Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Zupa Pho na bazie kaczki jest bardzo aromatyczna i naprawdę smaczna. Sprawdź przepis, który przygotował Kuba Korczak. Jak ją zrobić krok po kroku? To czasochłonne zadanie, jednak efekt będzie tego warty! Do przygotowania takiej zupy przyda Ci się duży garnek żeliwny.
Co będzie potrzebne na zupę pho na bazie kaczki?
Bulion
- 1 cała kaczka
- 4 białe cebule
- 1,5 główki czosnku
- 1 mały lub ½ dużego pora
- 4 marchewki
- 2 korzenie pietruszki
- 3 laski cynamonu
- 6 gwiazdek anyżu
- 6 goździków
- 25 g pieprzu w ziarnach
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 10 cm korzenia imbiru
- 60 g soli
- 1 łyżka soli
- 1 papryczka chili
Tatatki i doprawienie zupy
- olej
- przyprawy: cynamon, goździki, koper włoski, pieprz syczuański, anyż
- sos rybny
- sos sojowy
- imbir
Dodatki do podania
- ugotowany makaron ryżowy pho (długie paski)
- pokrojone mięso z gotowania (opcjonalnie)
- listki świeżej pachnotki (opcjonalnie)
- nać kolendry z łodygami
- 1 cebula dymka
- świeża mięta (opcjonalnie)
- kiełki fasoli mung (opcjonalnie)
- limonka lub cytryna
- chili w płatkach lub do posiekania
- sos Sriracha lub inny sos chili
Marynowany czosnek
- 100 ml octu ryżowego
- 100 ml wody
- 1 główka czosnku
Podane składniki wystarczą na danie dla min. 4 osób.
Jak przygotować zupę pho na bazie kaczki?
Za pomocą niewielkiego noża lub noża do filetowania wykrój z całej kaczki pierś. Odłóż ją na bok. Oddziel od korpusu również nogi – warto je wyjąć z bulionu jako pierwsze, nim się rozgotują, aby użyć ich jako dodatek do finalnego dania. Pierś obierz ze skóry.
Warzywa korzeniowe dokładnie umyj i pokrój na mniejsze kawałki. Mogą mieć dowolną wielkość, jednak warto sprawić, aby była podobna dla poszczególnych kawałków. Cebule obierz, a przyprawy upraż na patelni, aby podkreślić ich smak.
Wszystkie składniki poza wyciętymi piersiami dodaj do zupy. Możesz wykorzystać pojemny garnek z linii NATUR lub NATUR IRON o pojemności min. 5 l. Jeśli musisz, pokrój kaczkę na mniejsze kawałki. Zalej składniki wodą. Ta powinna je zakryć, ale nie może być jej zbyt dużo!
Gotuj składniki najpierw pod przykryciem, a następnie z lekko uchyloną pokrywka na małej lub średniej mocy kuchenki przez ok. 60 minut. Następnie wyjmij udka i obierz je z mięsa. Kości możesz dodać z powrotem do zupy, dodać 100 ml sosu sojowego i 100 ml sosu rybnego i gotować kolejne 30-6- minut. Warto próbować zupy w trakcie, aby znaleźć ten „najlepszy” moment.
Po rozpoczęciu gotowania bulionu przygotuj tatatki. Potnij cienkie plastry z piersi kaczki. Marynuj je w miseczce w sosie sojowym, przyprawach, startym imbirze, sosie rybnym, pieprzem i odrobinie oleju. Możesz dodać też szczyptę soli.
Przygotuj również marynowany czosnek. Marynuj go w occie ryżowym, z odrobiną wody. W razie potrzeby ocet ryżowy możesz zastąpić jabłkowym. Proporcja powinna wynosić 3:7 z przewagą wody. Dodaj do mieszanki posiekany w drobne kawałeczki czosnek, zamknij całość w szczelnym pojemniku i mocno potrząsaj nim przez 2-3 minuty. Odstaw.
Gdy rosół będzie gotowy, odcedź z niego przyprawy lub też potem nalewaj go do talerzy przez sitko. Wszystkie zioła posiekaj. Makaronu ugotuj i odcedź. Wstrząśnij jeszcze raz naczyniem z czosnkiem.
Na głęboki talerz lub do miski wykładaj danie. Dodaj czosnek z odrobiną marynaty. Wyciśnij 1/8 cytryny lub ¼ limonki, dodaj sos lub płatki chili.
Do delikatnie gotującego się rosołu wstaw łyżkę cedzakową lub sitko. Na nie wyłóż zamarynowaną pierś z kaczki i gotuj przez ok. 20 sekund. Mięso w środku powinno pozostać różowe. Powinno się jednak minimalnie ściąć z zewnątrz.
Wykładaj mięso i bulion na talerz. Smacznego!
Czemu wszystkie przyprawy w zupie Pho są tak ważne?
Przyprawy takie jak anyż, cynamon, goździki czy pieprz nadają zupie Pho jej charakterystyczny aromat. Są kluczowe dla uzyskania autentycznego smaku, ponieważ odzwierciedlają tradycję wietnamskiej kuchni, która często bazuje na równowadze między słodkimi, ostrymi i korzennymi nutami.
Jakie inne dodatki można podać z zupą Pho?
Do zupy Pho świetnie pasują marynowane warzywa, grzyby shiitake lub dodatkowe zioła jak bazylia tajska. Można również dodać jajko na półmiękko lub chrupiące dodatki, takie jak smażona cebula.
Jakie inne zastosowanie ma marynowany czosnek w kuchni azjatyckiej?
Marynowany czosnek jest uniwersalnym dodatkiem w kuchni azjatyckiej. Można go używać jako dodatek do stir-fry, dań ryżowych, marynat do mięsa czy sałatek. Jego łagodniejszy, lekko kwaskowaty smak wzbogaca potrawy, nie dominując ich aromatu.
Autor przepisu:
Kuba Korczak
Kuba Korczak – szef kuchni i orędownik idei zero waste. Od ponad dekady zajmuje się promowaniem najdoskonalszych polskich produktów. Organizuje i realizuje pokazy, warsztaty, mistrzostwa i inne wydarzenia kulinarne na całym świecie.