Spaghetti z pieczonymi pomidorami i papryką to bogate w smaki, pyszne danie, obok którego nikt nie przejdzie obojętne! Sprawdź przepis opracowany przez profesjonalnego kucharza Adama Borowicza. Do przygotowania tego dania przyda Ci się wygodna patelnia lub wok.
Co jest potrzebne na spaghetti z pieczonymi pomidorami i papryką?
- 200 g makaronu
- 300 g pomidorków koktajlowych
- 1 pomidor malinowy
- 1 papryka czerwona
- 1 papryczka chili
- 100 ml śmietanki słodkiej
- 20 g parmezanu
- 4 ząbki czosnku
- 1 jajko
- 3 gałązki świeżego tymianku
- 1 łyżka masła
- 2 łyżki oliwy
- sok z połowy cytryny
- natka pietruszki
- 50 ml czerwonego wytrawnego wina
- szczypta szafranu (opcjonalnie)
- pieprz
- sól
Jak przygotować spaghetti z pieczonymi pomidorami i papryką?
Makaron ugotować według wskazówek na opakowaniu. Paprykę, chili, pomidorki i czosnek ułożyć w silikonowej foremce SMART, skropić oliwą z oliwek, przyprawić solą i pieprzem oraz odrobiną czerwonego wina i piec w piekarniku w 190 stopniach około 20 minut. Upieczoną paprykę i chili obrać ze skórki, oczyścić z gniazd nasiennych. Czosnek wycisnąć z łupinek.
W woku (np. Gerlach Granitex) rozgrzać masło, wrzucić pokrojoną paprykę, pomidorki i czosnek, wymieszać. Następnie dodać sok wytworzony podczas pieczenia warzyw, wino, liść limonki, tymianek i odrobinę szafranu, dusić 10 minut. Ugotowany makaron przełożyć do woka z warzywami i wymieszać. Zdjąć z ognia.
W miseczce roztrzepać żółtko, dodać śmietankę, starty parmezan oraz sól i pieprz, wymieszać i połączyć z makaronem. Na koniec dodać sok z cytryny i posypać natką pietruszki.
Dlaczego warto wybrać wok?
Wok to głęboka patelnia o charakterystycznym kształcie, która może służyć zarówno do smażenia, jak i gotowania. Zwykle kojarzony jest z kuchnią azjatycką, ale tak naprawdę jego zastosowanie jest naprawdę wszechstronne. Doskonale sprawdza się zwłaszcza dla singli, lub par. Jego wszechstronność sprawia, że przydaje się w każdej domowej kuchni.
Czy foremki silikonowe sprawdzają się w kuchni?
Tak! Takie foremki są wygodne w przechowywaniu i w użytkowaniu. Są dopuszczone do kontaktu z żywnością, odporne na wahania temperatur (można w nich też np. mrozić), a ich powierzchnia sprawia, że potrawy nie przywierają do ścianek. Z tego powodu to naprawdę wygodne rozwiązanie, także do małych kuchni.
Czym można zastąpić natkę pietruszki?
Natkę pietruszki możesz zastąpić inną dowolną, świeżą zieleniną, np. bazylią, czy koperkiem. Taki dodatek wzbogaca danie zarówno pod względem wizualnym, aromatycznym, jak i smakowym, dlatego też nie warto z niego rezygnować. To dzięki niemu danie będzie wyglądało jak z restauracji.
Autor przepisu:
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.