0

Jak posługiwać się sztućcami?

Jedną z kluczowych zasad savoir-vivre przy stole jest poprawne posługiwanie się sztućcami. Aby nie popełnić faux pas, warto dowiedzieć się jak najwięcej o prawidłowym sposobie ich używania.

Ułożenie sztućców

Zasiadając do stołu w restauracji, podczas uroczystego przyjęcia czy rodzinnych spotkań, często znajdujemy przed sobą nakrycie z całym wachlarzem sztućców. Pamiętajmy wówczas o podstawowej zasadzie, która mówi, że w pierwszej kolejności używamy sztućców leżących na zewnątrz, najdalej od talerza. Kolejność ułożenia sztućców powinna być zgodna z kolejnością serwowanych dań. Sztućce deserowe znajdujące się u góry talerza, używane są na końcu.

Jak używać sztućców?

Pomimo tego, że posługiwanie się nożem i widelcem nie sprawia kłopotów większości osób, okazuje się, że możemy wyróżnić aż 3 sposoby jedzenia za pomocą tych sztućców.

Pierwszy sposób polega na trzymaniu widelca w lewej ręce, grzbietem do góry. Po odkrojeniu kawałka mięsa, odwracamy widelec, a przy pomocy noża na jego grzbiet nakładamy ziemniaki i warzywa, następnie wszystko razem spożywamy.

Według drugiej metody, trzymając widelec w lewej ręce, grzbietem do góry, możemy odkroić nożem kawałek mięsa, a następnie odwrócić widelec grzbietem do dołu i włożyć mięso do ust. Kolejnym krokiem jest odłożenie noża i przełożenie widelca do prawej ręki. Dodatki, takie jak na przykład warzywa i ziemniaki jemy nakłuwając je na widelec.

Trzeci sposób, uznawany za najbardziej elegancki, polega na tym, że podczas odkrajania kawałka mięsa trzymamy widelec grzbietem ku górze, a  podnosząc kęs do ust, widelec odwracamy grzbietem ku dołowi. Zaleca się spożywanie po kolei – najpierw mięsa, potem dodatków.

Co ważne, jedząc potrawy nożem i widelcem nie zapominajmy, że nóż powinien być używany tylko do krojenia mięsa oraz jako pomoc w nabieraniu małych elementów, takich jak na przykład drobne warzywa w sytuacji kiedy nie możemy sobie poradzić za pomocą samego widelca. Według zasad savoir-vivre wyklucza się użycie noża do dzielenia na mniejsze porcje, np. ziemniaka. Możemy go podzielić wyłącznie widelcem. Podobnie jest w przypadku pierogów, naleśników, omletów i pasztecików. Nie używamy noża także do warzyw, kotletów mielonych, pulpetów i gołąbków. Rybę, podaną w całości lub w dzwonkach ze skórą, jemy specjalnym nożem i widelcem. Natomiast do rybnego fileta używamy samego widelca.

Zestaw sztućców 68 szt. połysk ONDA

Na zdjęciu zestaw sztućców połysk ONDA

Jak prawidłowo trzymać sztućce - spożywanie zupy

Podczas spożywania zupy warto pamiętać, że zupę nabieramy „od siebie”, a łyżkę napełniamy do około 2/3 jej pojemności. Jedząc, łyżkę wkładamy do ust czubkiem, najwyżej do dwóch trzecich długości miseczki. Kończąc jedzenie, nie należy przechylać talerza, ale pozostawić resztkę zupy na talerzu.

Kilka prostych zasad, które pomogą nam zachować dobre maniery przy stole:

  • Nie odkładajmy użytych raz sztućców na stół. Możemy je umieścić jedynie na talerzu.
  • Odkładając sztućce podczas posiłku, nóż i widelec krzyżujemy na talerzu w ten sposób, aby nóż leżał zwrócony ostrzem w lewą stronę, a widelec grzbietem w dół, skierowany zębami w górę.
  • Sztućce przeznaczone do przystawek, zup i deserów odkładamy na talerz leżący pod spodem, pamiętając także o tym, aby nie zostawiać łyżeczki w filiżance, czy w pucharku do lodów.
  • Nakładając potrawy na talerz, używamy wyłącznie łyżki lub widelca, które są do tego przeznaczone.Trzymając sztućce, unikamy gestykulowania i wymachiwania dłońmi.
  • Jeśli którykolwiek ze sztućców spadnie na podłogę, należy poprosić o jego wymianę.
Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2020

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności