0

Jak prawidłowo używać sekatorów?

Aby prawidłowo używać sekatorów, przede wszystkim musimy zapoznać się z ich przeznaczeniem i parametrami użytkowania. Brak zastosowania się do opisu producenta, może skutkować uszkodzeniem narzędzia, dlatego tak ważnym jest, aby wybierać je rozsądnie i świadomie. Poniżej zamieściliśmy charakterystykę podstawowych sekatorów z rozróżnieniem na sytuacje, kiedy powinniśmy sięgnąć po dane narzędzie.

Sekator kowadełkowy dwuręczny

Sekator kowadełkowy dwuręczny pomoże nam przy przycinaniu suchych i starych gałęzi oraz konarów, które są zbyt duże, aby usunąć je za pomocą jednoręcznego sekatora.

Sekator kowadełkowy dwuręczny sprawdzi się doskonale w trudnych warunkach pracy, wymagających profesjonalnego sprzętu. Sekator nadaje się do cięcia i przycinania przede wszystkim starych i suchych drzew owocowych, liściastych oraz iglastych. To idealny pomocnik w tworzeniu perfekcyjnego wyglądu naszego ogrodu.

Jeśli potrzebujesz narzędzi do przycinania mniejszych gałęzi, delikatnych winorośli, kwiatów, mniejszych krzewów ozdobnych oraz owocowych, wypróbuj sekator kowadełkowy jednoręczny. Jego mały rozmiar gwarantuje poręczność i precyzyjne cięcie.

Sekator kowadełkowy dwuręczny

Na zdjęciu: sekator kowadełkowy dwuręczny

Sekator kowadełkowy jednoręczny

Sekator kowadełkowy przyda nam się w sytuacjach, gdy praca wymaga dużego nakładu siły. Najczęściej będzie potrzebny on do przycinania suchych, zdrewniałych, ale raczej mniejszych gałęzi. Jedno ostrze sekatora to ostrze tnące, natomiast drugie to tak zwana stalnica – metalowy gruby element, do którego dociskamy ostrze i który ma za zadanie pochłaniać wytworzoną siłę. Taka budowa narzędzia oraz odpowiednia technika przycinania sprawiają, iż w wykonanie pracy nie musimy wkładać nadmiernej siły.

Sekator kowadełkowy jednoręczny

Na zdjęciu: sekator kowadełkowy jednoręczny

Sekatory nożycowe jednoręczne i dwuręczne

Sekatory nożycowe przydadzą są do ścinania świeżych gałęzi oraz pędów drzew i krzewów. Nieważne, czy planujemy przycinać krzewy lub drzewa liściaste, iglaste, owocowe, czy ozdobne, te sekatory poradzą sobie bez trudu z każdym typem drewna.

Musimy pamiętać, iż sekatory dwuręczne służą głównie do cięcia grubych gałęzi oraz konarów, gdzie potrzebna jest siła dwóch rąk, natomiast sekatory nożycowe jednoręczne będą pomocne przy przycinaniu delikatniejszych, mniejszych gałęzi drzew, krzewów, kwiatów, czy pędów winorośli. W tym przypadku potrzebujemy o wiele mniej siły, aby przyciąć nasze rośliny.

Sekator dwureczny nożycowy

Na zdjęciu: sekator nożycowy dwuręczny

Sekator teleskopowy

Sekator teleskopowy posiada specjalne ramię teleskopowe, które pozwala dopasować narzędzie do wielkości ciała pracującej osoby. Takie narzędzie przyda się zwłaszcza, gdy o ogród dbają osoby o różnym wzroście, oraz gdy posiadamy bogatą ilość roślin.

Przycinając gałęzie i konary mamy do czynienia z wieloma gatunkami drzew, o różnej budowie, wielkości oraz wieku. Każde z nich jest inne, a w konsekwencji wymaga innej odległości między ścinanym odcinkiem, a osobą, która je przycina.  Tym samym sekator teleskopowy zapewnia optymalny zasięg cięcia umożliwiając dotarcie do gałęzi na różnej wysokości. Sekatory teleskopowe dają możliwość wygodnego przycinania drzew liściastych, iglastych owocowych, a także różnego rodzaju krzewów, ograniczając wysiłek podczas pracy. 

Sekator teleskopowyNa zdjęciu: sekator teleskopowy

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności