Tartaletki na Wielkanoc to naprawdę dobry pomysł na smaczne wypieki, którym każdy z Twoich gości będzie się cieszył z osobna. Poznaj nasz przepis. Pamiętaj, że możesz wykorzystać zarówno małe, jak i duże formy do pieczenia, jeśli chcesz stworzyć jedną tartę, a nie kilka małych.
Co jest potrzebne na tartaletki na Wielkanoc?
- 170 g mąki pszennej
- 130 g mąki orkiszowej
- 200 g masła
- 1 jajko
- 1 żółtko
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 4 łyżki cukru pudru
Lemon curd
- 120 ml soku z cytryny
- 5 g startej skórki z cytryny
- 2 jajka
- 5 łyżek cukru drobnego
- 90 g masła
Kruszonka
- 150 g mąki pszennej
- 100 g cukru
- 100 g masła
Do ozdoby
- Dowolne ozdoby wielkanocne
Jak przygotować tartaletki na Wielkanoc?
Przygotuj akcesoria kuchenne. Zacznij od dokładnego przesiania obydwu mąk. Dodaj do nich również odrobinę soli, proszek do pieczenia, przesiany cukier puder i kostkę masła. Wszystko przełóż na stolnicę i zacznij siekać masło, stopniowo mieszając je z pozostałymi składnikami. Warto używać do tego ostrych noży kuchennych. Szczególnie dobrze sprawdzi się nóż Santoku, do którego powierzchni masło nie będzie aż tak mocno przylegać. Gdy masło będzie już drobno pokrojone, dodaj do masy jajko oraz żółtko. Zacznij zagniatać ciasto ręcznie.
Przygotuj masę na kruszonkę w podobny sposób. Posiekaj masło i połącz je z mąką oraz cukrem, a następnie schowaj do lodówki.
Po dokładnym wyrobieniu włóż ciasto do lodówki na ok. 1-2 godziny. Piekarnik rozgrzej do 180°C. Ciasto wyjmij z lodówki, rozwałkuj i wyłóż nim foremki na tartaletki. Warto je nakłuć w kilku miejscach widelcem. Następnie włóż je do nagrzanego piekarnika na 10-15 minut. W tym czasie na papierze do pieczenia możesz rozsypać również kruszonkę i ją podpiec. Sprawdzi się do tego również smażenie na patelni z powłoką nieprzywierającą.
Teraz czas, aby sięgnąć po garnki. Wyjmij rondelek. Przełóż do niego sok z cytryny, skórkę, jajka i drobny cukier. Podgrzewaj powoli aż do zagotowania, cały czas mieszając. Masło dodaj na samym końcu i gotuj jeszcze przez kilka minut. Następnie pozostaw do całkowitego wystudzenia.
Tak przygotowany curd wykładaj do tartaletek. Ich górną część posypuj kruszonką i ozdabiaj według uznania. Te smakołyki można jeść, trzymając je w ręku, lub z użyciem sztućców. Smacznego!
Skąd wziął się lemon curd?
Lemon curd zaczął się pojawiać w przepisach w Wielkiej Brytanii w XIX-wieku. Początkowo tworzono go poprzez ścinanie mleka, przez co miał nieco bardziej grudkowatą konsystencję. Zdobył on wówczas swoją popularność jako dodatek do ciasteczek, serwowanych do popołudniowej herbaty. Z czasem zaczęto go jednak szerzej stosować w kuchni.
Dlaczego kruche ciasto należy schłodzić?
Kruche ciasto należy dobrze schłodzić przed pieczeniem z kilku powodów. Po pierwsze, pozwala to ciastu odpocząć i minimalizuje ryzyko skurczenia się wypieku w trakcie. Ponadto pozwala to na utrzymanie masła w odpowiedniej konsystencji, zapobiegając jego zbyt szybkiemu roztapianiu się i ułatwia również wałkowanie ciasta. Dlatego też przygotowując tego typu tartaleki warto uzbroić się w odrobinę cierpliwości i zdecydowanie dobrze schłodzić przygotowywaną masę.
Naczynia żaroodporne na tartę – czy się sprawdzają?
Jak najbardziej. Naczynia żaroodporne również pozwolą Ci na przygotowanie pysznej tarty. Oczywiście rozmiar wypieku zależy od konkretnego naczynia, jednak w sklepach znajdziesz zarówno duże, jak i niewielkie propozycje. Dobierz je więc do swoich własnych potrzeb i wymagań. Sprawdź zwłaszcza produkty z linii FLOW od marki Gerlach, które zostały wykonane z wysokiej jakości szkła borokrzemowego.
Czym jeszcze można wypełnić tartaletki?
Tartaletki możesz wypełnić też w inny sposób. Dobrze sprawdzi się budyń, mus czekoladowy czy owoce. Możesz też wzbogacić wnętrze o np. orzechy, czy migdały. To deser, który w łatwy sposób możesz modyfikować i dopasowywać do swoich własnych preferencji. Jeśli chcesz, możesz też zrobić tartaletki w wersji wytrawnej. Dlatego eksperymentuj i ciesz się swoimi ulubionymi smakami na Wielkanoc.