0

Najpiękniejsze kwitnące krzewy ozdobne

Kwitnące krzewy to niezwykła ozdoba ogrodu. Warto posadzić w ogrodzie różne gatunki w kilku miejscach, dzięki temu przez cały sezon będzie kwitł nam jego inny fragment. Krzewy z reguły rosną stosunkowo szybko, dlatego w niedługim czasie okazale zazielenią nasze ogrody. Poniżej przedstawiamy charakterystykę krzewów, które są łatwo dostępne do kupienia w sklepach ogrodniczych i z pewnością upiększą nasz ogród.

Jakie krzewy ozodobne warto posadzić?

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Hortensja bukietowa to chyba jeden z piękniejszych krzewów, który rośnie w naszym klimacie. Jej największą zaletą są duże, pełne kwiaty, które w zależności od odmiany występują w innym kolorze: niebieskim, fioletowym, różowym, białym lub żółtawym. Krzew kwitnie przeważnie od sierpnia do października obdarowując nas nawet kilkunastoma kwiatostanami. Co ciekawe, kwiaty hortensji wyglądają również pięknie po ich zasuszeniu, gdyż kolorowa barwa pozostaje, a my możemy użyć ich do dekoracji mieszkania. Hortensje zazwyczaj sadzi się w miejscach nasłonecznionych lub w półcieniu, na glebie wilgotnej, żyznej i lekko kwaśnej.

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)

Jej największą zaletą oprócz intensywnie różowych lub białych, małych kwiatków, które pojawiają się w czerwcu i lipcu, jest zdecydowanie fakt, iż jest to roślina mało wymagająca. Dobrze znosi suszę, jednocześnie może rosnąć w wilgotnej glebie, lubi słońce, ale jeśli posadzimy ją w delikatnym cieniu, również jej nie zaszkodzimy. Pęcherznica kalinolistna jest krzewem z wyprostowanymi pędami, który dorasta aż do 3 m wysokości, dlatego bardzo często hoduje się go w formie kolorowego żywopłotu - roślina ta również dobrze znosi systematyczne przycinanie za pomocą sekatora

Lilak pospolity (Syringa vulgaris L.)

Lilak pospolity, potocznie, choć błędnie nazywany bzem, to piękna roślina, niezwykle popularna w naszym kraju ze względu na małe wymagania pielęgnacyjne, różnorodne barwy kwiatów podczas kwitnienia oraz niezwykłą, mocną i charakterystyczną woń. Lilak pospolity jest wytrzymałym krzewem, dobrze znoszącym pielęgnacyjne przycinanie oraz mrozy. Rośnie na każdej glebie ogrodowej, w słońcu jak i w niewielkim cieniu. Dorasta nawet do 3 lub 4 metrów, dlatego często mylnie traktowany jest jako drzewo ozdobne. Kwitnie w kolorach różu, fioletu, bieli i purpury już od maja.

Sekator jednoręczny kowadełkowyNa zdjęciu: Sekator jednoręczny kowadełkowy

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności