0

Jak zorganizować udane przyjęcie w domu?

Przygotowujesz po raz pierwszy wystawny obiad dla rodziny lub zaprosiłaś znajomych z pracy na kolację i nie wiesz na co powinnaś zwrócić uwagę? Oto kilka prostych sztuczek, które zamienią Twoje przyjęcie w niezapomniane wydarzenie.

Przygotowywanie przyjęcia

Zadbaj o estetykę stołu

Stół to prawdopodobnie pierwszy element, który zauważą Twoi goście, kiedy wejdą do wskazanego przez Ciebie pomieszczenia. Ważne, aby wystrój stołu pasował do okazji. Jeśli spotkanie ma mieć charakter oficjalny, biały, świeżo wyprasowany obrus i gustowna zastawa, podawana na specjalne okazje będzie doskonałym pomysłem. Jeżeli zdecydujesz się jednak zaprosić bliskich znajomych, możesz trochę poeksperymentować z wystrojem i pomyśleć o kolorowych, śmiesznych dodatkach, które uatrakcyjnią wieczór.

Na zdjęciu: sztućce połysk Muza

Nakryj stół praktycznie

Najważniejszym zadaniem dla gospodarza jest zorganizowanie takiego spotkania, aby wszyscy zaproszeni czuli się komfortowo. Rozmieszczając półmiski z jedzeniem na stole, należy pamiętać, aby były one tak ułożone, by goście swobodnie mogli sięgać po jak największą ilość potraw.

Zadbaj o porządek na stole

Podczas swojego przyjęcia znajdź dogodne miejsce przy stole, aby łatwo przemieszczać się między salonem a kuchnią, nie przeszkadzając gościom. Będziesz często przynosić potrawy i zbierać naczynia, dlatego nietaktownym byłoby ciągle przepraszać znajomych, by dotrzeć do kuchni. Warto wcześniej przygotować pustą zmywarkę i dużo czystych naczyń na wymianę.

Poznaj kolejność podawania potraw

Przychodzącym gościom zaproponuj aperitif, który wzmocni ich apetyt. Następnie zaproś gości do skosztowania przystawek. Dopiero w następnej kolejności podaj zupy, dania rybne, mięsne i sery. Na końcu zaproponuj deser oraz kawę lub herbatę. Potrawy podawaj zawsze po lewej stronie siedzącego gościa, jedynie zupy i napoje można podawać z prawej.

Na zdjęciu: łyżeczki do kawy 6 szt. połysk DECO

Zadbaj o dobrą atmosferę podczas przyjęcia

Światło nadaje odpowiedniego nastroju

Unikaj mocno skupionego światła oraz górnego oświetlenia. Lepszym rozwiązaniem będzie delikatniejsze oświetlenie boczne o ciepłej barwie, które stworzy odpowiedni nastrój. Dobrze sprawdzi się również lampa podłogowa nadająca łagodne półcienie w pokoju. Możesz również rozstawić w pokoju świece, na przykład kolorystycznie dopasowane do nakrycia stołu.

Muzyka łagodzi obyczaje

Łagodne dźwięki przy stole umilą wszystkim spożywanie dań i pozytywnie nastroją do konwersacji. Muzykę dobierz w zależności od upodobań Twoich gości, ale zachowaj zdrowy rozsądek. Do uroczystych obiadów bardziej pasują spokojniejsze melodie, natomiast na przyjęciu dla znajomych możesz pokusić się szybszą i weselszą muzykę. Pamiętaj o tym, aby muzyka nie grała zbyt głośno, ponieważ goście zaczną się przekrzykiwać.

Bądź uprzejmy i pomocny w każdej sytuacji

Twoje pozytywne nastawienie korzystnie wpłynie na uczestników spotkania i ich dobry nastrój. Postaraj się okazać swoje zainteresowanie gościom, rozmawiając z każdym, choćby przez chwilę. Co jakiś czas, możesz wypytać zaproszone osoby, czy czegoś nie potrzebują. Zatroszcz się o odpowiednią ilość napoi, potraw i przekąsek na stole, tak aby każda z zaproszonych osób była zadowolona i czuła się komfortowo podczas przyjęcia.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2022

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności