Pokrywka uniwersalna do patelni 24 cm
Szakszuka to pomysł na proste śniadanie na bazie jajek, przypominające trochę jajecznicę. Do jej stworzenia przyda Ci się wygodna patelnia z nieprzywierającą powłoką. Sprawdź, jak zrobić ją krok po kroku, używając składników, które bez problemu znajdziesz w swoim domu lub w najbliższym sklepie.
Co jest potrzebne na szakszukę?
- 5 mięsistych, dojrzałych i pachnących pomidorów bez skórki
- 4 jajka
- 1/3 płaskiej łyżeczki słodkiej papryki i kurkumy
- szczypta pieprzu cayenne, gałki muszkatołowej i kuminu
- świeża kolendra, pietruszka lub szczypior
- ząbek czosnku (ewentualnie cebula)
Jak przygotować szakszukę?
Na oliwie podsmaż drobno posiekany czosnek (może być też cebula). Przypraw go łyżeczką słodkiej papryki, kuminem oraz szczyptą gałki muszkatołowej. Smaż całość przez minutę na małym ogniu.
Obierz pomidory. Aby zrobić to szybko i skutecznie, sparz je i ręcznie ściągnij skórkę. Następnie pokrój je w kostkę i dorzuć do czosnku i przypraw. Duś je przez 5-7 minut aż staną się miękkie, po czym dopraw solą, pieprzem i kurkumą.
Na patelnie wbij jajka. Jeśli posiadasz do niej pokrywkę, użyj jej. Dzięki temu całość szybko i równo się zetnie. To powinno zająć ok. 5 minut.
Pod koniec posyp potrawę swoim ulubionym dodatkiem, np. posiekaną pietruszką, świeżą kolendrą bądź szczypiorkiem. Podawaj danie na patelni.
Kiedy powstała szakszuka?
Trudno stwierdzić, kiedy dokładnie powstała szakszuka. Współcześnie jednym z jej głównych składników są pomidory, jednak te przybyły do Europy i na Bliski Wschód stosunkowo późno. Danie to zaś wywodzi się w terenów dzisiejszej Algierii, Libanu i Maroka. Danie to trafiło do Izraela we współczesnej formie w okolicy lat 50. XX-wieku.
Czy można modyfikować przepis na szakszukę?
Tak! Jeśli masz jakieś ulubione dodatki czy przyprawy nie obawiaj się i po prostu dodaje je do dania. Ten przepis nie wymaga bardzo dużej precyzji, co pozwala na modyfikacje jego składników. Pamiętaj, że eksperymenty w kuchni są jak najbardziej wskazane – dzięki temu stworzysz swój własny styl gotowania.
Skąd wziąć wysokiej jakości jaja?
Najlepsze jaja znajdziesz u lokalnych gospodarzy. Szukaj także produktów oznaczonych jako ekologiczne. Możesz również poszukiwać specjalistycznych sklepów internetowych.
Autor przepisu: