Czy wiesz, jak przechowywać sałatę, aby na dłużej zachowała świeżość? Dowiedz się, gdzie i w czym możesz ją trzymać oraz jak długo. Czy można ją mrozić i po czym poznać, że się zepsuła? Znajdź odpowiedź na te pytania!
Sałata – doskonały dodatek do dań
Sałata to produkt, który zdecydowanie warto mieć w swojej spiżarce. Jest idealnym dodatkiem do wielu dań, dodając im koloru oraz chrupkości, a ponadto może pełnić również funkcje ozdobne, gdy np. przygotowujesz półmisek na imprezę. Jest też niskokaloryczna, zawiera błonnik i witaminy z grup A, C, K i B, a także potas i żelazo, dlatego warto wprowadzać ją do swojej diety. Warto spożywać ją latem – zawiera duże ilości wody i wspomaga nawodnienie organizmu.
Należy jednak kupować sałatę wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, najlepiej z hodowli ekologicznej. Ma ona tendencje do „zbierania” zanieczyszczeń z gleby, dlatego mogą się w niej znajdować metale ciężkie, czy pozostałości pestycydów. Dlatego zwróć na to swoją uwagę.
Czy można przechowywać sałatę w lodówce?
Jak najbardziej! Lodówka to optymalne miejsce na przechowywanie sałaty. W temperaturze pokojowej jej liście mogą szybko zwiędnąć. Innym optymalnym miejscem jest chłodna, zaciemniona spiżarka. Warto jednak przemyśleć też sposób przechowywania, wybrać odpowiednie pojemniki na żywność i dowiedzieć się, jak długo można ją przechowywać.
Jak przechowywać sałatę, aby na dłużej zachowała świeżość?
Jeśli nie chcesz od razu wykorzystać sałaty, wybierz egzemplarz, który wygląda na świeży i posiada jak najmniej uszkodzeń liści. Przed schowaniem główki do lodówki zadbaj o to, by pozbyć się nadmiaru wilgoci, jeśli takową na niej zauważysz. Możesz przechowywać sałatę w całości i to zwykle jest najlepsze rozwiązanie, lub też podzielić ja na mniejsze części, przygotowując gotowe do spożycia porcje.
W czym przechowywać sałatę?
Sałatę warto przechowywać w szklanym naczyniu, które jest w pełni bezpieczne dla zdrowia. Jeśli sięgasz po pojemniki kuchenne wykonane z tworzyw sztucznych, upewnij się, że są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które nie dopuszczają do migracji szkodliwych substancji ani nie wchodzą w reakcje z kwasami. Sałatę możesz przechowywać również owiniętą w papier.
Unikaj trzymania jej w foliowym woreczku. Nie zapewnia on odpowiedniej cyrkulacji powietrza i może doprowadzić do szybkiego zepsucia się produktu.
Gdzie przechowywać sałatę w lodówce?
Optymalnym miejscem na przechowywanie sałaty w lodówce jest dolna szuflada. Panuje tam odpowiednia temperatura i wilgotność, dzięki czemu produkt pozostanie świeżym przez dłuższy czas. Jeśli chcesz zachować w tym miejscu odpowiedni porządek warto zaopatrzyć się w akcesoria do organizacji kuchni, które np. pozwolą na podzielenie tej przestrzeni na kilka mniejszych. W ten sposób każde warzywo będzie miało swoje miejsce.
Jak długo przechowywać sałatę w lodówce?
Sałata w lodówce nie powinna leżeć dłużej, niż 3-7 dni, jednakże wiele zależy od jej rodzaju i stanu, w jakim była, gdy została zakupiona. Najkrócej świeżość utrzymują te rodzaje, które mają miękkie liście, np. sałata masłowa. Dłużej przechowywać zaś można te chrupiące rodzaje, jak sałata lodowa czy rzymska. Podane widełki należy traktować orientacyjnie. Jeśli wcześniej zauważysz oznaki psucia się, nie spożywaj takiego warzywa. Jeśli zaś po 7 dniach sałata dalej wygląda świeżo i dobrze pachnie, możesz bez obaw ją zużyć.
Czy można mrozić sałatę?
Raczej nie zaleca się mrożenia sałaty, ponieważ może ona stracić swoją strukturę. Nie ma zresztą takiej potrzeby – to produkt łatwo dostępny przez właściwie cały rok. Dlatego też w tym przypadku zdecydowanie lepszym pomysłem jest kupowanie jej na bieżąco zgodnie z potrzebami, niż mrożenie.
Jak poznać, że sałata się zepsuła?
Jeśli sałata jest śliska w dotyku, a na jej liściach pojawiają się plamy, może to oznaczać, że nie nadaje się już do spożywania. Zwróć też uwagę na zapach (nie może być nieprzyjemny). Pod żadnym pozorem nie spożywaj też sałaty, na której pojawiła się pleśń. Nawet jeśli jest ona widoczna tylko na jednym liściu, należy założyć, że w całym produkcie mogą się już znajdować niewidoczne zarodniki pleśni.
Jak zorganizować przechowywanie w kuchni?
Dobre pomysły na organizację w kuchni są niezwykle cenne, dlatego że to one pozwalają na stworzenie praktycznego i wygodnego miejsca do pracy, jakim powinno być to pomieszczenie. Dobrą organizację warto zacząć od ustalenia, co i gdzie ma mieć swoje miejsce. Dlatego warto rozplanować, w jakim miejscu w lodówce będą znajdować się jakie produkty spożywcze, gdzie umieścisz garnki, patelnie, czy pokrywki.
Warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria kuchenne, takie jak wkłady do szuflady, organizery lub bloki na noże, różnego rodzaju pojemniki – do lodówki i do szuflad oraz szafek itd. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce na przechowywanie kubków lub filiżanek warto rozważyć zakup zestawu ze sztaplowaniem, co pozwoli na bezpieczne wkładanie jednego naczynia w drugie. Zwróć też uwagę na zestawy garnków i patelni z odczepianymi rączkami.