Zestaw noży w bloku czarnym MODERN
Jednym z niezbędnych narzędzi w każdej kuchni jest nóż. Większość prac, związanych z krojeniem można wykonać jednym z nich – nożem szefa kuchni. Jednak rodzajów noży jest wiele i warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza że mogą ułatwić przygotowanie potraw.
Różne rodzaje noży
W czołówce najpopularniejszych noży znajdują się: nóż szefa kuchni, nóż do pieczywa i nóż do obierania. Niektóre są bardziej uniwersalne, a inne przeznaczone do konkretnych zadań.
Większość zadań w kuchni można wykonać jednym nożem szefa kuchni. Dobrze naostrzony doskonale radzi sobie zarówno z siekaniem ziół, jak i krojeniem mięsa. Warto jednak mieć pod ręką kilka noży przeznaczonych do różnych prac. Na rynku jest ich całkiem sporo, zatem jaki nóż, do czego wybrać?
Wśród bogatej oferty tych najważniejszych narzędzi kuchennych znajdziesz zarówno uniwersalne modele, jak i te dedykowane konkretnym czynnościom np. krojeniu pieczywa czy steków. Poznaj kilka z nich.
Nóż szefa kuchni
Jeden z najbardziej uniwersalnych i najczęściej używanych noży. Wykorzystuje się go do krojenia warzyw, mięsa, ziół i wielu innych. Sprawdzi się w każdej sytuacji, bez względu na to, czy musisz coś pokroić w grube kostki, czy drobno posiekać.
Zdecydowanie najważniejszy dla każdego doświadczonego kucharza, jak i początkującego amatora gotowania. Ma szerokie ostrze i jest dość długi. Powinien pewnie leżeć w dłoni kucharza tak, aby nie wyślizgnął się podczas krojenia (niektóre modele mają dodatkowo antypoślizgowe rękojeści). Nadaje się do warzyw, ziół, mięsa, ryb i wielu innych.
Nóż Santoku
Wszechstronny i przez wielu kucharzy używany zamiast noża szefa kuchni. Ma płaskie ostrze, a niektóre modele mają dodatkowe zagłębienia po bokach, dzięki którym krojone produkty nie przyklejają się do jego powierzchni.
Podobnie jak nóż szefa kuchni, nóż Santoku jest równie wszechstronny i można wykonać nim większość prac. Kucharze często używają ich zamiennie, zwłaszcza jeśli wolą lżejsze narzędzia. Jego cechą charakterystyczną jest płaskie ostrze oraz wgłębienia, dzięki którym mięso lub inne krojone składniki nie przyklejają się do jego powierzchni.
Nóż do obierania
Niewielki nóż z prostym lub zakrzywionym ostrzem ułatwia obieranie warzyw oraz owoców.
Niezbędne narzędzie w każdej kuchni, które ułatwia obieranie warzyw i owoców. Swoim wyglądem przypomina nieco nóż szefa kuchni, choć jest od niego mniejszy i ma węższe ostrze (w zależności od modelu i przeznaczenia może być nieco zakrzywione). Doskonale nadaje się do precyzyjnych prac.
Nóż do pieczywa
Charakterystyczne ząbki, znajdujące się na jego długim ostrzu delikatnie przecinają produkt, jednocześnie nie uszkadzając wnętrza. Nóż idealnie spisuje się przy krojeniu chleba czy bułek, ale można go użyć również np. do mięsa lub pomidorów.
Charakteryzuje go długie ostrze z ząbkami, które sprawiają, że chleb, bułki, ciasta oraz produkty mięsne można łatwo przeciąć bez większego nacisku.
Uniwersalny nóż kuchenny
Sprawdza się przy krojeniu drobniejszych produktów. Często to nóż mniejszy niż szefa kuchni z wąskim ostrzem i niewielką końcówką.
Cienkie krojenie, przycinanie, filetowanie to zadania, z którymi ten nóż radzi sobie najlepiej. Jego ostrze jest dość wąskie i może mieć różne długości.
Nóż do trybowania
Nóż o charakterystycznej budowie, wąskim i elastycznym ostrzu pozwoli Ci sprawnie i precyzyjnie oddzielić mięso od kości.
Narzędzie idealne dla wielbicieli dań mięsnych oraz ryb, ponieważ służy do rozdzielania mięsa od kości oraz filetowania. Jego ostrze może być zarówno sztywne, jak i giętkie.
Tasak
Jeden z najcięższych i największych noży w kuchni. Ma bardzo szerokie ostrze, które świetnie radzi sobie z dużymi i twardymi produktami, jak np. mięso z kośćmi.
Tasak to nóż o grubym grzbiecie i szerokim ostrzu. Przeznaczony jest głównie do dużych kawałków mięs z kośćmi, które trudno podzielić na części. Doskonale radzi sobie z twardymi produktami takimi jak dynia.
Nóż do steków
Niewielki nóż stołowy z wąskim ostrzem, ząbkami i ostro zakończoną końcówką. Doskonale nadaje się nie tylko do steków, ale też innych rodzajów mięsa, które są już wysmażone. Czasami podaje się go również do hamburgerów.
Wskazówka! Odpowiednia pielęgnacja noży to podstawa. Pamiętaj, że lepiej nie myć ich w zmywarce. Ten sposób zmywania może poważnie je uszkodzić, zarówno ostrze, jak i samą rączkę (zwłaszcza gdy jest drewniana – wówczas nie powinna mieć nadmiernego kontaktu z wilgocią i wysoką temperaturą). Noże myj ręcznie, delikatnie, w letniej wodzie, jednocześnie dbając o swoje bezpieczeństwo. Następnie dokładnie osusz, aby uniknąć pojawienia się nieestetycznych plam lub powstania ognisk korozji.
Spośród tak wielu rodzajów noży, dostępnych na rynku, najważniejsze są 3 – szefa kuchni, do obierania oraz do pieczywa. Każdy z nich powinien być odpowiednio wyważony i zawsze dobrze naostrzony, ponieważ tylko wtedy zapewni idealne cięcie.
Ostrzałka do noży
Tylko ostre noże są bezpieczne w kuchni, ponieważ nie wymagają użycia zbyt dużej ilości siły, a produkty przetniesz bez problemów. Aby jednak zawsze były przygotowane do pracy, warto mieć pod ręką ostrzałkę uniwersalną lub ceramiczną.
Teraz już wiesz jaki nóż, do czego wybrać, zwłaszcza jeśli chodzi o najpopularniejsze modele. Rodzajów noży jest o wiele więcej – znajdziesz także noże przeznaczone wyłącznie do filetowania, do steków, do krojenia warzyw i obróbki wielu innych składników.
NOŻE KUCHENNE GERLACH KUPISZ W NASTĘPUJĄCYCH KATEGORIACH:
NOŻE KUCHENNE ZESTAWY NOŻYCH KUCHENNYCH NOŻE SANTOKU NOŻE DO OBIERANIA WARZYW NOŻE SZEFA KUCHNI OSTRZAŁKI DO NOŻY NOŻE POJEDYNCZE NOŻE KUCHENNE NA PREZENT NOŻE KUCHENNE NA PREZENT ŚLUBNY
PRZECZYTAJ TAKŻE
Czy twardość noża ma wpływ na jego ostrość?
Nóż Santoku czy szefa kuchni? Poznaj naszą podpowiedź!
Nóż szefa kuchni ze stali damasceńskiej – poznaj wyjątkowy model N46-DS
Noże ze stali, drewna czy tworzywa sztucznego? Sprawdź, które najlepiej się sprawdzą
Porównanie zestawów noży – który będzie najbardziej praktyczny dla Ciebie?
Nóż szefa kuchni ze stali damasceńskiej – poznaj wyjątkowy model N46-DS
Nóże kuchenne Gerlach - zawsze gotowe do pracy
Idealna rękojeść - jaki nóż kuchenny wybrać do naszej kuchni?