Foremka kwadratowa 23 cm GRANITEX
Tradycje wielkanocne różnią się, zależnie od kraju. Jakie są najdziwniejsze lub najciekawsze? Poznaj je i dowiedz się więcej o tym, jak świętują ludzie na całym świecie. Zobacz, jak różnorodne są zwyczaje, które towarzyszą innym w codzienności.
Tradycje wielkanocne na świecie są różnorodne
Tradycje występujące na świecie są niezwykle różnorodne. Mogą się różnić nie tylko zależnie od kraju, ale także od rejonu, co widać także w Polsce. Niech przykładem będzie Pascha – deser, który najczęściej przygotowywany jest na Wielkanoc na wschodzie Polski. W innych jej rejonach nie występuje aż tak powszechnie i istnieją osoby, które mimo obchodzenia tego święta w sposób bardzo tradycyjny nigdy jej nie próbowały.
Poznawanie tradycji różnych narodów i grup pozwala na lepsze zrozumienie kultury i – być może – na przejęcie części zwyczajów, które najbardziej Cię interesują. Dlatego też prezentujemy kilka ciekawych tradycji wielkanocnych, typowych dla krajów innych, niż Polska.
Chłostanie dziewcząt zamiast polewania wodą? Czechy i Słowacja
Nie trzeba spoglądać daleko, aby zobaczyć różnice pomiędzy obchodzeniem Wielkanocy pomiędzy Polską a innymi krajami. W Czechach i na Słowacji zamiast polewania wodą chłopcy wykonują na dziewczętach „chłostę”, używając zaplecionych wierzbowych witek. Zwykle wplata się w nie również kolorowe wstążki. Według dawnych wierzeń miało to przynieść zdrowie, urodę i płodność na cały nadchodzący rok.
To jednak nie oznacza, że w tych krajach nie pojawia się zwyczaj polewania wodą! Jak najbardziej również występuje. To właśnie w taki sposób kobiety rewanżują się panom po powrocie do domu.
Colomba pasquale, czyli włoski chleb w kształcie gołębia
We Włoszech jednym z tradycyjnych, wielkanocnych wypieków jest colomba pasquale. To deser czy też chleb w kształcie gołębia, wytwarzany z mąki, jajek, cukru, zakwasu i masła. Zwykle nie zawiera rodzynek, za to smaku dodaje mu kandyzowana skóra cytrusowa. Zwykle ozdabia się go migdałami, a także cukrowymi perełkami. Dość popularne są również ozdoby z czekolady.
Wypiek ten zdobył popularność przez piekarza i biznesmena, Angelo Motta. Miała być to wielkanocna wersja tradycyjnego, bożonarodzeniowego wypieku z Włoch o nazwie panettone.
Słodkie wypieki na Wielkanoc przygotujesz w foremkach do pieczenia marki Gerlach.
Semana Santa – widowiskowe pochody w Hiszpanii
Semana Santa oznacza tyle, co Wielki Tydzień. W Hiszpanii przez cały okres jego trwania odbywają się widowiskowe uroczyste procesje. W czasie nich ludzie odziani w specjalne tuniki i stożkowate kaptury zakrywające twarz niosą ciężkie platformy z figurami Chrystusa i Matki Boskiej. To wydarzenie przyciąga bardzo liczny tłum, dlatego zazwyczaj w trakcie całe centrum miasta jest zablokowane, a osoby mieszkające przy ulicach, przy których odbywa się procesja, czasem nie mogą nawet wyjść na zewnątrz.
Amerykańskie polowanie na jajka wielkanocne
W USA Wielkanoc ma świecki charakter, a jedną z najmocniej widocznych tradycji jest tamtejsze polowanie na jajka (egg hunt). Nie jest to zwyczaj zupełnie obcy Europie, bo to właśnie na Starym Kontynencie ma swoje korzenie, jednak to dopiero w Nowym Świecie zdobył taką popularność. Zabawa ta angażuje głównie dzieci, które poszukują prawdziwych lub plastikowych jajek wypełnionych upominkami, słodyczami i pieniędzmi. Według opowieści jajka chowane są przez wielkanocnego zajączka.
Najpopularniejsze wydarzenie związane z wielkanocnymi jajami w USA odbywa się na trawniku przy Białym Domu w Waszyngtonie. Nazywa się ono Easter Egg Roll. Nie jest to samo polowanie na kolorowe jajka, a wyścig polegający na toczeniu jajek łyżką.
Kontrowersyjne obchodzenie Wielkanocy na Filipinach
Filipiny to jeden z najbardziej chrześcijańskich krajów Azji. Dla wielu lokalnych mieszkańców Wielkanoc to duchowe wydarzenie o niezwykłej wadze. Podobnie jak w Hiszpanii, w tym okresie na Filipinach odbywają się liczne procesie. W trakcie nich odbywają się inscenizacje męki Chrystusa. Zdarza się, że w trakcie uczestnicy aktywnie wykonują pokutę, np. poprzez samookaleczanie się.
Ponadto jednym z filipińskich zwyczajów jest Visita Iglesia, modlitewna pielgrzymka polegająca na odwiedzeniu siedmiu kościołów. W niedzielny poranek odbywa się zaś Salubong, procesja przedstawiająca spotkanie Jezusa z Matką Boską.
Australia – co zamiast zajączka?
W Australii miejsce wielkanocnego zajączka zajął Wielkouch. To zagrożony torbacz, który występuje wyłącznie na tym kontynencie. To on roznosi jajka i jest symbolem tamtejszych świąt.
Obchody Wielkanocy w Australii są zbliżone do obchodów tego święta w USA, jednak mieszkańcy tego kraju chętniej np. organizują pikniki i spotykają się w plenerze. Ponadto w tym okresie pieczone są „Hot cross bun”, czyli gorące bułeczki z krzyżem. Bułka oznacza koniec okresu postnego i wywodzi się z Anglii, gdzie jest dostępna przez cały rok.
Meksykańskie palenie kukły Judasza
Palenie kukły Judasza odbywa się nie tylko w Meksyku, ale bez wątpienia jest dość wyrazistym elementem lokalnego folkloru tego kraju. Same obchody Wielkanocy są tam niezwykle barwne i huczne. Palenie Judasza odbywa się zazwyczaj w Wielką Sobotę. W trakcie rytuału kukła jest palona lub wysadzana z użyciem fajerwerków. Kukły zwykle są wykonane z papier-mâché, twardniejącej masy z papieru.
Etiopia – najbardziej chrześcijański kraj Afryki… bez zajączków!
Etiopia jest jednym z najbardziej chrześcijańskich krajów Afryki, co widać w sposobie obchodzenia Wielkanocy. Zazwyczaj nocą, z Wielkiej Soboty na Niedzielę, odbywa się nabożeństwo. Po powrocie z niego rodzina spożywa wczesny posiłek, który często składa się z mięsa, np. z pieczonej baraniny.
W tym kraju trudno jednak uświadczyć zajączki czy pisanki tak popularne w innych krajach świata. Warto też zauważyć, że często święto to wypada w innym terminie, niż np. w Polsce, dlatego że większość wierzących to członkowie Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego.
Ciesz się różnorodnością tradycji
Jak widać, tradycje są naprawdę różnorodne. Każdy kraj ma typowe dla siebie zwyczaje, które są kultywowane nie raz i od setek lat. Dlatego warto cieszyć się i czerpać z nich wiedzę oraz wspomnienia. Dobrym pomysłem może być nie tylko czytanie na temat tego, jak obchodzi się Wielkanoc w innych krajach, ale np. podróż w miejsca, które najbardziej Cię ciekawią. Dzięki temu na pewno zobaczysz niezwykle ciekawe i piękne rzeczy, a także spróbujesz unikatowych potraw.