Herbata towarzyszy nam praktycznie przez cały dzień – rano, popołudniu i wieczorem. Pomimo, że jest tak popularnym napojem w naszych domach, wciąż posiadamy ograniczoną wiedzę o właściwościach i działaniu poszczególnych gatunków herbaty. W tym artykule postanowiliśmy nieco przybliżyć herbaciany temat.
Herbata czarna
To najpopularniejszy gatunek herbaty w Europie. Aby ją wytworzyć, liście przechodzą proces całkowitej fermentacji. Jej głęboki smak oraz mocny aromat uzyskuje się poprzez utlenianie i wypalanie liści herbaty.
Herbata czarna bogata jest w witaminy B1 i B2, C, K i P, garbniki, taninę i teinę (podobnie jak zielona herbata), ale również karoten oraz fluor. Herbata czarna wspiera nasz układ pokarmowy, pomaga podczas zatruć pokarmowych. Dodatkowo ma zbawienny wpływ na układ krwionośny – obniża ciśnienie krwi, działa przeciwmiażdżycowo, rozszerzając naczynia krwionośne, oraz może zapobiec zawałom serca.
Herbata zielona
Herbata zielona odznacza się subtelnym smakiem i aromatem. Liście oraz pąki przerabiane są tuż po ich zerwaniu, ale nie są poddawane procesowi fermentacji, dlatego większość cennych substancji jest w nich zachowana: witaminy A, B, C, E, teina, alkaloidy, garbniki, wapń, żelazo, magnez, mangan, sód, fosfor, jod i krzem.
Herbata zielona polecana jest na odchudzanie, walkę z nadciśnieniem i wysokim cholesterolem, zapobiega zawałom serca, pomaga przy chorobach o podłożu zapalnym. Dodatkowo wspomaga trawienie, spowalnia procesy starzenia się skóry, a w zależności od długości jej parzenia może działać relaksacyjnie lub pobudzająco.
Herbata biała
Herbata biała przyrządzana jest z pąków i liści, które suszone są bezpośrednio na słońcu. Przechodzą one minimalny proces fermentacji, dlatego napar ma jasny, bladożółtawy odcień i delikatny smak pozbawiony goryczki. Herbata biała jest uważana za eliksir młodości, ponieważ zawiera przeciwutleniacze, które neutralizują działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Ponadto liście herbaty posiadają działanie pobudzające — poprawiają pracę naszego mózgu, bronią przed działaniem promieni ultrafioletowych oraz mają działanie antybakteryjne, antywirusowe i antynowotworowe.
Herbata czerwona
Herbata czerwona przechodzi połowiczny proces fermentacji, zaraz po jej zebraniu. Jako rezultat takiej fermentacji uzyskuje się liście, które na swoich końcach są intensywnie czerwone. Smak i aromat herbaty jest lekko ziemisty, dosyć gorzkawy.
Herbata czerwona pomoże nam w walce z dodatkowymi kilogramami, bowiem regularnie pita zmniejsza ilość odkładanego tłuszczu trzewnego. Stosowana jest również podczas zatruć pokarmowych, ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciw mutagenne, przeciwkrwotoczne i przeciwbakteryjne. Pita regularnie obniża prawdopodobieństwo wystąpienia takich chorób jak cukrzyca, czy leukemia. Wzmacnia również zęby oraz układ kostny.
Herbata żółta
Herbata żółta jest najrzadziej spotykanym gatunkiem herbat w Europie. Składa się jedynie ze starannie zebranych młodych, nierozwiniętych pąków, które poddawane są procesowi więdnięcia, a następnie nieenzymatycznej fermentacji we własnych sokach, którą można porównać do procesu kiszenia.
Ze względu na czasochłonny i skomplikowany sposób pozyskiwania, herbata żółta uznawana jest za prawdziwy skarb, który wypija się jedynie w wyjątkowej porcelanie. Napar z herbaty posiada bardzo delikatny, żółtawy odcień, natomiast w smaku jest słodkawy, ale i gorzkawy jednocześnie. Żółta herbata posiada wysoką zdolność oczyszczania organizmu z niebezpiecznych toksyn, zapobiega chorobom związanym z wiekiem, pomaga zwalczyć bezsenność oraz problemy trawienne.