Portugalskie babeczki budyniowe, czyli pastéis de nata, to pomysł na naprawdę smaczny deser, który nie jest wcale trudny do przygotowania. Przygotuj foremki do pieczenia, podstawowe składniki oraz dobry nastrój i zabierz się do pieczenia. Przepis został stworzony we współpracy z Pracownią Smaku!
Co jest potrzebne na portugalskie babeczki budyniowe?
- 1 arkusz maślanego ciasta francuskiego
- rozpuszczone masło
- cukier i cynamon, do obsypania
Krem
- 250 ml mleka
- 2 łyżki mąki pszennej
- 3 żółtka
Syrop cukrowy
- 1/3 szklanki wody
- ½ szklanki cukru
- 1 laska cynamonu
- kilka pasków zestu z cytryny
Podane składniki wystarczą na 12 sztuk.
Jak przygotować portugalskie babeczki budyniowe?
Formę na 12 muffinów wysmaruj masłem. Prostokątne ciasto francuskie o szerokości co najmniej 20 cm zwiń w wałek o średnicy ok. 5 cm i potnij w plastry o grubości 1-2 cm. Wyłóż nim foremkę, dociskając ciasto i rozkładając palcami. Wstaw foremkę do lodówki na czas przygotowania kremu.
Przygotuj syrop cukrowy. W rondelku cukier zalej wodą, dodaj laskę cynamonu oraz zest, a następnie rozpuszczaj na małym ogniu i powoli podgrzewaj, aż zmieni kolor na lekko karmelowy. Zdejmij z kuchenki, wyjmij zest i cynamon.
Podgrzej w rondelku 200 ml mleka, ale nie doprowadź do jego wrzenia. W miseczce wymieszaj pozostałe mleko z mąką. Zlej je ciepłym mlekiem, mieszając energicznie, aby nie zrobiły się grudy. Przelej do rondla, dodaj syrop cukrowy i podgrzewaj na małym ogniu, aż krem osiągnie konsystencje gęstej śmietany. Dodaj żółtka i wymieszaj energicznie.
Przygotowane foremki wypełnij kremem. Piekarnik rozgrzej do 200°C. Wkładaj foremkę na górny poziom nagrzanego piekarnika i piecz przez 9-13 minut, aż górna część stanie się ciemnozłota. Pozostaw na chwilę do ostygnięcia, a następnie wyciągnij foremki na kratkę. Masa po potrząśnięciu powinna być dalej lekko ruchoma. Po przestudzeniu posyp cukrem oraz cynamonem. Smacznego!
Skąd się wzięły pastéis de nata?
Pastéis de nata wywodzą się z Lizbony, a ich historia sięga XVIII wieku. Powstały w klasztorze Hieronimitów w dzielnicy Belém, gdzie mnisi wykorzystywali żółtka pozostałe po krochmaleniu habitów. Z czasem, po zamknięciu klasztoru w 1834 roku, przepis trafił do lokalnej cukierni – dziś znanej jako Pastéis de Belém – która do dziś produkuje te babeczki według tajnej, niezmienionej receptury.
Czy ciasto francuskie można zrobić samodzielnie?
Tak, ciasto francuskie można przygotować samodzielnie, choć jest to zadanie dość czasochłonne. Klasyczna technika polega na wielokrotnym wałkowaniu ciasta z masłem i składaniu go, by uzyskać cienkie, naprzemienne warstwy tłuszczu i mąki. Efektem jest chrupiące, lekkie i wyraźnie maślane ciasto, znacznie delikatniejsze niż większość gotowych wersji ze sklepu.
Czy są inne warianty pastéis de nata?
Tak, istnieje wiele wariantów pastéis de nata, zarówno regionalnych, jak i współczesnych. W Portugalii spotkać można wersje z dodatkiem pomarańczy, wanilii lub migdałów. W niektórych cukierniach pojawiają się także wersje wegańskie, z mlekiem roślinnym i bez jajek, a także warianty bezglutenowe. Coraz popularniejsze są też pastéis z kakao w cieście lub z owocowym nadzieniem.
We współpracy z:

Pracownia Smaku w Katowicach
Autorka przepisu: Jola Kleser
Zdjęcia: Karol Fatyga Fotografia
Miejsce warsztatów: Pracownia Smaku Jolanty Kleser, ul. Kościuszki 12/oficyna 9 w Katowicach