Grawer sztućców - noże stołowe 12szt (ciemny)
Szaszłyki z Madagaskaru, czyli Masikita to pomysł na ciekawe, nieco orientalne danie, na które przepis stworzył Adam Borowicz. Sprawdź jak przygotować je krok po kroku! Do przygotowania dania przyda Ci się wygodna patelnia oraz zestaw noży.
Co jest potrzebne na szaszłyki z Madagaskaru?
Składniki na 4-5 porcji:
Szaszłyki:
- 0,5 kg polędwicy wołowej
- 1 czerwona cebula
- 1 biała cebula
Marynata:
- 1 szalotka
- świeży imbir (kawałek)
- 3 ząbki czosnku
- 1 limonka
- 1 łyżka masła orzechowego
- 30 ml sosu sojowego
- 1 łyżka ciekłego miodu
Sos orzechowy:
- garść orzechów ziemnych
- garść ziaren kolendry
- 1 ząbek czosnku
- masło orzechowe (słoiczek)
- 1 łyżka musztardy dijon
- 10 ml sosu sojowego
- 2 łyżki ciekłego miodu
- 20 ml soku z pomarańczy
- woda do rozcieńczenia
- pieprz i sól do smaku
Dodatki:
- 1 paczka ryżu Basmati
- 1 gwiazdka anyżu
- 2 garści szpinaku baby
- 1 łyżeczka oleju/oliwy
- 1 papryczka chili
- 1 ząbek czosnku
Jak zrobić szaszłyki z Madagaskaru (Masikita)?
Zacznij od pokrojenia mięsa w plastry grube na ok. 2 cm za pomocą ostrego noża (polecamy zestaw noży w bloku SMART BLACK). Następnie przygotuj marynatę. Rozkrój szalotkę na pół, obierz ją i pokrój w kostkę. Przełóż ją do miseczki i przygotuj imbir. Obierz go ze skórki, aby był bardziej aromatyczny. Pokrój kawałek korzenia w cienkie plasterki, a następnie niewielkie słupki. Dodaj go do miseczki z szalotką i wciśnij do środka ząbki czosnku. Dodaj sok wyciśnięty z całej limonki. Do miseczki dodaj masło orzechowe, sos sojowy i miód, a następnie wymieszaj całość.
Do przygotowanej marynaty dodaj mięso i pokryj nią dokładnie polędwicę. Odstaw całość do lodówki na co najmniej 20 minut.
W tym czasie nastaw wodę na ryż i dodaj do niej gwiazdkę anyżu. Gdy woda będzie się podgrzewać, możesz zająć się stworzeniem bazy do sosu. Gdy woda z anyżem zacznie się gotować, dodaj do niej ryż i zakryj całość pokrywką, a następnie zmniejsz moc kuchenki. Gdy zmięknie, wyłącz grzanie i zostaw go pod przykryciem, aby nasiąknął wodą.
Orzechy ziemne warto delikatnie uprażyć wraz z ziarnami kolendry na suchej patelni.
Wyciągnij talerz i większy nóż, a następnie posiekaj uprażone orzechy i ziarna. Te powinny być niewielkie, ale wyczuwalne w sosie. Do orzechów dodaj ząbek czosnku oraz masło orzechowe, musztardę i sos sojowy, a także miód i odrobinę wody. Wymieszaj dokładnie całość. Posól i popieprz dla smaku. Słodką pomarańczę przekrój na pół i usuń z niej widoczne pestki, a następnie wyciśnij ją przez rękę do sosu (w ten sposób unikniesz wpadania do sosu ewentualnych pozostałych pestek). Jeszcze raz wszystko dokładnie wymieszaj.
Sięgnij po marynujące się mięso. Za pomocą papierowego ręcznika lekko osusz każdy kawałek. Następnie przekrój czerwoną i białą cebulę na pół i ręcznie podziel ją na łódeczki. Wyciągnij patyczki do szaszłyków (najlepiej kwadratowe). Nabij na nie trzy kawałki mięsa, przedzielając je cebulą.
Przygotuj patelnię grillową np. MONOLIT. Rozgrzej ją – to powinno zająć ok. 1,5-2 minuty. W tym czasie na drugiej patelni zblanszuj szpinak z odrobinką oleju i soli oraz pieprzu.
Wyłóż mięso na patelnię grillową. Szaszłyki grilluj przez ok. 2 minuty z każdej strony. W tym czasie możesz odcedzić ryż, a także posiekać czosnek i dodać go do szpinaku.
Na dno talerza wyłóż przygotowany szpinak. Na niego wyłóż ryż oraz szaszłyki. Na górę dodaj posiekaną czerwoną cebulę i świeżą miętę oraz odrobinę soku ze świeżo wyciśniętej pomarańczy. Jeśli lubisz ostre dania, możesz na koniec dodać posiekaną papryczkę chili. Całość polej sosem orzechowym. Smacznego!
Obejrzyj, jak przygotować szaszłyki!
Chcesz przygotować te szaszłyki w domu? Sprawdź jak to zrobić krok po kroku w wideo z udziałem Adama Borowicza. Znajdziesz je poniżej lub tutaj.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.