Zupa gulaszowa smakiem przypomina tradycyjny gulasz, jednak jest od niej rzadsza. Dlatego też doskonale nadaje się jako przystawka bądź pierwsze danie. Nie przygotowuje się jej na wywarze, dlatego jest szybsza w przygotowaniu, niż np. klasyczny rosół. Świetnie sprawdzi się jako pomysł na lekki obiad po pracy. Do jej przygotowania przyda Ci się zestaw garnków.
Co jest potrzebne na zupę gulaszową?
- 2 l wody
- 250 g dowolnego mięsa
- 1 łyżka masła klarowanego
- 2-3 cebule
- 3-4 marchewki
- 2-3 papryki
- 1 jajko
- 120 g mąki pszennej
- sól i pieprz do smaku
- słodka papryka mielona
- pęczek dowolnej zieleniny
Jak przygotować zupę gulaszową?
Zacznij od pokrojenia mięsa w drobną kostkę. Nie musisz go myć przed! Rozgrzej garnek, dodając do niego odrobinę tłuszczu i zarumień w nim mięso. Możesz użyć naczynia z zestawu PRESTIGE PLUS. Zalej je wodą i zacznij powoli gotować. Dodaj do zupy drobno pokrojoną cebulę oraz marchewkę.
Z mąki i jajka zagnieć ciasto. Powinno mieć twardą konsystencję. Utwórz z niego kulę. Następnie zetrzyj je na tarce z dużymi oczkami i wsyp je do gotującej się zupy.
Paprykę pokrój na drobną kostkę za pomocą ostrego noża. Podsmaż na patelni i dodaj ją do gotującej się zupy. Dopraw ją mieloną papryką (słodką lub ostrą), solą oraz pieprzem.
Przed podaniem posiekaj zieleninę i dodaj ją do zupy.
Jak wygodnie obrać marchewkę?
Aby wygodnie obrać marchewkę, możesz wykorzystać obieraczkę lub nóż – to, które narzędzie będzie dla Ciebie wygodniejsze, często zależy od przyzwyczajeń i wprawy. Osoby, które są już obeznane w pracy w kuchni i stawiają na minimalizm zwykle wybiorą niewielki nóż. Z kolei osoby, które dopiero uczą się pracy w kuchni często stawiają na obieraczkę. To też dobry wybór dla osób młodych, np. dla pomagających w gotowaniu dzieci. Uwaga, używanie ostrych narzędzi każdorazowo powinno odbywać się pod pieczą rodzica!
Jak szybko pokroić warzywa?
Do szybkiego krojenia warzyw potrzebny jest przede wszystkim dobry, ostry nóż. To on pozwala na przyśpieszenie pracy, ale również zwiększa bezpieczeństwo. Wysoki poziom ostrości sprawia, że narzędzie wbija się w krojone warzywa, a nie ześlizguje się po nich, co potencjalnie mogłoby doprowadzić do skaleczenia się. Pamiętaj, że każdy nóż należy regularnie ostrzyć, np. za pomocą ostrzałki 3w1 lub 2w1.
Jaki rodzaj cebuli wybrać?
Do zupy gulaszowej dobrze pasuje klasyczna cebula, ale dobrze sprawdzi się też czerwona, szalotka lub czosnkowa. Mają one nieco delikatniejszy smak. Kupując cebule, postaraj się stawiać na tę o pochodzeniu ekologicznym.