0

Nóż Santoku – do czego do użyć? Doskonały do każdego domu

Do czego służy nóż Santoku? Skąd się wziął? Czy przyda się w Twoim domu? Sprawdź, czy warto go kupić i zacząć używać w swojej kuchni do codziennego gotowania.

Nóż Santoku – co to za narzędzie?

Nóż Santoku pochodzi z Japonii. Łączy w sobie precyzje i wszechstronność. To odpowiednik noża szefa kuchni. Ostrze jest proste i zakończone charakterystycznym dla tego typu noża łukiem.  Łączy w sobie wygląd tasaka z japońskim nożem tzw. gyuto.

Samo słowo „Santoku” oznacza mniej więcej tyle, co „trzy dobre rzeczy”. To ostrze zostało stworzone na bazie francuskiego noża, służącego do krojenia wołowiny. Santoku często ma też charakterystyczne wgłębienia na ostrzach, które sprawiają, że w trakcie pracy mięso czy warzywa nie przykleja się do niego. Zazwyczaj taki nóż ma długość ok. 12-18 cm.

Nóż ten prawdopodobnie powstał w mieście Sakai, gdzie od XIV wieku były wytwarzane samurajskie ostrza.

Do czego można użyć noża Santoku?

Wszechstronne narzędzie, jakim jest nóż Santoku, doskonale sprawdzi się do wielu różnych zadań w kuchni. Można za jego pomocą precyzyjnie pokroić mięso, czy też posiekać warzywa w precyzyjne, lecz drobne kawałki. Taki nóż sprawdza się również doskonale do szybkiego filetowania ryb.

Dzięki ergonomicznemu ostrzu oraz wygodnemu uchwytowi tego typu coraz częściej gości w polskich domach. Sprawdza się jako narzędzie do przygotowywania wszystkich kuchni świata, nie tylko do tworzenia dań kuchni japońskiej. Jeśli jednak lubisz przygotowywać sushi, na pewno musi znaleźć się w Twoim domu.

Noża Santoku nie należy używać

Jaki nóż Santoku wybrać?

W naszej ofercie znajdziesz wygodne noże Santoku, które doskonale sprawdzą się w warunkach domowych i nie tylko. Twardość ostrzy wynosi zwykle ok. 54-58 HRC (w przypadku standardowych noży kuchennych to zazwyczaj ok. 52 HRC). Dzięki temu z jednej strony noże te na stosunkowo długo zachowują swoją ostrość, a z drugiej strony są wystarczająco elastyczne, aby korzystanie z nich w zaciszu własnej kuchni było po prostu przyjemne.

Jakie noże Santoku znajdziesz w ofercie GERLACH?:

  • STYLE – nóż z antypoślizgowym uchwytem ze stali nierdzewnej X30Cr13;
  • SMART GREY – nóż z antypoślizgową powłoką typu Soft Touch ze stali nierdzewnej X30Cr13;
  • PRESTIGE – nóż ze stalową rękojeścią z antypoślizgową powłoką ABS, wykonany ze stali nierdzewnej X30Cr13;
  • LOFT – nóż z antypoślizgowym uchwytem, ze stali nierdzewnej X50CrMoV15.

Część noży dostępna jest pojedynczo, część zaś wyłącznie w kompletach z blokami.

Jak dbać o nóż Santoku?

Odpowiednie dbanie o nóż Santoku nie różni się szczególnie od dbania o inne noże. Przede wszystkim nie pozwalaj, aby brud zasychał na ostrzu. Staraj się czyścić je od razu po zabrudzeniu. Nie myj też noży w zmywarce, ponieważ może to sprawić, że szybciej się stępią, a na ich powierzchni pojawią się rysy. Ważne jest również to, aby po procedurze czyszczenia nóż dokładnie wyczyścić.

Jeśli zauważysz, że nóż przestaje być tak ostry, jak dawniej, użyj specjalnej ostrzałki, np. GRANITEX, dzięki której przywrócisz mu odpowiednie właściwości. Dzięki temu będziesz mógł używać go przez wiele długich lat.

Sprawdź, jakie dania przygotujesz z nożem Santoku!

Nie masz pomysłu, jakie danie wykonać, by wypróbować swój nowy nóż Santoku? Przede wszystkim warto przygotować Sushi. W trakcie przygotowywania ryby, warzyw, a następnie krojenia rolek na pewno będziesz mógł przetestować swój nowy nóż. Ponadto to zdrowe, smaczne i zaskakująco proste w przygotowaniu danie. Warto przygotować również sałatkę z halibutem bądź sprawdzić, jak szybko i wygodnie można pokroić szynkę cielęcą i przygotować sznycel wiedeński.

Nóż Santoku w Twojej kuchni

Nóż Santoku świetnie sprawdzi się w wielu polskich kuchniach. Jeśli często gotujesz, takie narzędzie na pewno będzie doskonałym uzupełnieniem Twojej kolekcji narzędzi i warto w niego zainwestować, aby móc cieszyć się wygodą w trakcie przygotowywania posiłków.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności