Foremka kwadratowa 23 cm GRANITEX
Aksamitne ciasto dyniowe łączy w sobie delikatny smak i idealne w smaku nadzienie. Sprawdź, jak je przygotować krok po kroku. Ten deser został stworzony przez Adama Borowicza. Do przygotowania takich wypieków przyda Ci się wygodna forma do pieczenia.
Co jest potrzebne na aksamitne ciasto dyniowe?
- 250 g mąki pszennej
- 400 g purée z dyni
- 200 g brązowego cukru
- 100 g białego cukru
- 4 jajka
- 240 ml oleju roślinnego
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka soli
- 1 ½ łyżeczki cynamonu mielonego
- 2 łyżeczki przyprawy piernikowej
- 1 ½ ekstraktu wanilii
Na krem:
- 220 g serka kremowego
- 115 g masła
- 360 g cukru pudru
- szczypta soli
Jak przygotować purée dyniowe do ciasta?
Kilogramową dynię pokrój, usuń z niej gniazdo nasienne i ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Rozgrzej piekarnik do 180℃. Zapiekaj w nim dynię przez ok. 25 minut, do miękkości. Gdy wystygnie, obierz ze skórki i zblenduj na gładkie purée bądź przeciśnij przez praskę.
Jak przygotować ciasto dyniowe?
Przygotuj dwie miski. W pierwszej wymieszaj suche produkty: mąkę, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, sól, cynamon i przyprawę piernikową.
W drugiej wymieszaj olej, jajka, brązowy i biały cukier, a także purée z dyni i ekstrakt z wanilii. Mieszaj aż do połączenia się składników. Następnie przelej masę do suchych składników i miksuj dalej, aż do całkowitego połączenia się składników.
Gotową masę przelej do kwadratowej formy silikonowej SMART i piecz przez 30-35 minut w temperaturze 180℃.
Jak przygotować krem do ciasta dyniowego?
W misce utrzyj miękkie masło z cukrem pudrem i solą na puch. Dodawaj do niego małe porcje serka, wciąż ucierając, aż do połączenia się składników.
Gdy ciasto wystygnie, obłóż je kremem, a następnie wstaw do lodówki na minimum 30 minut. Smacznego!
Dlaczego warto wybrać silikonową foremkę do wypieków?
Silikonowa foremka do wypieków ma wiele zalet. Zajmuje mniej miejsca niż ta wykonana w całości z metalu. Ponadto w łatwy sposób można wyciągnąć z niej ciasto, które bez problemu odchodzi od ścianek. Jest też bezpieczna dla zdrowia i odporna na wahania temperatur, dlatego można przechowywać ją też w zamrażarce. Jeśli są to cechy, na których Ci zależy, na pewno będzie dobrym wyborem.
Z jakiej dyni zrobić purée?
Purée możesz zrobić z miąższu każdej dyni. Jeśli jednak zależy Ci na przyśpieszeniu sobie pracy postaw na dynię Hokkaido. Ma ona cienką skórkę, której nie trzeba obierać – wystarczy, że zblendujesz ją wraz z innymi składnikami.
Czy można pominąć brązowy cukier?
Tak, możesz zastąpić brązowy cukier białym, jeśli takiego nie posiadasz. Wpływa on jednak na karmelowy posmak ciasta, dlatego nie warto z niego rezygnować. Zwłaszcza że jest obecnie łatwo dostępny.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.