Firma Gerlach to marka znana od pokoleń, dla której priorytetową kwestią w tworzeniu produktów jest wysoka jakość. Dzięki temu, nasze garnki, patelnie, czy sztućce wyróżniają się niezwykłą solidnością oraz trwałością.
Jednak nawet produkty o najwyższej jakości muszą być odpowiednio pielęgnowane, aby jak najdłużej cieszyły nas swoim pięknym wyglądem. Produkty w naszej kuchni, które są najczęściej używane i wymagają odpowiedniej dbałości to z pewnością noże kuchenne. Jedną z rzeczy, o których musimy pamiętać podczas użytkowania, jest to, aby unikać mycia noży w zmywarce. Tadeusz Sieradzki – Główny Technolog Gerlach S.A. wyjaśnia, dlaczego nie powinniśmy tego robić.
Stal nierdzewna
Ostre środki myjące w połączeniu z wysoką temperaturą, panującą w zmywarce doprowadzają do korozji stali nierdzewnej, czyli jej utleniania się. Proces ten skutkuje zmianą struktury oraz właściwości fizycznych i mechanicznych materiału. W związku z tym, że krawędź ostrza jest cienka – jest również bardziej podatna na trwałe uszkodzenia, które następują szybciej w porównaniu z całością powierzchni ostrza. Początkowo, na ostrzu pojawiają się mikrouszkodzenia, które z czasem narastają do widocznych ubytków i wyszczerbień. Proces korozji dotyczy również stalowych rękojeści noży.
Rękojeści drewniane
Niezależnie od gatunku drewna z jakiego wykonane są rękojeści, dłuższy kontakt z wodą w zmywarce powoduje jego nasiąkanie, co w konsekwencji prowadzi również do jego pęcznienia. Przesiąknięty wodą uchwyt, podczas gdy schnie, odkształca się i pęka. Dodatkowo, środki do mycia stosowane w zmywarkach pogłębiają i przyspieszają ten proces, niszcząc strukturę drewna.
Rękojeści wykonane z tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne zbudowane są z tzw. łańcuchów polimerycznych, które składają się z cząsteczek. Łańcuchy, o których mowa decydują o wytrzymałości danego tworzywa. Pod wpływem wysokiej temperatury podczas mycia w zmywarce, łańcuchy ulegają przerwaniu, co prowadzi do osłabienia całej rękojeści. Pierwszym widocznym skutkiem może być matowienie rękojeści, a w późniejszym czasie – łuszczenie powłoki. Osłabiona rękojeść jest również podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne jak np. pęknięcie na skutek upadku z niedużej wysokości.
Prawidłowe czyszczenie noży kuchennych
Należy pamiętać o tym, by nie pozostawiać na ostrzach zaschniętych resztek jedzenia, gdyż zawarte w nich kwasy mogą uszkodzić stal. Noże myjemy ciepłą wodą, używając płynu do mycia naczyń oraz miękkiej strony gąbki. Następnie, płuczemy ciepłą wodą i od razu po umyciu wycieramy do sucha miękką ściereczką. Aby nasze noże zachowały ostrość na dłużej, najlepiej przechowywać je w bloku lub na przeznaczonej do tego listwie magnetycznej – tak, aby w szczególności ich ostrza nie stykały się z innymi przedmiotami.
NOŻE KUCHENNE GERLACH KUPISZ W NASTĘPUJĄCYCH KATEGORIACH:
NOŻE KUCHENNE ZESTAWY NOŻYCH KUCHENNYCH NOŻE SANTOKU NOŻE DO OBIERANIA WARZYW NOŻE SZEFA KUCHNI OSTRZAŁKI DO NOŻY NOŻE POJEDYNCZE NOŻE KUCHENNE NA PREZENT NOŻE KUCHENNE NA PREZENT ŚLUBNY
PRZECZYTAJ TAKŻE
Ostrzenie noży – jak i czym dobrze naostrzyć noże kuchenne?
Jak naostrzyć nóż domowym sposobem?
Nóż Santoku czy szefa kuchni? Poznaj naszą podpowiedź!
Jak dbać o noże, aby służyły latami? Poradnik konserwacji i ostrzenia
Dlaczego nie należy myć noży w zmywarce?