Twardość noża wyrażana w HRC w skali Rockwella to dla wielu wyznacznik jakości narzędzia. Czy jednak wpływa ona na ostrość? Jakie znaczenie dla użytkownika ma poziom twardości wykorzystanej stali?
Jak twardość noża wpływa na ostrość?
Aby zrozumieć wpływ twardości noża na jego ostrość, warto zwrócić uwagę na kartkę papieru. Ta jest ostra na tyle, by bez problemu przeciąć skórę. Nie była w żaden sposób ostrzona, jednak jej cienkość nadaje jej tnących właściwości. Jest jednak miękka i po jednym czy dwóch razach straci swoje właściwości. To samo dotyczy też np. wykorzystywanych w medycynie igieł, które nie bez powodu są jednorazowego użytku. Tylko przy pierwszym wkłuciu są na tyle ostre, by zrobić to płynnie. Przy każdej kolejnej próbie ich czubek się tępi, co może powodować nadmierne uszkodzenie tkanki.
Noże kuchenne zaś to produkty tnące, które mają wytrzymać więcej, niż jedno cięcie. Dlatego też wykonuje się je z twardej stali. Ta właściwość sama w sobie nie ma wpływu na samą ostrość noża, za to wpływa na to, jak długo pozostanie on ostry. Dlatego też szczególnie dla profesjonalnych szefów kuchni, którzy tworzą potrawy wymagające wyjątkowo precyzyjnych cięć (np. w przypadku dań rybnych), twardość narzędzia ma często duże znaczenie.
Twardość noża to nie tylko zalety
Twarde noże na dłużej pozostają ostre, ale to niestety wiąże się z potencjalnymi problemami z ich użytkowaniem. Zazwyczaj im narzędzie ma wyższy stopień HRC w skali Rockwella, tym bardziej jest kruche. Co oznacza, że jeśli twardy nóż zostanie upuszczony bądź ktoś przypadkowo nim uderzy np. o kuchenny blat, ten może po prostu się zniszczyć. Dodatkowo będzie on wymagał specjalistycznej ostrzałki, która poradzi sobie z tak twardą stalą.
Takie narzędzia wymagają również specjalistycznej obróbki w trakcie produkcji, co zaś wiąże się z wyższą ceną, która może sięgać nawet do kilku tysięcy złotych za jeden nóż.
To sprawia, że tego typu noże niekoniecznie dobrze sprawdzają się do codziennego użytku w kuchni. Mimo wysokiej ceny mogą się szybko zepsuć, a osoby nieprzyzwyczajone do sięgania po tego typu noże mogą po prostu nie mieć umiejętności, by z takowych korzystać. Dlatego szukając odpowiednich noży do własnej kuchni, warto postawić na podstawowy zestaw o odpowiednio wyważonej twardości, np. noże MODERN, których twardość HCR w skali Rockwella wynosi ok. 54-55.
Jak zadbać o to, by nóż był ostry?
Żeby nóż pozostał ostry na dłużej, przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiednią ostrzałkę (np. GRANITEX). Dzięki temu jeśli poczujesz, że nóż nie kroi już tak dobrze, jak po zakupie, w szybki i wygodny sposób zadbasz o to, by ponownie dobrze kroił.
Ponadto należy zadbać o odpowiednią pielęgnację noży. Przede wszystkim warto myć je ręcznie. Czyszczenie w zmywarce może w negatywny sposób wpływać na ostrze i szybciej je tępić. Pamiętaj, aby używać delikatnej gąbeczki, a także, by zachować szczególną ostrożność. Ze względu na własne bezpieczeństwo należy czyścić noże od tępej strony. Nie wkładaj ich również do zlewu wypełnionego naczyniami. Brudne noże najlepiej odłożyć na boku, bądź od razu je wyczyścić.
Twardość noża w skali Rockwella ma znaczenie w jego użytkowaniu, jednak nieco inne, niż powszechnie się uważa. Pamiętaj, aby po prostu odpowiednio dobrać to narzędzie do własnych potrzeb i umiejętności. Noże GERLACH są doskonałe do użytku codziennego i nie tylko.
NOŻE KUCHENNE GERLACH KUPISZ W NASTĘPUJĄCYCH KATEGORIACH:
NOŻE KUCHENNE ZESTAWY NOŻYCH KUCHENNYCH NOŻE SANTOKU NOŻE DO OBIERANIA WARZYW NOŻE SZEFA KUCHNI OSTRZAŁKI DO NOŻY NOŻE POJEDYNCZE NOŻE KUCHENNE NA PREZENT NOŻE KUCHENNE NA PREZENT ŚLUBNY
PRZECZYTAJ TAKŻE
Ostrzenie noży – jak i czym dobrze naostrzyć noże kuchenne?
Jak naostrzyć nóż domowym sposobem?
Nóż Santoku czy szefa kuchni? Poznaj naszą podpowiedź!
Jak dbać o noże, aby służyły latami? Poradnik konserwacji i ostrzenia
Dlaczego nie należy myć noży w zmywarce?