Jakie naczynia do swojej kuchni wybrać – garnki emaliowane czy ceramiczne? Sprawdź ich wady i zalety. Dowiedz się, czym się od siebie różnią i w jaki sposób są do siebie zbliżone, aby ostatecznie wybrać ten zestaw garnków, który najlepiej spełni wszystkie Twoje oczekiwania.
Garnki emaliowane czy ceramiczne – w czym są do siebie podobne?
Zarówno garnki emaliowane, jak i ceramiczne są do siebie podobne pod względem konstrukcyjnym. Bazą dla tego typu naczyń jest zawsze jakiś metal bądź stop, np. żeliwo, aluminium lub stal nierdzewna. Następnie zostaje on pokryty emalią bądź powłoką ceramiczną, które nadają im specjalnych właściwości.
Ponadto zarówno emalia, jak i ceramika nie zawierają w sobie dodatku niklu, obecnego często w stali nierdzewnej, dlatego są bezpieczne dla osób, które mają na niego alergię.
Garnki ceramiczne – co je wyróżnia?
Garnki ceramiczne zazwyczaj są wykonywane z aluminium, choć można znaleźć też i takie stworzone z innych materiałów. Pokryte nieprzywierającą powłoką ceramiczną, dobrze przewodzą ciepło i zwykle nadają się na wiele różnych typów kuchenek. Ich powłoka sprawia, że dania nie przywierają do powierzchni w trakcie gotowania. Są też łatwe w czyszczeniu nawet w przypadku, w którym gotowana potrawa ulega przypaleniu.
To wszystko sprawia, że szczególnie dobrze sprawdzają się do przygotowywania gęstych sosów i kleistych, karmelizujących się mas. Są idealne do różnego rodzaju owocowych przetworów, a także do przygotowywania karmelu. Ponadto te wykonane z nieco cieńszej warstwy materiału szybko się rozgrzewają, więc są bardzo dobre do szybkiego podgrzewania.
Garnki ceramiczne – jakie są ich wady?
Chociaż garnki ceramiczne mogą być bardzo wygodne w trakcie gotowania, wymagają nieco więcej uwagi, niż tradycyjne. Przede wszystkim zazwyczaj zalecane jest ich mycie ręczne, co dla posiadaczy zmywarek może być pewną wadą. Ponadto powłoka ceramiczna jest trwała, ale warto zwrócić na nią uwagę w trakcie gotowania. Garnek nie powinien być przegrzewany, a do mieszania należy używać akcesoriów z silikonową lub drewnianą końcówką, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia naczynia.
Garnki emaliowane – dlaczego są wyjątkowe?
Emalia jest często nakładana na garnki wykonane z aluminium oraz z żeliwa. Ten pierwszy materiał jest lżejszy i stosunkowo tani, jednak zdecydowanie mniej wytrzymały. Z kolei żeliwo jest ciężkie i doskonale utrzymuje temperaturę przez długi czas. Ma jednak jedną znaczącą wadę – rdzewieje. Emalia pomaga temu zapobiegać, dzięki czemu garnek żeliwny staje się wygodniejszych w codziennym użytkowaniu.
W porównaniu do powłoki ceramicznej stworzona na bazie szkła emalia jest bardziej wytrzymała. Co prawda również może ulec uszkodzeniu, np. poprzez obicie garnka, jednak jej żywotność zazwyczaj jest dłuższa. Jest również bardziej odporna na przegrzanie, czy na mycie w zmywarce, choć to i tak nie jest w przypadku takich naczyń zalecane.
Wady garnków emaliowanych
Garnki emaliowane mają jednak swoje wady. Przede wszystkim nie mają tak mocnych właściwości nieprzywierających, jak powłoki ceramiczne. Emalia jest w swojej naturze dość śliska, dlatego czyszczenie jej jest łatwiejsze, niż w przypadku garnków wykonanych ze stali lub niepokrytego niczym żeliwa, jednak w dalszym ciągu naczynia ceramiczne są pod tym względem wygodniejsze. Ponadto należy uważać, aby nie ukruszyć emalii, dlatego wymagają one przechowywania w szafkach lub szufladach, w bezpiecznej odległości od innych naczyń.
Zestawy garnków do domu – lepiej postawić na emalie czy ceramikę?
Jeśli szukasz zestawy garnków do domu, samodzielnie musisz odpowiedzieć sobie, czy lepiej sprawdzi Ci się emalia, czy ceramika. Wiele osób decyduje się na zakup garnków ze stali nierdzewnej bez powłok, które są używane jako podstawa w kuchni, a inne typy garnków – ceramiczne czy z emalią – są używane jako uzupełnienie jej wyposażenia. Doskonale sprawdzają się one do specjalistycznych zadań. Na przykład, garnki z powłoką dobrze sprawdzają się do przygotowywania sosów, a z kolei naczynia żeliwne pokryte emalii są idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią przygotowywać mięsa i inne dania, wymagające długotrwałego gotowania bądź zapiekania.
Garnki na prezent – jakie wybrać?
Jeśli poszukujesz garnki na prezent postaw na takie, które wyróżniają się czymś szczególnym. Możesz na przykład wybrać garnki żeliwne emaliowane z linii NATUR IRON. Są wszechstronne, nadają się do użytku w piekarniku i w zmywarce, a zarazem zachwycają swoim designem, idealnie pasując do wnętrz w stylu rustykalnym czy tradycyjnym. Możesz też samodzielnie skompletować zestawy garnków, wybierając kilka modeli garnków ceramicznych, np. z linii GRANITEX, w ramach której znajdziesz również patelnie, czy noże.
Wyposaż swoją kuchnię wraz z produktami Gerlach. Dzięki nim gotowanie stanie się prostsze, a czas spędzany w kuchni okaże się chwilą dla siebie. Nie zamykaj się tylko na jeden rodzaj garnków i dobieraj odpowiednie do Twoich aktualnych potrzeb, preferencji oraz umiejętności.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Garnki marmurowe czy granitowe? Na jakie się zdecydować? Podpowiadamy!
Garnki aluminiowe czy stalowe? Sprawdź jakie będą dla Ciebie odpowiednie!
Garnki emaliowane czy ze stali nierdzewnej? Podpowiadamy!
Garnki emaliowane czy ceramiczne?
Garnek próżniowy czy szybkowar? Czym kierować się przy wyborze?