Yukgaejang to koreańskie danie, które swoją konsystencją przypomina zupę. Przygotowuje się je z szarpanej wieprzowiny. Ma charakterystyczny, dość ostry smak. Sprawdź przepis przygotowany we współpracy z Pracownią Smaku. Aby je przygotować, przyda Ci się dobry zestaw garnków.
Co jest potrzebne na yukgaejang?
- 300 g szpondru (wołowe żeberka)
- 300 g pręgi wołowe
- 200 g makaronu ze słodkich ziemniaków
- 200 g kiełków soi
- 2 duże pęczki dymki
- 1 kawałek imbiru (ok. 100 g)
- 1 łyżka płatków chili gochugaru
- 2 łyżki ostrej pasty gochujang
- 1 łyżka oleju sezamowego
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżki sosu sojowego
- sól i pieprz do smaku
Składniki wystarczą na ok. 8-10 porcji.
Jak przygotować yukgaejang?
Mięso i kości przemyj dokładnie pod bieżącą wodą. Włóż je do garnka, zalej wodą, zagotuj, przepłucz ponownie mięso, umyj garnek.
Włóż mięso i kości z powrotem do garnka, wlej 4 litry wody, dodaj białe części cebili dymki oraz pokrojony w plastry imbir. Gotuj na średnim ogniu przez minimum 2 godziny pod nieszczelnym przykryciem. Przygotuj sos: w misce wymieszaj sos sojowy z drobno posiekanym czosnkiem, płatkami gochugaru, pastą gochujang i olejem sezamowym.
Po dwóch godzinach wyjmij mięso, poszarp na kawałki, wywar odcedź. Mięso wymieszaj dokładnie z sosem. Do gotującego się wywaru dodaj makaron ze słodkich ziemniaków, gotuj ok. 5 minut, od czasu do czasu mieszając.
Dodaj kiełki, gotuj przez 1 minutę. Dopraw solą i pieprzem, nie przesadź jednak z solą, ponieważ mięso w sosie, które będziesz dodawać do każdej miski zupy, jest dość słone.
Do głębokiej miski wlej porcję zupy, dodaj łyżkę poszarpanego mięsa, udekoruj posiekaną dymką. Podawaj z miseczką ryżu i kilkoma banchanami. Smacznego!
Z czym tradycyjnie podaje się yukgaejang?
Do yukgaejang poza wołowiną dodaje się zwykle szalotkę kiełki fasoli, tak zwany dangmyeon, czyli makaron ze słodkich ziemniaków oraz sos sojowy i olej sezamowy. Często dodaje się też czosnek i składniki trudno dostępne w Polsce, takie jak gosari (liść sezamu), czy torandae (łodygi taro).
Gdzie dostać makaron ze słodkich ziemniaków?
Makaron ze słodkich ziemniaków nie jest szczególnie popularny w Polsce. Dlatego też zdobycie go może być wyzwaniem. Na szczęście jako produkt suchy jest stosunkowo prosty w transporcie i bez obaw możesz zamówić go w sklepie internetowym. Czasem jest również dostępny w większych sklepach spożywczych lub sklepach z zagraniczną żywnością.
Jak smakuje olej sezamowy?
Olej sezamowy praktycznie nie ma zapachu. Smakuje delikatnie, lekko orzechowo. Stosuje się go wyłącznie na zimno, jako dodatek do różnego rodzaju marynat, sałatek itd. Tradycyjnie używa się go w kuchni azjatyckiej.
We współpracy z:
Pracownia Smaku w Katowicach
Autorka przepisu: Inessa Kim
Zdjęcia: Karol Fatyga Fotografia
Miejsce warsztatów: Pracownia Smaku Jolanty Kleser, ul. Kościuszki 12/oficyna 9 w Katowicach