0

Kiedy sadzić czosnek? Wyhoduj go w ogrodzie

Kiedy sadzić czosnek? Sprawdź, jak go wyhodować tak, aby uzyskać jak najlepsze plony. Dowiedz się też, skąd pochodzi i jakie ma wymagania. Czemu warto mieć go w swoim ogródku?

Czosnek – roślina warta zachodu!

Czosnek to roślina, którą warto wyhodować w swoim ogrodzie. Między innymi dlatego, że po prostu możesz ją w łatwy sposób przechowywać. W przeciwieństwie do owoców, czy niektórych warzyw, zachowuje świeżość przez dłuższy czas. Przy tym jest zdrowym i dobrym dodatkiem do wielu dań. Można przygotować też na jego bazie pyszne i aromatyczne zupy.

Poznaj lepiej czosnek

To roślina, która naturalnie występuje w Azji Środkowej. Jest jednoroczna lub dwuletnia. Jego najcenniejszą dla człowieka częścią są rosnące pod ziemią cebule. Osiąga wysokość ok. 1 m i wytwarza wąskie, jadalne liście. To też roślina kwitnąca na białe lub różowe, zebrane w baldachimach kwiaty. Pomiędzy nimi rosną tzw. cebulki powietrzne, które można sadzić.

Kiedy sadzić czosnek?

Zależnie od odmiany czosnek należy sadzić jesienią (październik lub początek listopada) lub wiosną (marzec lub początek kwietnia). Te, które sadzi się jesienią, wytwarzają większe główki. Jeśli chcesz posadzić go wiosną, warto jednak obserwować pogodę. W ciepłe lata można zrobić to nawet już w lutym. Najważniejsze jest to, aby gleba była po prostu rozmarznięta i aby dało się ją odpowiednio przygotować.

Jeśli będziesz sadzić czosnek jesienią, pamiętaj, aby wybierać odmiany ozime, odporne na mróz. Z kolei, jeśli chcesz posadzić roślinę wiosną, przed całym procesem przetrzymuj główki w temperaturze 0-10°C przez co najmniej 3-4 tygodnie.

W jakiej glebie sadzić czosnek?

Czosnek należy sadzić w glebie o obojętnym odczynie. Zwłaszcza jeśli ziemia jest kwaśna, roślina może nie wyrosnąć odpowiednio. Rok przed posadzeniem czosnku posadź w tym samym miejscu rośliny motylkowate, np. groch, fasolę czy bób. Nie sadź czosnku w tym samym miejscu, w którym rok wcześniej rosła cebula bądź inne podobne warzywa.

Posadź czosnek na stanowisku nasłonecznionym. Gleba powinna być żyzna i próchnicza, a także możliwie przepuszczająca. Jeśli w Twojej okolicy ziemia nie jest najlepsza, nawieź ją odpowiednio. Wówczas uprawę możesz rozpocząć w kolejnym roku.

Jak sadzić czosnek w ogrodzie?

Wybierz odpowiednie miejsce i stwórz grządki. Glebę spulchnij, używając kultywatora. Następnie weź główki czosnku. Podziel je na ząbki – zrób to bezpośrednio PRZED sadzeniem! Sadź je w rozstawie co 15 cm. Wkładaj je do gleby na ok. 3-5 cm.

Jakie odmiany czosnku są odporne na mróz?

Dużo odmian czosnku jest dość odporna na mrozy. Wśród nich znajduje się odmiana Arkus, charakteryzująca się dużymi główkami z dużymi ząbkami. Posiada fioletowo-brązową łuskę. Ważne jest to, aby dbać o odpowiednie podlewanie jej, ponieważ ta konkretna odmiana czosnku nie jest zbyt odporna na przesuszenie. Arkus należy do odmian średniowczesnych.

Jeśli chcesz czosnku o delikatnym smaku, postaw na odmianę Zawrat. To również średniowczesny czosnek z dużymi ząbkami. Jego łuska ma perłowy kolor. Z kolei jeśli wolisz roślinę, która da plony później, postaw na Orlik, który jest odporny na różnorodne warunki pogodowe.

Poznaj jare odmiany czosnku

Wśród odmian jarych znajduje się między innymi Cyryl. W jednej główce znajduje się ok. 20 ząbków o kremowej barwie z perłowymi łuskami. Idealnie nadaje się on do długiego przechowywania, dlatego nie musisz obawiać się o zbyt duże plony, jeśli sadzisz rośliny tylko na własny użytek. Inną ciekawą odmianą jest Jarus, który posiada główki ważące ok. 35 g. Obydwie można przechowywać bez obaw nawet do roku.

Żyj bliżej natury i jedz zdrowiej

Hodowla roślin w przydomowym ogrodzie pozwoli Ci być bliżej natury. Dowiesz się, jak pogoda wpływa na ich rozwój. Poznasz też zagrożenia, jakie czyhają na takie rośliny jak czosnek. Ponadto dzięki temu uzyskasz aromatyczne, pyszne i przede wszystkim zdrowe warzywo. Dlatego też hodowla warzyw we własnym ogródku jest niezwykle satysfakcjonującym zajęciem.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności