magi może na pierwszy rzut oka przypominać sos sojowy, jednak nie należy używać jej jako zastępnika. Jest zdecydowanie mniej zdrowa, a jej smak jest o wiele mniej wyrazisty. Pamiętaj, aby w kuchni stawiać na jakościowe składniki najwyższej jakości!
Czy wok jest konieczny do przygotowania sajgonek?
Choć patelnia typu wok na pewno ułatwi Ci smażenie, nie jest konieczna. Zamiast niej możesz użyć dowolnej innej, głębokiej patelni, np. z linii HARMONY.