Patelnia głęboka CONTRAST PROCOAT 24 cm z powłoką ceramiczną
Czy wiesz, jak smażyć kanie? To przysmak każdego grzybiarza, obok którego nie można przejść obojętnie. Dowiedz się, w jaki sposób przygotować je do smażenia na patelni oraz na co uważać w trakcie.
Czym jest kania?
Czubajka kania to grzyb z rodziny pieczarkowatych z kapeluszem, który osiąga 10-30 cm średnicy. Jest dość pospolity nie tylko w Polsce, ale i na świecie: można go znaleźć w wielu krajach Europy, w Ameryce Północnej, Azji, czy nawet na wyspach Nowej Zelandii. Jest ceniony w kuchni przede wszystkim przez smak swojego kapelusza. Ponadto ma dość silny aromat, dlatego jest często traktowany jako przyprawa.
Kania – jak wygląda? Uważaj przy zbieraniu
Choć to powszechny grzyb, należy bardzo uważać w trakcie jej zbierania. Ma on bardzo podobny pokrój do bardzo trującego muchomora zielonawego, znanego też pod nazwą muchomor sromotnikowy. Po zjedzeniu może on doprowadzić do niewydolności nerek i wątroby, dlatego koniecznie upewnij się, że posiadany przez Ciebie grzyb to kania.
Młode osobniki mają kapelusze w kształcie zamkniętego jajka, który z czasem otwiera się i przybiera parasolowaty kształt. Ma on kremowo-brązowy kapelusz z łuskami. Trzon grzyba jest wysoki i smukły, pusty w środku. Grzyb posiada ruchomy pierścień.
Jaka część kani jest jadalna?
Technicznie rzecz biorąc, całość kani nie jest trująca i w teorii może być spożywana. W praktyce jednak trzon tego grzyba jest włóknisty i łykowaty, dlatego zwykle usuwa się go przed obróbką termiczną. Zwykle spożywa się po prostu kapelusz grzyba. Co jednak jest ważne, nie powinno się go jeść bez obróbki termicznej – może być wówczas ciężkostrawny i spowodować np. ból brzucha.
Jak smażyć kanię?
Przed smażeniem kanie dokładnie oczyść, jednak staraj się unikać mycia grzyba pod wodą. Upewnij się też, że na pewno jest to ten konkretny gatunek – sprawdź, czy to przypadkiem nie jest muchomor sromotnikowy! Usuń trzon grzyba i sprawdź, czy kapelusz nie jest robaczywy.
Następnie obtocz kanie w bułce tartej, mące lub innej panierce, dodając również swoje ulubione przyprawy. Zamocz kapelusz w rozbełtanym jajku, a następnie ponownie go panieruj. Cały kapelusz powinien być dokładnie pokryty masą.
Patelnię rozgrzej wraz z wybranym tłuszczem, np. olejem roślinnym, czy masłem klarowanym. Uważaj, aby temperatura nie była zbyt wysoka – grzyby są delikatne i takowa mogłaby szybko doprowadzić do ich spalenia się. Smaż kapelusze kani po ok. 3-5 minut na każdej ze stron, aż staną się złociste i chrupiące.
Po usmażeniu wykładaj grzyby na ręcznik papierowy, aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu.
Jak jeszcze możesz przygotować kanię?
Kania może być również przygotowana na inne sposoby. Możesz je np. grillować, smarując wyłącznie cienką warstwą oleju. Świetnie sprawdza się również zapiekanie kani w piekarnik, przygotowanie na bazie jej zupy, czy duszenie jej w sosie, np. na bazie śmietany. Można ją również marynować, nadziewać lub dodać do risotto, albo do farszu na pierogi. Ten grzyb możesz podać na wiele różnych sposobów.
Jak i z czym serwować kanię?
Panierowana, smażona kania jest według wielu podobna w smaku do kotletów schabowych i może je skutecznie zastąpić. Możesz więc podać je z ziemniakami i surówką. Jej łagodny smak dobrze łączy się jednak również z innymi składnikami. Można serwować ją ze świeżym pieczywem posmarowanym masłem czosnkowym, z kaszami, czy z makaronem, np. tagliatelle w sosie śmietankowym. Dobrze łączy się również z bakłażanem i cukinią, a także z serami takimi jak feta i parmezan. Jeśli chcesz przygotować kanię na śniadanie możesz ją pokroić w kostkę, podsmażyć, a następnie stworzyć pyszną jajecznicą lub omlet.
Czy kania jest zdrowa?
Kania to niskokaloryczny grzyb – sama w sobie zawiera 20-30 kcal na 100 g. Nie jest to jednak grzyb bogaty w wartości odżywcze. Zawiera jedynie niewielkie ilości białka, trochę błonnika, witamin i minerałów. Nie jest ona szkodliwa, jednak należy ją raczej traktować jako uzupełnienie diety, czy jej smakowe urozmaicenie, a nie podstawę żywienia.
Jak przygotować patelnię do smażenia?
Przed smażeniem na patelni koniecznie ją wyczyść i dokładnie wysusz. Następnie pokryj jej powierzchnię tłuszczem – jego ilość może być różna, zależnie od tego, co chcesz przygotować, jednak cienka warstwa ochronna zdecydowanie powinna się na niej znaleźć. Po tym zacznij stopniowo i powoli rozgrzewać patelnię. Korzystaj ze średniej mocy kuchenki, tak aby naczynie osiągnęło odpowiednią temperaturę do smażenia, rozprowadzoną równomiernie po całej patelni.
Pamiętaj, aby nie rozgrzewać patelni na maksymalnej mocy palnika! Może to sprawić, że naczynie nie będzie gotowe do smażenia, bo różnica temperatur pomiędzy jego środkiem a brzegami będzie zbyt duża. Ponadto, w przypadku patelni z powłokami, może to doprowadzić do przepalenia się powłoki, a co za tym idzie – do zniszczenia naczynia.
Smażąc na patelni z powłoką nieprzywierającą wykorzystuj akcesoria silikonowe lub drewniane. Unikaj tych wykonanych z metalu!