Wiele roślin lubi słońce i nie radzi sobie najlepiej, gdy go brakuje. Jednak nie wszystkie pomieszczenia w domu muszą być odpowiednio naświetlone. Jakie kwiaty do ciemnego pokoju wybrać, aby dobrze dawały sobie radę i zazieleniły Twoją przestrzeń? Oto nasze propozycje!
Ciemny pokój dla roślin – co to znaczy?
Nim wybierzesz rośliny do wnętrza, należy zwrócić uwagę na to, co w ogóle oznacza ciemny pokój. Należy pamiętać, że każda żywa roślina wymaga przynajmniej minimalnej ilości światła dziennego. Dlatego też nie nadadzą się one do wnętrz bez okna, czy np. do przedpokoju, do którego nie dosięga światło z pomieszczeń. Ciemnym pomieszczeniem może być wnętrze z niewielkim oknem, albo takim, które wychodzi na północ. Czasem też przed budynkiem znajduje się drzewo, lub ulica jest bardzo ciasna – takie wnętrze też może być dla kwiatów doniczkowych ciemne.
Pamiętaj jednak, że brak okna w pomieszczeniu nie musi w pełni dyskwalifikować go z hodowli roślin, jednak takie kwiaty doniczkowe będą wymagały dodatkowego, sztucznego oświetlenia, imitującego to pochodzące z okna.
Czy kwiaty w ciemnym miejscu będą dobrze rosnąć?
Kwiaty do dobrego wzrostu potrzebują kilku czynników. Jednym z nich jest żyzna gleba, którą należy regularnie wymieniać. Kolejnym jest woda i dodatkowe minerały dostarczane poprzez nawożenie. Trzecim i niezwykle ważnym elementem jest jednak światło. Jest one niezbędne roślinom do poprawnego wzrostu. Dlatego nie da się ukryć, że w ciemniejszych wnętrzach rośliny mogą egzystować, ale niekoniecznie będą dobrze rosnąć. Gdy więc zależy Ci na szybkim wzroście danego egzemplarza warto ustawić go w miejscu z pełnym, ale rozproszonym światłem.
Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o rośliny, zaopatrz się w odpowiednie narzędzia, zarówno do przesadzania, jak i do podlewania, czy mierzenia wilgotności gleby.
Jakie kwiaty do ciemnego pokoju? Lista
Do ciemnego pokoju sprawdzą się takie kwiaty jak:
- zamiokulkas zamiolistny;
- aspidistra wyniosła;
- paprocie;
- epipremnum złociste;
- filodendron;
- kalatea;
- aglaonema;
- dracena obrzeżona.
Która z tych roślin najlepiej sprawdzi się do Twojego mieszkania? Poznaj je bliżej!
Zamiokulkas zamiolistny – wytrzymały i prosty w uprawie kwiat
Ta charakterystyczna roślina posiada mięsiste, dość grube liście i swoim pokrojem może przypominać wyższy krzew, rosnący jednak w górę, a nie na boki. To niezwykle wytrzymały kwiat, który nie potrzebuje dużej ilości światła do funkcjonowania, dlatego dobrze sprawdzi się do ciemnego pokoju. Ponadto jest naprawdę prosty w uprawie i wybaczający, dlatego dobrze nadaje się dla osób, które nie radzą sobie zbyt dobrze z hodowlą kwiatów domowych.
Aspidistra wyniosła – dobrze radzi sobie w trudnych warunkach
Aspidistra wyniosła to długowieczna roślina, która charakteryzuje się naprawdę ładnymi, długimi liśćmi. Naturalnie żyje w dolnej części chłodnych lasów. Nie wymaga więc dużych ilości światła i zniesie również niezbyt częste podlewanie. To dobra roślina, jeśli zależy Ci na posiadaniu jednego „reprezentacyjnego” egzemplarza w pomieszczeniu. Zwłaszcza że może przybierać duże rozmiary.
Paprocie – różnorodna grupa pięknych roślin
Choć wiele osób ich nie docenia, paprocie to naprawdę różnorodna grupa interesujących roślin. Mają one różne kształty liści, dzięki którym można stworzyć piękne kompozycje nawet z samych kwiatów z tego rodzaju. Dobrze znoszą one niewielkie natężenie światła, jednak wymagają regularnego podlewania – większość lubi mieć zawsze wilgotne podłoże. To sprawia, że nie nadają się dla osób, które mają tendencje do zapominania o tym. Większość paproci ma dość delikatne liście o dużej powierzchni, przez co nie utrzymują dobrze wody. Dowiedz się, jak dbać o paprotkę TUTAJ.
Epipremnum złociste – wytrzymałe pnącze do ciemnych miejsc
Ta popularna roślina może przyjąć formę zarówno prowadzonego na podporze, rozłożystego kwiatu, jak i pięknej girlandy, która będzie kurtyną spływać z mebli. To wytrzymały kwiat, odporny na niewielkie ilości światła oraz niezbyt częste podlewanie, który na dodatek charakteryzuje się liśćmi z kremowo-żółtymi elementami. Łatwo rośnie i łatwo się ukorzenia, co czyni z niego doskonałą roślinę dla tych, którzy oczekują szybkich efektów przy najmniejszym nakładzie pracy.
Filodendron dla tych, którzy chcą poprowadzić roślinę na paliku
Filodendrony rosną w naturze w dolnych partiach lasów deszczowych i wspinają się po pniach drzewa. Dlatego też w warunkach domowych doskonale radzą sobie, gdy są prowadzone na paliku. Występują w wielu odmianach, co pozwala np. na wybór odpowiedniego koloru. Istnieją takie z białymi elementami na liściach, różowymi, czy też z liśćmi przybierającymi czerwonawe odcienie. Nie wymagają dużej ilości światła, jednak preferują wilgotne podłoże. Sprawdź, co musisz wiedzieć o odmianie Pink Princess TUTAJ.
Kalatea – cieniolubna roślina dla wymagających
Tak jak filodendron, kalatea to grupa roślin, które porastają dolne partie lasów deszczowych. Mają jednak inny pokrój: posiadają łodygi zakończone efektownymi liśćmi. Istnieje wiele różnych odmian, z których niemal każda nie wymaga dużych ilości światła. Jednakże większość z nich jest dość trudna w uprawie. Są podatne na choroby i działanie szkodników, a także wymagają utrzymania odpowiedniego poziomu wilgoci. Jeśli jednak odpowiednio się nimi zaopiekujesz na pewno będą piękną ozdobą Twojego mieszkania. O tych roślinach więcej przeczytasz TUTAJ.
Aglaonema – niewielkie wymagania, piękne liście
Aglaonemy to rośliny, które preferują zacienione stanowiska. Charakteryzują się pięknymi, różnobarwnymi liśćmi. Preferuje wilgotne podłoże, jednak jest nieco bardziej wytrzymała na czasowe przesuszenie, niż np. kalatea. Możesz wybrać jedną z wielu odmian, dopasowując jej wygląd do swojego wnętrza. Dobrze da sobie radę na północnym parapecie i nie tylko.
Dracena obrzeżona – charakterystyczna i wytrzymała roślina
To roślina o charakterystycznym pokroju, której nie da się pomylić z żadną inną. Jest efektowna i dorasta do 70-100 cm wysokości. Swoją budową trochę przypomina palmę, ale ma dość charakterystyczne liście. Wymaga rozproszonego światła i toleruje niższe nasłonecznienie. Dobrze sprawdza się jako kwiat dla amatorów, którym nie zależy na szczególnej trosce o rośliny.
Stwórz zielone wnętrze w ciemniejszym pokoju
Jak widzisz, istnieje wiele różnorodnych roślin, które poradzą sobie w ciemniejszym pomieszczeniu. Dlatego małe okno wystawione na północ nie jest przeszkodą. Stwórz piękną zieloną kompozycję pełną roślin i ciesz się świeższym powietrzem w swoim domu.