Sos z pieczonej dyni z różaną harissą i fasolą to pomysł na pyszne, sezonowe i wegańskie danie. Jak je przygotować? Zacznij od przygotowania wysokiej jakości składników oraz odpowiednich narzędzi i naczyń. Do przygotowania dyni na pewno przyda Ci się wygodny nóż, a całość warto podać od razu na patelni, bądź weleganckiej porcelanie. Przepis stworzył Tomek Mędrek.
Co jest potrzebne na sos z pieczonej dyni z różaną harissą i fasolą?
- 500-700 g dyni (obranej i wydrążonej; Hokkaido nie trzeba obierać)
- 1 główka czosnku
- 1-2 małe cebule (obrane, pokrojone w ćwiartki i rozdzielonymi lekko warstwami)
- 5-7 łyżek oliwy z oliwek (używanej na różnych etapach)
- kilka porządnych szczypt soli
- nieco pieprzu (najlepiej świeżo mielonego)
- 250 ml bulionu warzywnego (może być z kostki/słoiczka)
- 2-3 łyżki pasty harissa (polecam różaną)
- posiekana kolendra lub/i natka pietruszki (dowolna ilość)
- sok z połowy cytryny
- 400-500 g ugotowanej lub konserwowej białej fasoli (wypłukanej bez zalewy)
Do podania:
- posiekane pestki dyni
- posiekana kolendra
- śmietanka lub jogurt roślinny
- tostowany chleb, makaron, ryż, kluchy etc. jako dodatek
Podane składniki wystarczą na ok. 4-6 porcji.
Jak przygotować sos z pieczonej dyni z różaną harissą i fasolą?
Jeśli jest taka potrzebna, obierz dynię. Wyjmij z niej gniazda nasienne i pokrój w kawałki grube na ok. 1 cm. Weź całą główkę czosnku i odetnij czubek, tak aby odsłonić znajdujące się wewnątrz „ząbki”. Ułóż go na folii aluminiowej, polej oliwą, posól i zawiń, tworząc saszetkę.
Na blaszce rozłóż papier do pieczenia i ułóż na niej dynie i cebulę. Polej całość oliwą, posyp solą i pieprzem, a następnie delikatnie wymieszaj. Czosnek w folii ułóż na środku blachy. Piekarnik rozgrzej do 200°C, włącz grzanie w trybie góra/dół, a następnie włóż blachę z przygotowanymi warzywami. Zapiekaj przez 30 minut, a następnie wyjmij czosnek i na 5 minut umieść blachę na górną półkę i zmień opcję na „grill”, aby lekko przypalić warzywa z wierzchu. Wyciągnij całość z piekarnika i pozostaw do przestudzenia.
Czosnek wyciśnij z główki, a następnie upieczone warzywa umieść w blenderze. Dodaj do niego bulion i blenduj. Jeśli narzędzie ma z tym problem, stopniowo dodawaj płynu – dzięki temu w końcu powinna powstać idealnie gładka masa.
Na dużej patelni rozgrzej 1-2 łyżki oliwy i podsmaż na niej harissę. Dolej krem z dyni i wymieszaj całość dokładnie. Dodaj posiekaną kolendrę oraz pietruszkę, sok z cytryny i fasole. Całość wymieszaj i podgrzewaj przez 2-3 minuty. Oblej danie śmietaną, obsyp pestkami dyni oraz kolendrą albo pietruszką.
Sos możesz podawać bezpośrednio na patelni i nabierać za pomocą świeżego pieczywa, ale możesz zaprezentować je również na eleganckiej porcelanie, podając z ulubionymi dodatkami. Smacznego!
Czym jest harissa?
To ostra pasta wywodząca się z Tunezji i Libii, wytwarzana z papryki chili oraz czosnku. Często dodaje się do niej również kolendrę, kminek czy oliwę. Zdarza się, że zawiera pomidory. Jeśli zakupiona pasta jest dla Ciebie zbyt ostra, możesz dodać do niej oliwę, która złagodzi jej smak.
Dlaczego nie trzeba obierać dyni Hokkaido?
Jej skóra jest miękka i delikatna, w przeciwieństwie do innych odmian dyni. Dlatego też nie trzeba jej obierać. Należy jednak pamiętać, aby umyć ją dokładnie po zakupie.
Dlaczego czosnek zapieka się w foli?
Czosnek pod wpływem wysokiej temperatury może stać się gorzki i nieprzyjemny. Użycie folii aluminiowej skutecznie temu zapobiega, dlatego też nie warto pomijać tego kroku w trakcie przygotowywania dania.
Autor przepisu:
Tomek Mędrek
Bloger, influencer i propagator wegańskiej kuchni. Wraz z żoną od kilku lat tworzy autorskie przepisy w stylu comfort food na swoim blogu veganhigh.pl oraz Instagramie: tomek.medrek. Pokazuje, że dieta roślinna może być tania, pyszna i nie musi wiązać się z wyrzeczeniami.