Patelnia CONTRAST PROCOAT 20 cm z powłoką ceramiczną
Smażona wątróbka z jabłkiem jest smacznym, pożywnym i równoważonym daniem, które łączy bogaty smak wątróbki z delikatnym słodyczą jabłek. Sprawdź przepis przygotowany przez Adama Borowicza. Do jej przygotowania przyda Ci się wygodna, głęboka patelnia.
Co jest potrzebne na smażoną wątróbkę z jabłkiem?
- 500 g wątróbki drobiowej (kurzej lub kaczej)
- 2 średnie jabłka
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki masła
- sól do smaku
- pieprz do smaku
- opcjonalnie: świeże zioła (np. tymianek lub rozmaryn) do posypania
Jak przygotować smażoną wątróbkę z jabłkiem?
Zacznij od oczyszczenia wątróbki, usuwając wszystkie żyły i nieczystości. Pokrój ją na kawałki o równych rozmiarach. Wielkość zależy od Twoich preferencji. Mogą to być zarówno cienkie plastry, kostka, lub mniejsze kawałki.
Obierz jabłka za pomocą nożyka lub obieraczki. Usuń z nich gniazda nasienne, a następnie pokrój je w plasterki lub drobną kostkę.
Jak smażyć wątróbkę?
Na dużej patelni rozgrzej 2 łyżki masła. Pamiętaj, by robić to na średniej mocy kuchenki! Na rozgrzaną powierzchnię dodaj wątróbkę. Smaż ją po kilka minut z każdej strony aż stanie się złocista. Możesz smażyć ją partiami – kawałki nie powinny zbytnio na siebie nachodzić.
Przełóż ją na talerz i przykryj folią aluminiową, aby nie wystygła.
Jak przygotować jabłka?
Na patelnie dodaj pozostałe masło i podsmaż pokrojoną cebulę przez ok. 2-3 minuty. Powinna stać się miękka i zarumieniona. Dodaj do niej pokrojone jabłka i smaż przez kolejne 3-4 minuty. Jabłka powinny być miękkie, ale nie powinny się zupełnie rozpadać.
Jak podać wątróbkę z jabłkiem?
Smażone jabłka przełóż na talerz. Ułóż na nich smażoną wątróbkę. Posyp danie świeżymi ziołami, np. posiekanym tymiankiem albo rozmarynem. Dopraw solą oraz pieprzem. Danie możesz podawać w formie obiadu lub jako dodatek do np. sałatek, czy ziemniaków. Idealnie sprawdzi się na świątecznym stole.
Dlaczego warto jeść wątróbkę?
Wątróbka jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych, w tym żelaza, witaminy A, witaminy B12, witaminy B6, kwasu foliowego, cynku oraz białka. Jest to jedna z najbardziej wartościowych części mięsa pod względem odżywczym.
Jakie są gatunki wątróbki?
Wątróbka może pochodzić z różnych zwierząt, takich jak drób (np. kurczak, kaczka), wołowina, cielęcina, wieprzowina czy też dziczyzna. Każdy rodzaj wątróbki ma swój charakterystyczny smak i teksturę.
Która z kuchni „ukochała” wątróbkę?
Francuzi są znani z wykwintnych dań z wątróbki, takich jak foie gras (wątróbka gęsia lub kaczka), które jest uważane za luksusową przekąskę i często podawane w restauracjach fine dining.
Dlaczego wątróbkę soli się po usmażeniu?
Solenie jej przed smażeniem spowoduje, że będzie sucha. Sól ma właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć. Posolona przed usmażeniem wątróbka szybko puszcza soki i robi się twarda.
Jak długo smażyć wątróbkę?
Najlepiej po około 3 minut z każdej ze stron. Wtedy wewnątrz będzie krwista. Jeśli wolisz bardziej wysmażoną, możemy ten czas wydłużyć do 5 minut.
Jak najlepiej smażyć wątróbkę?
Poznaj odpowiedź na to pytanie, oglądając nasz film przygotowany wraz z Adamem Borowiczem.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.