Zestaw noży w bloku czarnym MODERN
Noże to nieodłączny element każdej kuchni, a ich ostrość oraz trwałość to gwarancja bezpieczeństwa i odpowiedniego poziomu kulinarnych doświadczeń. Dowiedz się dlaczego warto dbać o te narzędzia i jaki wpływ na ich długowieczność ma regularne ostrzenie oraz prawidłowa pielęgnacja. Odwiedź świat noży Gerlach i poznaj tajniki ich konserwacji.
Dbaj o noże!
Odpowiednia pielęgnacja i regularne ostrzenie noży to klucz do kulinarnego sukcesu. Nie ważne czy mowa jest o dużym nożu szefa kuchni czy też mniejszym nożyku do warzyw – każdy z nich wymaga odpowiedniej opieki, aby gotowanie było bezpieczne i efektywne. Przy odpowiedniej konserwacji i ostrzeniu noże mogą służyć latami i zapewniać prawdziwą przyjemność podczas przygotowywania posiłków. Dowiedz się jak często ostrzyć nóż i dlaczego warto dbać o ostrze.
Trwały nóż kuchenny – jaki nóż wybrać?
Odpowiednia pielęgnacja to rzeczywiście jedna z najistotniejszych rzeczy mających wpływ na trwałość noży. Jednak to, czy nóż będzie trwały, można przewidzieć już podczas procesu jego zakupu. Niewątpliwe chcąc, aby noże w Twoim domu były długowieczne, warto przyjrzeć się kilku cechom, które powinny posiadać. Podstawowe cechy dobrego narzędzia to przede wszystkim odpowiedni materiał wykorzystany do jego stworzenia. Wszystkie noże kuchenne Gerlach wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Jest to istotne zwłaszcza dla prawidłowego procesu ostrzenia. Odpowiedni poziom ostrości powinien utrzymywać się przez długi czas. Ostrze noża wykonanego z odpowiednio dobranej stali nierdzewnej zapewnia perfekcyjne cięcie. Nóż szefa kuchni 8’’ Precision posiada ostrze z dodatkiem chromu, molibdenu i wanadu dzięki czemu nóż ten charakteryzuje się wyjątkową odpornością na korozję i inne uszkodzenia mechaniczne.
Oprócz samego materiału ważny jest także taki element jak twardość ostrza, która podawana jest w skali Rockwella (Rockwell Hardness Scale). Skala ta jest używana do opisu twardości materiałów. Oczywiście rodzaj wykorzystanej stali może wpłynąć na ostateczną twardość produktu.
Jeżeli chodzi o noże kuchenne zazwyczaj podawane są dwie wartości twardości na skali Rockwella. Najczęściej stosowana jest skala C (HRC), która mierzy twardość na głębokości 0,002 mm. Każdy model noża ma nieco inną twardość. Japoński nóż szefa kuchni SANTOKU posiada twardość 55-56 HRC, a mały nóż do jarzyn SMART GRAY 54-55 HRC. Podana twardość może wskazywać na trwałość noża oraz na to, jak długo będzie utrzymywać ostrość.
Innym ważnym elementem na który warto zwrócić uwagi jest rękojeść, która ma wpływ zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo użytkowania. Wykończenie rękojeści jest również ważna jeśli chodzi o estetyczny odbiór narzędzia. Powinna ona być wykonana z wysokiej jakości, trwałego materiału: z drewna, tworzywa sztucznego, kauczuku, kompozytu, metalu czy być przedłużeniem ostrza i być wykonana np. ze stali nierdzewnej. To jaki nóż wybrać ostatecznie zależeć będzie od kilku czynników jak styl gotowania, doświadczenie oraz zmysł estetyczny.
Konserwacja noży – jak dbać o ostrze?
Na stan ostrza wpłynąć może już sam sposób przechowywania. Dlatego tak ważne, aby korzystać z gotowych bloków z nożami lub ze specjalnych organizerów do szuflad. O ile w przypadku drugiego i tak warto zwrócić uwagę na to jak układa się noże, o tyle w przypadku noży kuchennych w bloku nie ma żadnego ryzyka, że narzędzia mogą ulec mechanicznemu uszkodzeniu.
Posiadając zestaw dobrze dobranych noży kuchennych w bloku możesz cieszyć się pełnią możliwości. Zestawy noży w blokach Gerlach są doskonale przemyślane i odpowiednio dobrane. Dzięki temu możesz mieć pewność, że masz w domu noże na miarę swoich kulinarnych potrzeb. W wielu modelach noże w bloku Gerlach posiadają także specjalne graficzne symbole na rękojeści, ułatwiające identyfikacje danego noża. Dzięki temu masz narzędzia różnego zastosowania zawsze pod ręką. Przechowywanie noży w bloku ma także wartość estetyczną. Oferta noży w bloku Gerlach bogata jest w różnorodne wzornictwo i nowoczesne wykończenie. Warto wspomnieć, że bloki noży to idealny pomysł na prezent na takie okazje jak ślub czy upominek do nowego mieszkania.
Ale odpowiednia pielęgnacja to nie tylko przechowywanie. Ważne, aby noże poddawane były delikatnemu procesowi czyszczenia – najlepiej myć je ręcznie. Zarówno wysoka temperatura zmywarki jak i pełne chemii detergenty mogą uszkadzać nóż. Po myciu bezwzględnie osuszaj powierzchnię noża, zapobiegając pozostawaniu wilgoci na jego powierzchni.
Kolejną ważną rzeczą, która pozwala na utrzymanie noża w dobrym stanie jest dobór deski do krojenia. Postaw na wysokiej jakości deski drewniane, które wyróżniają się wysoką trwałością, solidnością i są w pełni bezpieczne dla ostrza noży. Staraj się unikać krojenia na powierzchniach takich jak ceramika, szkło lub metal, które mogą uszkodzić ostrza. Wybieraj miękkie deski, np. drewnianą deskę NATUR, która jest elegancka i szalenie funkcjonalna. Niezależnie od tego jakiego noża użyjesz – do pieczywa czy warzyw, daje ona gwarancję, że ostrze się nie uszkodzi ani nie złamie. Tych kilka elementów sprawia, że konserwacja noży jest naprawdę prosta!
Pielęgnacja ostrza – jak ostrzyć nóż?
Ostrość to zdecydowanie najbardziej kluczowa cecha dobrego kuchennego noża. To nie tylko kwestia wygody, ale także bezpieczeństwa. Ostry nóż przecina składniki z mniejszym wysiłkiem, co minimalizuje ryzyko poślizgnięcia na nim ręki i przypadkowego zranienia.
Precyzyjne krojenie żywności jest również ważne dla równomiernego gotowania potraw. Trudno wyobrazić sobie szefa kuchni bez noża o ostrej krawędzi. Wiele technik kulinarnych opiera się na dokładnym i perfekcyjnym cięciu. Jeśli nie dbasz o ostrość noża, może on stać się mniej efektywny i skuteczny, a nawet stwarzać zagrożenie podczas używania. Warto postawić na regularne ostrzenie noży.
Istotne jest dobranie odpowiedniej jakości narzędzia do ostrzenia. Ostrzałki mogą być zarówno elektryczne jak i ręczne. Do domowego użytku całkowicie wystarczająca będzie mini ostrzałka dwufazowa SMART. Ostrzałka została zaprojektowana w taki sposób, aby mogła ostrzyć wszystkie typy noży wykonanych ze stali nierdzewnej. Ostrzenie stępionych krawędzi tnących wykonuje się za pomocą stali spiekanej. Następnie za pomocą ostrza ceramicznego wygładza się krawędzie narzędzia. Mini ostrzałka posiada komfortowy uchwyt pokryty antypoślizgową powłoką, który zapobiega przemieszczaniu się. Dzięki temu nawet wtedy gdy wkładasz w ostrzenie dużo siły nie ma ryzyka, że ostrzałka zmieni miejsce położenia. Dodatkowo ostrzałka zajmuje bardzo mało miejsca, dzięki czemu sprawdzi się we wszystkich kuchniach, nawet tych o naprawdę małej powierzchni. Minimalistyczny i nowoczesny design sprawia, że z powodzeniem można ją przechowywać bezpośrednio na blacie.
Innym ciekawym przykładem domowej ostrzałki jest trójfazowa ostrzałka GRANITEX 3 w 1, która posiada najwyższej jakości ostrze wykonane ze stali nierdzewnej. Rękojeść ostrzałki wykonana jest z przyjemnego w dotyku tworzywa o satynowym wykończeniu, która nawiązuje do naturalnej kolorystyki granitu. Ostrzałka ręczna jest kompaktowa i bardzo prosta w użyciu, dlatego jest doskonałym wyborem do Twojego domu.
Ostrzałki Gerlach są łatwe w utrzymaniu czystości. Nie należy ich jednak myć w zmywarce, a wystarczy przetrzeć ich powierzchnię wilgotną ściereczką. Sam proces ostrzenia także jest prosty. Istotne, aby nóż ułożyć nóż pod odpowiednim kątem w ostrzałce. Dla większości noży kuchennych odpowiedni kąt to 20°. Ważne jest także, aby podczas ostrzenia prowadzić równomierny i spokojny ruch. Po ostrzeniu sprawdź ostrość noża, tnąc cienki kawałek papieru lub delikatnie przecinając pomidor. Ostrze powinno być ostre i gładkie.
W ofercie Gerlach ostrzałki znajdziesz w takich zestawach noże jak zestaw noży w bloku DEKO BLACK czy zestaw noży w bloku SMART BLACK. Jeśli pragniesz, aby Twoje noże zawsze były w idealnym stanie musisz pamiętać o regularnym procesie ostrzenia. W sytuacji gdy dopuszcza się do mocnego stępienia znacznie trudniej jest uzyskać odpowiednią ostrość narzędzia.
W takim razie jak często ostrzyć nóż? Prawdziwi zawodowcy ostrzą nóż każdorazowo przez użyciem. Jednak w pędzie naszego życia trudno wyobrazić sobie, aby przed każdym posiłkiem znaleźć czas na wykonanie tej procedury. W domowym użytkowaniu częstotliwość ostrzenia zależy od intensywności z jaką korzysta się z danego narzędzia. Jeśli codziennie używasz noża do krojenia warzyw, mięsa i innych produktów warto ostrzyć go co 2 tygodnie. W przypadku noży do chleba wystarczy wykonać procedurę raz lub dwa w miesiącu. W przypadku noży szefa kuchni warto ostrzyć noże co dwa tygodnie. Jeżeli jednak nie posiadasz pewności, czy samodzielnie poradzisz sobie z ostrzeniem noży, warto skorzystać z usług profesjonalnego ostrzałkarza. Profesjonalne ostrzenie zapewni doskonałą ostrość i wydłuży żywotność Twoich noży.
Pielęgnacja noży krok po kroku:
- dobór noży z wysokiej jakości, trwałego materiału, który umożliwia ostrzenie, a także gwarantuje odpowiedni poziom twardości ostrza;
- odpowiednie czyszczenie noży poprzez mycie ręczne, a nie w zmywarce. Zmywarki mogą uszkodzić ostrze, a także prowadzić do korozji;
- osuszanie noży po umyciu. Wilgoć może przyczyniać się do powstania korozji, zwłaszcza w przypadku noży ze stali nierdzewnej;
- przechowywanie noży w specjalnym bloku, na magnetycznym stojaku lub w organizerze. Unikaj składania noży jeden na drugim, co może prowadzić do zadrapań i uszkodzeń ich ostrzy;
- unikanie zbyt twardych i nieelastycznych powierzchni. Wybieraj deski z wysokiej jakości drewna;
- regularne ostrzenie za pomocą specjalnego narzędzia.
Jak naostrzyć nóż bez ostrzałki?
W kuchennym świecie ostrość noży to klucz do sukcesu przygotowania udanego dania. Jednak utrzymanie ostrza w idealnej kondycji może być wyzwaniem. Poznaj kilka trików, które pomogą Ci w szybki sposób przywrócić nożom ostrość i efektywność. Poza regularnym ostrzeniem istnieje kilka ciekawych sposobów na szybkie naostrzenie noża.
Jednym z nich jest ostrzenie noża na… skórce od ziemniaka. Jeśli jesteś w samym środku gotowania i potrzebujesz szybko i sprawnie poprawić ostrość noża, obierz grubą skórkę ziemniaka i kilkukrotnie przejedź plastrem wzdłuż ostrza.
Kolejnym trikiem jest naostrzenie noża ceramicznym kubkiem. Wystarczy odwrócić kubek do góry dnem i kilkukrotnie przeciągnąć nóż pod kątem ok. 30° po nieoszkliwionej powierzchni. Na koniec przetrzyj ostrze delikatnie suchą ściereczką.
W każdym domu z pewnością znajdzie się folia aluminiowa. To kolejny domowy sposób na naostrzenie noża. Wystarczy kroić nożem arkusze folii na drobne kawałki. Można również owinąć ostrze noża folią i na bezpiecznej desce do krojenia po protu zacząć ciąć.
Jeszcze innym skutecznym sposobem jest wykorzystanie papieru ściernego. Przyklej kawałek papieru ściernego do płaskiej powierzchni i równomiernie pocieraj o nią ostrze noża.
Warto też pamiętać, że poza ostrzeniem noża można również wcześniej zadbać o jego kondycje. Zacznij regularnie smarować nóż olejem mineralnym, a jego ostrze utrzymasz w doskonałym stanie. Olej chroni przed korozją i utrzymuje metal w dobrej kondycji.
Ostrzenie noży to podstawa bezpiecznej i efektywnej kuchni. Skuteczność cięcia pozwala na uniknięcie niekontrolowanych ruchów czy skręcenia noża, co pozwala na uniknięcie potencjalnego zranienia. Precyzyjność wykonania zadania jest ważna zwłaszcza w przypadku cięcia małych lub delikatnych artykułów. Ostry nóż zmniejsza także ryzyko ześlizgnięcia. Co ważne odpowiednio naostrzony nóż wymaga mniejszego nakładu siły, co jest istotne w procesie krojenia kawałków mięsa czy dużych warzyw jak np. kapusta.
Ostrość noża jednoznacznie wypływa na bezpieczeństwo użytkowania. Zapewnia kontrolę i precyzję, a także efektywność. Stwórz bezpieczną kuchnię z marką Gerlach i ciesz się gotowaniem na co dzień!
NOŻE KUCHENNE GERLACH KUPISZ W NASTĘPUJĄCYCH KATEGORIACH:
NOŻE KUCHENNE ZESTAWY NOŻYCH KUCHENNYCH NOŻE SANTOKU NOŻE DO OBIERANIA WARZYW NOŻE SZEFA KUCHNI OSTRZAŁKI DO NOŻY NOŻE POJEDYNCZE NOŻE KUCHENNE NA PREZENT NOŻE KUCHENNE NA PREZENT ŚLUBNY
PRZECZYTAJ TAKŻE
Ostrzenie noży – jak i czym dobrze naostrzyć noże kuchenne?
Jak naostrzyć nóż domowym sposobem?
Nóż Santoku czy szefa kuchni? Poznaj naszą podpowiedź!
Jak dbać o noże, aby służyły latami? Poradnik konserwacji i ostrzenia
Dlaczego nie należy myć noży w zmywarce?