0

Jak przygotować ogród przed zimą?

Aby wspomóc nasze rośliny w walce z trudnym okresem jesienno-zimowym przygotujmy odpowiednio ogród do nastania tej pory. Zabierzmy się za prace ogrodowe wystarczająco wcześnie, aby nie zaskoczyły nas pierwsze przymrozki i ujemne temperatury.

Aeracja trawnika

Przygotowując trawnik przed zimą, możemy go oczyścić z opadających liści i gałązek, skosić oraz wykonać aerację. Do przeprowadzenia aeracji potrzebujemy specjalnego narzędzia – aeratora - który poprzez nakłuwanie, umożliwi spulchnienie i rozluźnienie gleby w ogrodzie. Ma to na celu zapewnienie większej przepuszczalności powietrza do gleby, a w konsekwencji szybszą regeneracją roślin po zimie, łatwiejsze wchłanianie substancji mineralnych z nawozów oraz intensywniejszy wzrost wiosną.

Zabezpieczenie oczka wodnego

Oczka wodne wymagają szczególnej troski podczas okresu jesienno-zimowego. Jeśli posiadamy płytkie i małe zbiorniki wodne, musimy uważać, aby nie doprowadzić do ich zamarznięcia – zwiększający swoją objętość lód może doprowadzić do pęknięcia folii. Gdy nasze oczko wodne nie jest zamieszkiwane przez ryby, możemy spuścić wodę na zimę. Jeśli jednak nie możemy sobie na to pozwolić, pamiętajmy, aby w okresie mrozów wykonywać przeręble w pokrywie lodowej.

Pielęgnacja i zabezpieczenie drzew oraz krzewów

Połamane gałęzie drzew oraz krzewów najlepiej przyciąć sekatorem nożycowym lub teleskopowym. Uważajmy, aby nie używać do tego celu narzędzia z tępym ostrzem, gdyż prawdopodobnie spowoduje to uszkodzenie i osłabienie żywych części roślin, które będą mniej odporne na niskie temperatury oraz ataki ze strony szkodników. Drzewa i krzewy wrażliwe na chłody zabezpieczamy przed pojawiającymi się mrozami poprzez wysypanie kory drzewnej u ich podstawy oraz przez owinięcie górnych partii rośliny specjalnym materiałem, na przykład watoliną – to z pewnością pozwoli przetrwać niekorzystne warunki.

Sekator dwuręczny nożycowy

Na zdjęciu: sekator dwuręczny nożycowy

Zabiegi kosmetyczne

Jesienią nie zapominajmy o systematycznym grabieniu trawnika z opadających liści, martwych gałęzi, szyszek i trawy. To główne zajęcie jesienną porą pozwoli nam na zachowaniu trawnika w dobrym stanie oraz dodatkowo, może stać się cennym materiałem do zabezpieczania dolnych części roślin przed mrozem. Wystarczy zebrać odpowiednią ilość liści i dokładnie otulić podstawę krzewów i mniejszych drzew, aby w przyszłości nie przymarzły.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności