Wegetariańska zupa z dyni i marchewki to pomysł na lunch, pierwsze obiadowe danie lub kolacje. Poczuj pełnie smaku warzyw. Do przygotowania zupy przyda Ci się wygodna, głęboka patelnia, dlatego warto mieć ją w swoim domowym asortymencie.
Co jest potrzebne na wegetariańską zupę z dyni i marchewki?
- 1 kg dyni
- 3 większe marchewki
- 1 korzeń pietruszki
- 1 duża cebula
- 3 ząbki czosnku
- 2 szklanki bulionu warzywnego
- 4 łyżki śmietany
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- Sól i pieprz
- Natka pietruszki lub pestki z dyni do dekoracji
Jak przygotować wegetariańską zupę z dyni i marchewki?
Obierz dynię ze skórki, oczyść środek z pestek (obrane pestki możesz wykorzystać na końcu do dekoracji zupy). Miąższ pokrój na małe kawałki.
Umyj korzeń pietruszki oraz marchewkę, a następnie pokrój na mniejsze części. Obraną i pokrojoną cebulę wraz z czosnkiem smaż przez ok. 3 minuty na oliwie z oliwek. Gdy będą już miękkie, dodaj dynię, pietruszkę oraz marchew i regularnie mieszaj. Po ok. 3-5 minutach dodaj do garnka bulion warzywny i przykryj go. Gotuj zupę przez ok. 30 minut na małym ogniu, aż wszystkie składniki zmiękną.
Po odstawieniu zupy z ognia zmiksuj ją przy pomocy blendera, tak aby uzyskana konsystencja była gładka. Na koniec dodaj śmietanę i dopraw zupę do smaku solą i pieprzem. Po przelaniu na talerze udekoruj świeżą natką pietruszki lub pestkami dyni.
Dlaczego warto robić zupy krem z dyni?
Dynia to pyszne, sezonowe warzywo, które na pewno będzie Ci smakować! Można ją podawać na wiele sposobów, jednak to właśnie zupy krem są najpopularniejszym sposobem na jej podanie. Szczególnie że taki posiłek jest pełny witamin, stosunkowo lekkostrawny, a także uniwersalny – sprawdzi się na każdą porę dnia.
Co zrobić z nadmiarem zupy krem z dyni?
Wegetariańska zupa z dyni i marchewki może spędzić w lodówce 2-3 dni, dlatego nie martw się, jeśli nie zjesz jej w ciągu jednego dnia. Dobrym pomysłem będzie również zamrożenie jej. Dzięki temu będzie można zrobić szybki obiad w zabiegany dzień.
Jaką dynię wybrać?
Możesz wybrać dowolną dynię. Warto jednak postawić na dynię hokkaido, która nie wymaga obierania ze skóry. Dobrze jest też wybierać warzywa średniej wielkości – są one dużo łatwiejsze w krojeniu, a jednocześnie zawierają stosunkowo dużo miąższu.