Rondel z rączką SIMPLE 16cm – 1.5L
Sos grzybowy jest łatwy w przygotowaniu i pasuje do bardzo wielu dań, nie tylko mięsnych. Możesz podać go w sosjerce w trakcie świątecznego obiadu, czy wykorzystać go jako bazę do podawania dziczyzny, czy indyka. Do jego przygotowania, poza suszonymi grzybami, przyda się również cebula oraz natka pietruszki. Najlepiej smakuje zrobiony na bazie z rosołu. Możesz go przygotować w rondelku.
Co jest potrzebne na sos grzybowy?
- 2 łyżki masła
- 3 łyżki mąki pszennej
- 30 g suszonych grzybów
- 1 mała cebula
- 1 łyżeczka posiekanej natki pietruszki
- 1 łyżeczka soli
- szczypta pieprzu
- 750 ml wody lub rosołu
Jak przygotować sos grzybowy?
Grzyby opłucz i namocz w wodzie lub rosole. Najlepiej zrób to dzień przed przygotowaniem sosu. Gotuj je w tej samej wodzie do miękkości przez ok. 1 godzinę. To może zająć nieco mniej lub więcej czasu, zależnie od wielkości grzybów oraz ich gatunku. Użyj do tego swojego ulubionego garnka, np. z zestawu FIRST.
Gdy grzyby będą już zupełnie miękkie, odcedź je i zblenduj lub posiekaj. Na głębokiej patelni MONOLIT rozpuść masło. Dodaj do niego mąkę i stwórz zasmażkę. Dodaj do niej wywar z grzybów, same grzyby oraz cebulkę, natkę pietruszki i sól. Zagotuj, a następnie dopraw według uznania pieprzem i solą. W razie potrzeby możesz do masy dodać żółtka jaj lub gęstą śmietanę. Podawaj np. z mięsem i frytkami bądź kaszą.
Jaki rodzaj suszonych grzybów wykorzystać?
To, jaki rodzaj suszonych grzybów wykorzystasz do stworzenia sosu zależy wyłącznie od Ciebie. Przede wszystkim kieruj się tym, jaki smak preferujesz. Na przykład kurki mogą być nieco pikantne w smaku, a borowik będzie łagodny i lekko orzechowy. Grzyby są bazą smakową tego sosu, dlatego wybierając je, warto o tym pamiętać.
Lepiej dodać do sosu wodę czy rosół?
Lepiej postaw na rosół! Dzięki temu danie będzie miało więcej smaku. Jeśli nie masz dużo czasu, dobrym rozwiązaniem może być też dodanie skoncentrowanego bulionu do wody, co sprawi, że sos będzie miał głębszy smak. Wybieraj wodę tylko wtedy, kiedy nie masz innej możliwości – taki sos również będzie miał odpowiednią konsystencję, ale może wymagać lepszego doprawienia.
Czy sos można przygotować na bazie świeżych pieczarek?
Tak – wówczas pomiń namaczanie grzybów i gotowanie ich. Od razu przejdź do krojenia, a następnie podsmaż je wraz z zasmażką, dodając rosołu lub wody. Pamiętaj, że pieczarki są dość łagodne w smaku, dlatego taki sos może być delikatniejszy i mniej bogaty w różnorodne.