Czy wiesz, jak oszczędzać na jedzeniu? Poznaj nasze tipy, dzięki którym będziesz gotować taniej i ograniczysz marnowanie żywności. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę w trakcie codziennego przygotowywania posiłków.
Oszczędzanie na jedzeniu to nie tylko więcej w portfelu
Oszczędzanie na jedzeniu wiąże się przede wszystkim z lepszą organizacją posiłków. To zaś wpływa również m.in. na ograniczanie zakupów i marnowaniu mniejszej ilości żywności. Takie czynności pozwalają na bardziej zrównoważone, ekologiczne życie. Dlatego też warto do swojego życia wprowadzić przynajmniej kilka nawyków, które pozwolą Ci na tańsze i bardziej przyjazne dla natury gotowanie.
Jak oszczędzać na jedzeniu?
Oszczędzać na jedzeniu można na wiele sposobów. Do kluczowych należą:
- planowanie posiłków z wyprzedzeniem,
- tworzenie listy zakupów,
- wykorzystywanie resztek żywności,
- kupowanie produktów sezonowych,
- kupowanie produktów przecenionych, z krótką datą ważności,
- gotowanie w większych ilościach,
- odpowiednie przechowywanie żywności,
- korzystanie z odpowiednich naczyń kuchennych.
Dowiedz się, jak wprowadzić dobre nawyki w życie i na początek wybierz 2-3 z nich, aby zacząć oszczędzać na jedzeniu.
Planuj posiłki z wyprzedzeniem – dobra dieta to podstawa!
Planowanie posiłków z wyprzedzeniem ma naprawdę wiele zalet. Dzięki temu w łatwiejszy sposób stworzysz zbilansowaną dietę, pełną smacznych i zdrowych posiłków. Nie będziesz kupować produktów zbędnych i ograniczysz marnowanie żywności. Ponadto będziesz rzadziej wybierać się do sklepu, ponieważ np. przygotowując rozpiskę na cały tydzień, nie będziesz mieć konieczności, by odwiedzać sklep codziennie. Wystarczy wizyta 1-2 razy w tygodniu.
Twórz listy zakupów i oszczędzaj na jedzeniu
Tworzenie listy zakup wiąże się z planowaniem posiłków z wyprzedzeniem. Tworzenie ich, pozwoli Ci ograniczyć impulsywne zakupy i jednocześnie sprawi, że w Twojej lodówce znajdzie się dokładnie to, co jest Ci potrzebne. Na zakupach nie zapomnisz o najważniejszych produktach. Taką listę możesz mieć np. w telefonie. Warto tworzyć ją razem ze współlokatorami. Dzięki temu osoba, która będzie miała akurat po drodze będzie mogła kupić najbardziej potrzebne przedmioty.
Warto również stworzyć listę podstawowych produktów, które kupujesz zawsze lub niemal zawsze. To pozwoli Ci regularnie uzupełniać zapasy.
Wykorzystuj resztki żywości i korzystaj z produktów zero waste
Staraj się nie marnować żywności. Pilnuj dat ważności produktów, które kupujesz i staraj się korzystać z tipów zero waste. Wybieraj przepisy, które wykorzystują maksymalnie dużą część warzyw, czy owoców. Pamiętaj, że na bazie obierków, czy kości również można przygotować wiele ciekawych dań i nie tylko. Nie ograniczaj się w kuchni – kreatywność również pomoże Ci zaoszczędzić.
Produkty sezonowe zazwyczaj są tańsze
Lokalne, sezonowe produkty zazwyczaj są tańsze, niż te, które w danym momencie roku trzeba importować lub przechowywać w specjalistycznych warunkach. Dlatego tworząc jadłospis, staraj się uwzględniać produkty dostępne sezonowo. Przykładowo, już w maju rozpoczyna się sezon na szparagi, a od połowy czerwca można zdobyć młode ziemniaki.
Kupuj produkty przecenione i ogranicz marnowanie w sklepach
Sklepy spożywcze codziennie doprowadzają do marnowania się ton żywności. Dlatego też robiąc zakupy, warto wybierać produkty przecenione, z krótką datą ważności. W ten sposób ograniczysz ilość produktów, które ostatecznie zostałyby wyrzucone, a ponadto po prostu zaoszczędzisz.
Gotuj większe posiłki i oszczędzaj energię
Przygotowując posiłki, warto od razu ugotować coś na 2-3 dni. Dzięki temu oszczędzisz energię zużywaną na gotowanie, a przy okazji po prostu będziesz mieć więcej czasu. Pamiętaj też, że na bazie niektórych dań możesz przygotować inne posiłki. Idealnym przykładem jest rosół, który możesz następnie zmienić w inną zupę, lub zamrozić go i wykorzystywać do tworzenia różnorodnych sosów.
Zadbaj o odpowiednie przechowywanie żywności
Aby nie marnować żywności, zadbaj o jej odpowiednie przechowywanie. Nabiał i jajka przechowuj w lodówce. Chleb warto trzymać w dostosowanym do tego chlebaku, który ograniczy jego wysychanie. Takie produkty, jak makarony, kasze czy ziarna kawy schowaj do odpowiednich pojemników. Pamiętaj, aby oznaczać na opakowaniach datę ważności produktów.
Przygotowane posiłki zwykle można przechowywać w garnkach używanych do ich gotowania. Idealnym przykładem są naczynia z linii SMART i SMART STEEL. Do zestawu możesz dokupić specjalne pokrywki, które idealnie sprawdzają się w lodówce.
Korzystaj z wysokiej jakości naczyń kuchennych
Korzystanie z wysokiej jakości naczyń kuchennych również pomoże Ci zaoszczędzić na jedzeniu. Są one nie tylko trwalsze (a więc nie wymagają tak częstej wymiany), ale również zazwyczaj lepiej przewodzą ciepło, pozwalając na ograniczenie zużycia energii.
Dobre naczynia kuchenne mogą mieć również wpływ na Twoje zdrowie i smak potraw. Wysokiej jakości garnki nie przenoszą smaku i nie wydzielają toksycznych dla organizmu substancji.
Jak oszczędzać na jedzeniu? Wprowadź w życie swoje pomysły
Oszczędzanie na jedzeniu może nie być proste, ale jest możliwe. Czasem po prostu trzeba wykazać się odrobiną kreatywności. Nie bój się wprowadzać w życie własne pomysły, a następnie je weryfikować. Możesz to zrobić, prowadząc notatki (w papierowym notatniku, czy np. w telefonie), w których zapiszesz swoje codzienne wydatki. Pamiętaj, że kuchnia to Twoje pole do różnorodnych eksperymentów, zarówno związanych z gotowaniem, jak i sposobem przechowywania żywności.